10.02.2015.

Veselības istabas – veselības aprūpei un izglītošanai

Rīgā un visā Latvijā jau kopš 2001.gada darbojas Latvijas Sarkanā Krusta Veselības istabas – lieliska iespēja iekvienam iedzīvotājam saņemt profesionālas konsultācijas un profilaktiskus veselības izmeklējumus  ātri un vienuviet.  Rīgā to darbību finansiāli atbalsta Rīgas domes Labklājības departaments, un kopumā Rīgā darbojas piecas Veselības istabas. Tās var apmeklēt ikviens –  atliek vien izvēlēties sev ērtāko vietu un pieņemšanas laiku:

 • Aglonas ielā 35/3 (pirmdienās: plkst. 11:00-17:00; piektdienās: plkst. 10:00-16:00);
 • Gaiziņa ielā 7 (pirmdienās: plkst. 10:00-16:00, trešdienās un ceturtdienās: plkst. 10:00-15:00);
 • Aptiekas ielā 8 (otrdienās un ceturtdienās plkst. 10:00-16:00);
 • Slokas ielā 161 (pirmdienās, otrdienās un ceturtdienās: plkst. 11:00-16:00);
 • Šarlotes ielā 1B (pirmdienās, trešdienās un piektdienās: plkst. 10:00-16:00, otrdienās un ceturtdienās: plkst. 13:00-19:00)

Nereti iemesls, kas kavē veikt vienkāršus veselības izmeklējumus, ir attālums, apgrūtināta nokļūšana līdz veselības aprūpes iestādei vai garas rindas. Veselības istabās apmeklētāju pieņemšana norit raiti – tās apmeklējumam nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums vai pieraksts, apmeklējums ir bez maksas, un arī apmeklējumu skaits nav ierobežots. Viss, kas nepieciešams, ir katra paša vēlēšanās rūpēties par sevi un uzzināt par vienkāršiem, bet ļoti efektīviem veselības stāvokļa rādītājiem.

Iedzīvotāji tiek aicināti negaidīt brīdi, kad organisms ziņo par kādiem slimības simptomiem, bet jau laikus noteikt veselības riska faktorus un uzzināt, kā savā ikdienā ieviest veselīgus paradumus, un no kuriem kaitīgajiem veselību ietekmējošajiem paradumiem būtu jāatvadās.

Kā “nomērīt” veselību?

Visas veselības istabas ir aprīkotas ar vienkāršām, bet ļoti svarīgām mērierīcēm: auguma mērītājiem, svariem, vidukļa mērlenti, auguma un asinsspiediena mērītāju, kas palīdz noteikt sirds veselības riska faktorus, tonometriem, fonendoskopiem un citiem. Šie vienkāršie rādītāji palīdz laikus konstatēt, piemēram, galvenos kardiovaskulārā riska faktorus – paaugstinātu asinsspiedienu, aptaukošanos, lieku ķermeņa masu. Rādītāji palīdz arī kvalitatīvi un precīzi noteikt ķermeņa svaru un auguma garumu, aprēķināt ķermeņa masas indeksu un noteikt glicerīna/triglicerīna līmeni asinīs. Veselības istabas darbinieki – sertificētas medicīnas māsas, ņemot vērā iegūtos datus, sniedz konsultāciju, akcentējot profilakses nozīmi un nepieciešamības gadījumā arī mudina iedzīvotājus vērsties pie sava primārās veselības aprūpes speciālista.

Veselīga dzīvesveida principi

Nereti apmeklētāji, nākot uz veselības istabu, cer ieraudzīt profesionāli aprīkotu diagnostikas centru ar vairākiem speciālistiem un sarežģītām iekārtām, bet sastop mediķi, kurš “bruņojies” ar svariem, mērlenti, asinsspiediena mērītāju un zināšanām. Maldīgi ir uzskatīt, ka Veselības istabas apmeklējums rezultēsies ar “brīnumtableti” vai vienu recepti, kas līdzēs pret visām vainām un kaitēm. Bet jāzina, ka ķermeņa masas noteikšana  ir objektīvākais un vienkāršākais rādītājs, kas raksturo uzņemtās un patērētās enerģijas līdzsvaru.

Ikdienā neatsverama vērtība ir vairāk piedomāt par iespēju pašam parūpēties par savu veselību, domājot par tādām veselībai svarīgām lietām, kā smēķēšanas kaitīgums, veselīga uztura principi, fiziskas aktivitātes un iespēju robežās izvairīties no stresa. Daudzi apmeklē veselības aprūpes iestādes tikai tad, kad piemeklējušas pēkšņas vai akūtas sāpes, bet tai pat laikā būtu svarīgi  apzināties, ka, piemēram, paaugstināts liekais holesterīna līmenis fiziski nesāp, toties tā nogulsnēšanās asinsvados ar laiku veido sašaurinājumus asinsvados – tā rezultātā rodas ateroskleroze, kas, savukārt, palielina miokarda infarkta un insulta risku…

Jāatceras, ka Veselības istabu apmeklēšana ir tikai pirmais solis ceļā uz dzīves kvalitātes uzlabošanu ar paša apmeklētāja spēkiem. Svarīgi saprast, ka viss ir paša rokās un vairumā gadījumu nerastos dažādas veselības kaites, ja pats cilvēks ievērotu tādas ikdienišķas lietas, kā pārdomāts uzturs un mazāks sāls/cukura patēriņš, vairāk kustību un sporta aktivitātes, neuzsākt lietot vai atteikties no atkarības vielām un tik vienkāršs ieteikums – vairāk uzturēties svaigā gaisā.

Veselības istabu pakalpojumi – ne tikai mērījumi

Lielākā daļa Veselības istabu paklapojumu tiek nodrošināti bez maksas:

 • konsultācija par veselīgu dzīvesveidu un slimību profilaksi;
 • ķermeņa svara un auguma garums;
 • arteriālā asinsspiediena izmērīšana;
 • informācija par medicīnas pakalpojumu pieejamību un  Latvijas Sarkanā Krusta un Rīgas Sociālā dienesta pakalpojumiem;
 • informācija par medicīnas pakalpojumu pieejamību un  Latvijas Sarkanā Krusta un Rīgas Sociālā dienesta pakalpojumiem;
 • atbildes un citiem ar veselību saistītiem jautājumiem.

Par maksu (1.00 EUR)  iespējams noteikt arī cukura (glikozes) līmeni asinīs, bet par 2.00 EUR – holesterīna līmeni.

Veselības istabas lielākoties apmeklē vecāka gadagājuma iedzīvotāji, kas novērtē iespēju nesēdēt garās rindās īpaši tajos gadījumos, ja nepieciešams tikai izmērīt asinsspiedienu.

Tāpat Veselības istabas mediķis uz pieņemšanas brīdi kļūst par gluži vai psihologu, kurš aprunājas ar cilvēku ne vien par veselību, bet par dzīvo kopumā, kas bieži vien ir labākās “zāles” īpaši vientuļiem cilvēkiem. Šis darbs ir nozīmīgs atbalsts ne tikai informēšanā par veselības veicināšanas un profilakses jautājumiem, bet arī par sociālajiem jautājumiem – Veselības istabās ir pieejama visa informācija par Rīgas pašvaldībā sniegto sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības klāstu. Darbinieces informē arī par Rīgas pašvaldības dienas centru aktivitātēm, jo veselīga dzīvesveida nodrošināšanai ir svarīgas gan nūjošanas, gan vingrošanas nodarbības.

Rīgas domes Labklājības departaments aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību savam veselības stāvoklim un atgādina, ka svarīgi  rūpēties par savu veselību ir katru dienu!

 


 Viens no Rīgas ilgtermiņa attīstības stratēģijas līdz 2025.gadam stratēģiskajiem mērķiem ir ģimeniska, veselīga un aktīva sabiedrība. Tādēļ arī Veselības istabu darbības ietvaros iedzīvotāji tiek izglītoti veselības veicināšanas un profilakses jautājumos. Vairāk par veselības istabu darbību iespējams uzzināt arī mājas lapas www.veseligsridzinieks.lv sadaļā “Pašvaldības atbalsts veselības jomā” un mājas lapā www.redcross.lv.