15.11.2023.

Pasaules diena bez alkohola

 

15. novembrī tiek atzīmēta Pasaules diena bez alkohola, kuras mērķis ir aicināt iedzīvotājus pārtraukt alkohola lietošanu un informēt sabiedrību par alkohola lietošanas izraisīto kaitīgumu. 2019. gadā Latvijā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju bija 12,9 litri, kas ir augstākais rādītājs starp Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstīm. Alkohola lietošana ir cēlonis vairāk nekā 60 dažādām hroniskām slimībām, kā arī neiropsihiskām slimībām. Turklāt pasaulē katru gadu aptuveni 3 miljoni cilvēku mirst alkohola lietošanas izraisītā kaitējuma dēļ. Tādēļ jo īpaši būtiski ir aicināt pašvaldības iedzīvotājus atturēties no alkohola lietošanas un aktualizēt alkohola lietošanas profilakses jautājumus sabiedrībā.
Atzīmējot Pasaules dienu bez alkohola, aicinām noskatīties ģimenes ārstes Rūtas Plaudes sarunu ar narkoloģi Ritu Kuzņecovu “Vai esmu (ne)atkarīgs?”.

Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti ir izstrādājuši informatīvo materiālu pusaudžu vecākiem “Pusaudzis un alkohols”. Materiāls izstrādāts, lai izglītotu vecākus par pazīmēm, kas liecina, ka pusaudzis, iespējams, ir uzsācis lietot alkoholu un kā samazināt pusaudža riskantu uzvedību.