14.04.2021.

Rīgas iedzīvotājiem būs pieejamas bezmaksas nodarbības apzinātības praksē

Rīgas domes Labklājības departaments sadarbībā ar centru MIERVIDI projekta “Mēs par veselīgu Rīgu!” ietvaros aicina apmeklēt apzinātības veicināšanas nodarbības.

Apzinātības prakse ir zinātniskos pētījumos pārbaudīta metode fiziskās, garīgās veselības un līdzsvara atjaunošanai. Tā ietver konkrētas zināšanas, apzinātības meditācijas un pašregulācijas prasmes – vingrinājumus skaidrākam prātam un dzīvākam ķermenim.

Apzinātības prakses programmas jau vairāk kā 30 gadus zinātniski tiek plaši pētītas un apgūtas daudzās pasaules augstskolās, psiholoģijas un medicīnas iestādēs.

Lai gan Apzinātības prakses metodoloģija Latvijā vēl ir maz pazīstama, tomēr par tās labvēlīgo ietekmi uz veselību var noskaidrot zinātniskajās publikācijās, kuru skaits pēdējos desmit gados ir mērāms tūkstošos. (1)

Apzinātības praksē balstītās metodes šobrīd pasaulē ir vienas no visvairāk pētītajām metodēm ar pierādītu efektivitāti, piemēram, stresa un depresijas mazināšanai. Tās uzlabo mācīšanās un atmiņas procesus, emociju regulāciju un pašizpratni, samazina stresa hormona kortizola līmeni un citus fizioloģiskos stresa rādītājus. Vingrināšanās stiprina imūnsistēmu, atvieglo daudzas psiholoģiskas ciešanas, piemēram, mazina bezmiegu, trauksmi, fobijas un ēšanas traucējumus. Koncentrēšanās vingrinājumi palēnina smadzeņu novecošanos un, varētu teikt, ka apzinātība ir fitness jūsu smadzenēm. Tās uzlabo dažādas psiholoģiskās funkcijas, piemēram, attīsta uzmanību, līdzcietību un empātiju, kā arī uzlabo garastāvokli. Tās palīdz cilvēkiem tikt galā ar psiholoģisko distresu, ko rada hroniskas slimības, sāpes u.c. dzīves izaicinājumi. (2)

Ne visiem apzinātības prakse patīk un palīdz vienlīdz labi, tomēr daudzi pasaules uzņēmumi apmāca savus darbiniekus apzinātības prakses pamatprincipos, lai vairotu darbinieku produktivitāti, radošumu, spēju tikt galā ar stresu un slimībām, kā arī, lai uzlabotu darbinieku sadarbību un apmierinātību ar darbu kopumā. (3)

Projektā kopumā tiks piedāvātas 75 bezmaksas nodarbības, ko vadīs Centra Miervidi speciālisti Indra Majore-Dūšele (Mg.Psych., Mg.Sc.Sal) un Sandis Kristars Dūšelis (Mg.Psych.).

Klausītājiem būs iespēja klausīties lekcijas par apzinātības prakses pamatiem, apzinātu komunikāciju un attiecībām, par apzinātu bērnu audzināšanu digitalizācijas laikmetā un apzinātu uzturu.

Iegūt informāciju un pieteikties bezmaksas nodarbībām var interneta vietnē www.miervidi.lv vai pa tālruni 25885999.

Nodarbības tiek īstenotas Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.9.2.4.2./16/I/021 “Mēs par veselīgu Rīgu!” ietvaros.

Atsauces:
1.https://goamra.org/resources/
2. Hōlzel et al, 2011; Tang,2007; Davidson, 2003; Valsh & Shapiro, 2006; Michaela C. Pascoe, David R. Thompson, Zoe M. Jenkins, Chantal F. Ski, 2017.; Lazarus et al, 2008; Carter et al, 2005; Tang et al, 2007; Luc, Brefchinsky et al, 2008; Lucarus et al, 2005; Davidson, 2004)
3.https://www.themindfulnessinitiative.org/