Miegs ir nenovērtējams cilvēka enerģijas un spēka avots. Miegs ir mūsu mundruma noslēpums, bet nepietiekamas atpūtas brīžos cilvēki mēģina apmānīt savu organismu ar kafijas krūzi un tajā esošo kofeīnu.
Tajā pašā laikā jāatceras, ka pēc šāda mundruma stimulatora organisms izjūt enerģijas „atplūdus”, kofeīns organismā izraisa stresu un veicina stresa hormona kortizola rašanos. Tādēļ – labāk atpūtīsimies atpūšoties!
Miegs ir svarīgs rādītājs, kāda ir cilvēka vispārējā veselība un labklājība. Līdz pat vienai trešdaļai mūsu dzīves mēs veltam gulēšanai, tādēļ svarīgi ir aizdomāties – kāda ir mūsu „miega veselība”? Lielākā daļa cilvēku zina, ka labs nakstmiegs ir nozīmīgs, tomēr – cik daudzi patiešām vidēji nepieciešamās astoņas vai vairāk stundas miega ir noteikuši par savas veselības prioritāti? Diemžēl daudzi aizmirst vai ignorē to, ka kārtīga izgulēšanās ir būtiska, lai uzturētu un saglabātu veselību, pat aizmirstot, kā tas ir – justies kārtīgi atpūtušamies.
Cilvēkam nepieciešamais miega daudzums atšķiras, ņemot vērā cilvēku vecumu. Lai noteiktu, cik daudz miega katram nepieciešams, jānovērtē gan katra iekšējais bioloģiskais pulkstenis, gan tādi dzīvesveidu ietekmējošie faktori, kā darba grafiks vai ikdienas stresa līmenis. Bet vairāk nekā 2 gadus ilgušajā Amerikas Nacionālā miega fonda pētījumā vadošie eksperti, sadarbībā ar tādu vadošo institūciju, kā Amerikas Pediatru akadēmijas, Amerikas Anatomijas asociācijas, Amerikas Neiroloģijas asociācijas, Amerikas Psihiatrijas apvienības un daudzu citu speciālistiem, izstrādāja vadlīnijas par cilvēkam nepieciešamo miega daudzumu attiecībā pret cilvēka vecumu.
Lai gūtu ieskatu, cik daudz miega mums būtu nepieciešams, piedāvājam ieskatīties ASV Nacionālā miega fonda attēlā:
Tumši zilās ailītes nozīmē rekomendējamo miega daudzumu dažādās vecuma grupās, gaiši zilās – iespējamo miega daudzumu, bet oranžās ailītes jeb pārējais laiks – neiesakāmo miega daudzuma diapozonu.
Lai gan pētījumi nevar noteikt pilnīgi precīzu nepieciešamā miega summāro daudzumu, tomēr jaunā diagramma piedāvā minimālo un maksimālo miega diapazonu, kas var būt noderīgs ceļvedis nepieciešamā miega daudzumam. Jebkurā gadījumā – ļoti svarīgi ir pievērst uzmanību katra individuālajām vajadzībām, izvērtējot – kāda ir mana pašsajūta pēc miega? Jo ar sliktu atpūtu un miegu nav jāsamierinās, un tas nav jāuztver kā pašsaprotama lieta – slikts vai nepietiekams miegs var liecināt par vispārējo veselības stāvokli, kam jāpievērš pienācīga uzmanība.
Informācijas avots: www.sleepfoundation.org
Foto: www.everything-beautiful.com