19.04.2016.

Vinnija Pūka skolas seminārā vecāki tiks izglītoti par bērnu traumatismu un pirmās palīdzības sniegšanu

Šā gada 23.aprīlī notiks bezmaksas noslēdzošo semināru par bērnu traumatismu un pirmās palīdzības sniegšanu dzīves prasmju un veselības veicināšanas skolā Vinnija Pūka skola.

Seminārs notiks Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā Rīgā, Vienības gatvē 45, plkst. 10:00-14:00.

Lai pieteiktos dalībai, lūdzam zvanīt pa tālruni 27597546 vai rakstīt uz e-pastu: vinnijapukaskola@gmail.com.

Rīgas domes Labklājības departaments sadarbībā ar nodibinājumu Ilgtspējīgas attīstības fonds turpina veiksmīgi aizsākto dzīves prasmju un veselības veicināšanas skolas Vinnija Pūka skola apmācību projektu vecākiem un aicina visus interesentus bez maksas apmeklēt noslēdzošo semināru, kas būs par tēmu Bērnu traumatisms.  Seminārs norisināsies 23. aprīlī no plkst. 10:00 līdz 14:00 VSIA Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (Rīgā, Vienības gatvē 45), kur ārsts Valdis Skotelis bērnu vecākiem stāstīs par dažādām visbiežāk sastopamām traumām bērniem, to profilaksi un pirmās palīdzība sniegšanu.

Seminārā vecāki varēs uzzināt par dažādām traumām un to profilaksi bērniem, tai skaitā par apdegumiem, apsaldējumiem, pārkaršanu, elektrotraumām un saindēšanos, kā arī iegūt speciālistu atbildes par ķermeņa un ekstremitāšu traumām un pirmās palīdzības sniegšanu, atbildes par to, kā rīkoties, kad bērnam elpceļos un citos orgānos ir nokļuvis kāds svešķermenis. Seminārā būs plaša informācija vecākiem par to, kā rīkoties lai pasargātu savu bērnu. Vecāki ir aicināti semināru apmeklēt kopā ar bērniem, par kuriem parūpēsies Vinnija Pūka komanda.

Bernu traumatismsKā liecina statistikas dati, Latvijā bērnu traumatisma līmenis joprojām ir augsts. Bieži vien traumas rodas sadzīviskās situācijās, kā arī neuzmanības vai nezināšanas dēļ, tieši tādēļ ir tik svarīgi vecākiem būt informētiem ne tikai pašiem, bet arī ar bērnu pārrunāt iespējamās traumu gūšanas situācijas, piemēram, saskarsmē ar mājdzīvniekiem vai ceļu satiksmē. Pašiem mazākajiem bērniem raksturīgās traumas ir, piemēram, kritieni no pārtinamiem galdiņiem, gultām vai citām virsmām, kas izraisa galvas traumas. Tāpat jāatceras, ka bērniņš arī dažu mēnešu vecumā ir ļoti kustīgs – mazulim pietiek ar vienu straujāku kustību, lai noveltos zemē, un, ja lielākiem bērniem par nopietnu traumu liecina acīmredzami simptomi, piemēram, bezsamaņa vai vemšana, tad zīdaiņiem pat pēc galvaskausa lūzuma var nebūt vecākiem uzreiz pamanāmu simptomu. Vienas no raksturīgākajām traumām bērniem ir arī applaucēšanās, uzlejot sev virsū karstu šķidrumu, tādējādi gūstot ķermeņa apdegumus. Dažādo traumu cēloņi mēdz būt ļoti dažādi, tai skaitā nedroša vide, nepietiekama vecāku atbildība (gan bērnu pieskatīšanā, gan atbilstošas vides nodrošināšanā mājās, piemēram, sērkociņu, sadzīves ķīmijas un medikamentu pieejamība), informācijas trūkums, u.tml. Tādēļ speciālista sniegtā informācija būs zināšanu avots ne tikai par iespējamiem veidiem, kā savus bērnus dažādos vecuma posmos pasargāt no iespējamām traumām, bet arī kā sniegt bērnam pirmo palīdzību, kad trauma jau ir notikusi un nepieciešama tūlītēja palīdzība.


 

Projektu īsteno nodibinājums “Ilgtspējīgas Attīstības Fonds” sadarbībā ar Rīgas domes Labklājības departamentu ar mērķi veidot hroniski slimo pacientu sociālās integrācijas un dzīves kvalitātes uzlabošanas sistēmu – apmācību programmu “Vinnija Pūka skola”.

Projekta laikā, kopš 2014. gada oktobra,  vecāki ieguvušu vērtīgu informāciju par tādām tēmām, kā astma, bērnu svara problēmas, aptaukošanās, cukura diabēts, ortopēdija, kā arī uztura bagātinātāju un vitamīnu lietošana bērniem. Uz lekcijām īpaši gaidīti ir tieši vecāki un bērnu aprūpētāji, jo, neskatoties uz veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību gadījumos, kad bērnam konstatēta hroniska slimība vai radušās kādas veselības problēmas, dzīves kvalitātes un veselības uzlabošanā ļoti svarīga loma ir tieši ģimenei. Vecākiem vai aizbildņiem, saskaroties ar uzstādīto diagnozi un ārstniecības personu sniegto informāciju, jāsaprot slimības gaita, cēloņi, bet līdztekus arī pārdzīvojot psihoemocionālo pārdzīvojumu un stresu. Tādēļ kvalificēta palīdzība un informācija par jautājumiem saistībā ar veselības uzlabošanas iespējām tieši ārstu vadībā ir labs padomdevējs un atbalsts vecākiem situācijās, kad nākas saskarties ar bērnu veselības problēmām.

Informāciju sagatavoja RD Labklājības departamenta Apmācību un informācijas sektora galvenā speciāliste Evita Hatilova

Foto: www.laschoolreport.com; www.old.puaro.lv