13.06.2020.

14.jūnijs – Pasaules asinsdonoru diena

Katru gadu 14. jūnijā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules asinsdonoru diena.

Datums izvēlēts par godu austriešu ārsta Karla Landšteinera dzimšanas dienai. Tieši Karls Landšteiners 1901.gadā atklāja pirmās trīs cilvēka asins grupas – A, B un O. Landšteiners tiek uzskatīts arī par nozīmīgāko zinātnieku asins pārliešanas jomā, jo viņš piedalījies rēzus faktora un tā nesaderību atklāšanā un izstrādājis asins saderības sistēmu. Par saviem atklājumiem Karls Landšteiners 1930.gadā saņēma Nobela prēmiju. Šīs simboliskās dienas mērķis ir palielināt izpratni par drošu asins komponentu sagatavošanu, aktualizēt asins ziedošanas nepieciešamību sabiedrībā, kā arī pateikties visiem cilvēkiem, kuri nodod asinis. Asins pārliešana ik gadu palīdz izglābt miljoniem cilvēku dzīvību – ziedotās asinis tiek izmantotas sarežģītu medicīnisku un ķirurģisku procedūru laikā, pie smagām dzemdībām, onkoloģiskām saslimšanām, traumām, kā arī citos gadījumos. Tehnoloģiju progresa laikmetā, par spīti zinātnieku pūlēm, jau vairāku gadu desmitus mākslīgās asinis nav radītas un, dzīvību glābšanai, asinis joprojām ziedo cilvēki.

2019. gadā Latvijā asinis ziedotas 53 814 reižu, kas ir par 1813 donācijām vairāk nekā 2018. gadā, sasniedzot augstāko asins ziedošanas reižu skaitu pēdējo astoņu gadu laikā. Šie rādītāji ir iepriecinoši, jo lielākajā Eiropas daļā donoru skaista pieaugums nav novērojams, kas saistīts ar populācijas novecošanu. Tajā pašā laikā aptuveni par 3% palielinājies ārstniecības iestāžu pieprasījums pēc asins komponentiem, ko speciālisti skaidro ar pacientu vidējā vecuma palielināšanos un sarežģītu saslimšanu pieaugumu.

COVID-19 vīrusa izplatība un ieviestie drošības pasākumi pēdējos mēnešos ir radījuši daudz jaunu izaicinājumu visiem, tai skaitā donoru kustībai. Salīdzinājumā ar 2019. gada pavasara periodu (marts – maijs) asins nodošanas skaits samazinājies par 2607 reizēm. Ņemot vērā to, ka katram asins komponentam ir savs dzīves ilgums – trombocītu derīguma termiņš ir 5 dienas, eritrocītu masai – 35 dienas, donori ir nepieciešami katru dienu. Ārkārtējās situācijas laikā VADC meklēja risinājumus, kā nodrošināt drošu vidi gan personālam, gan donoriem, lai vajadzīgie asins komponenti slimnīcām tiktu izsniegti un būtu iespējams palīdzēt visiem pacientiem, kuriem tas nepieciešams. Arī pēc ārkārtējās situācijas beigām VADC ievēro vajadzīgos pasākumus, lai donori un personāls justos droši.

Latvijā asinis nodod ap 1,66% iedzīvotāju, kas ir aptuveni 16 donori uz 1000 iedzīvotājiem. Teju 57% donoru asinis ziedo vienu reizi gadā, 23% divas reizes gadā, bet tikai 13% donoru asinis ziedo trīs reizes gadā. Pēdējo gadu laikā novērojams, ka donoru vidējais vecums turpina pieaugt. Sešu gadu laikā tas ir pieaudzis par 5 gadiem, 2019. gadā tas bija 37,2 gadi. Savukārt pirmreizējā donora vecums sasniedza 30 gadus. Donoru novecošana vērojama arī citās Eiropas valstīs. Visaktīvākie donori ir vecuma grupā no 26 līdz 45 gadiem. Mazliet vairāk nekā par pusi jeb 53,4%, unikālo donoru ir vīrieši, bet 46,6% ir sievietes. Savukārt pēc asins ziedošanas biežuma aktīvākas tomēr ir sievietes -51,8%, bet vīrieši – 48,2%.
Asinis Rīgā iespējams ziedot -VADC Sēlpils ielā 9, Donoru pieņemšanas vietā Merķeļa ielā 11 un RAKUS “Gaiļezers”, Hipokrāta ielā 2, kā arī VADC izbraukumos. 2019. gadā kopumā VADC veica 650 izbraukumus uz uzņēmumiem, pašvaldībām, kā arī citām publiskām vietām, kur asinis ziedoja 58% no VADC donoru kopskaita. VADC novērojumi un donoru pētījumu rezultāti liecina, ka donoriem ir svarīgi, lai asinis būtu iespējams ziedot iespējami tuvu savām ikdienas gaitām. Visa informācija par ziedošanas vietu darba laikiem un izbraukumiem atrodama VADC mājaslapā: https://www.vadc.lv/donoriem/izbraukumi-un-ziedosanas-vietas.

Par godu Pasaules asinsdonoru dienai, lai apliecinātu donoru kustības vienotību, VADC ir izveidojis īpašu sirds formas maršrutu Iļģuciema apkārtnē. Visas vasaras garumā VADC aicina ikvienu iziet, izskriet, izbraukt kopā ar ģimeni, draugiem vai kolēģiem īpašo sirds formu. Lai iegūtu karti, nepieciešama kāda no sporta aplikācijām: Strava, Endomondo, GarminConnect u.t.. vai google maps: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1kWgPyNySDrX3isbkWLt_VbsCxsdYZI4K&ll=56.966325979785864%2C24.060117225494377&z=15

Šajā īpašajā dienā Valsts asinsdonoru centrs vēlas teikt sirsnīgu paldies par atbalstu, atsaucību un aicinājumiem, ko sniedz donori un Donoru dienu rīkotāji. Tikai kopīgiem spēkiem mēs varam nodrošināt nepieciešamo asins krājumu un palīdzēt tiem, kam tas nepieciešams! #MumsIrVienaAsinsrite
Lai uzturētu stabilu asins krājumu, Latvijā dienā vidēji nepieciešami 150 donori.

Katram asins komponentam ir savs dzīves ilgums – trombocītu derīguma termiņš ir 5 dienas, eritrocītu masai – 35 dienas, plazmai – 3 gadi, tāpēc donori ir nepieciešami katru dienu.
Viena ziedotā asins deva var palīdzēt pat trīs cilvēkiem.
Visbiežāk Latvijā sastopami cilvēki ar А (37%) un O asins grupu (36%), bet retāk – ar В (20%) un AB asins grupu (7%).
Pieaugušam cilvēkam asinis ir aptuveni 7% no ķermeņa svara (apmēram 5 litri).
Asins nodošanas procedūras laikā tiek noņemti 450 ml asiņu un vēl 40 ml laboratoriskai izmeklēšanai.
Aktuālo asins krājumu var apskatīt www.donors.lv

Informāciju sagatavoja VADC.