09.12.2015.

Elektroniskā cigarete

Rīgas domes Labklājības departamenta speciālisti savā ikdienas darbā, dodoties uz skolām un diskusijās tiekoties ar bērniem un jauniešiem, nereti dzird mītus par elekotronisko cigarešu nekaitīgumu veselībai. Tā kā elektroniskā cigarete smēķējošo jauniešu vidū ir ļoti izplatīta, pastāstīsim par to vairāk.

Atkarība no smēķēšanas apdraud cilvēka veselību – to mēs visi zinām, bet kāpēc aizstājam vienu indi ar citu? RD Labklājības departamenta pētījumā par Riska un aizsargājošo faktoru ietekmi uz atkarību izraisošo vielu lietošanas līmeni jauniešu vidū, no aptaujātajiem 15 un 16 gadus vecajiem jauniešiem 32% no  ir smēķējuši elektronisko cigareti, bet 12% norādīja, ka smēķējuši bija pēdējā mēneša laikā. Tas pierāda jauniešu tendenci lietot šo atkarību izraisošo vielu. Lēmums nereti ir pakļauts mārketinga kampaņām un vienaudžu uzskatiem par to, ka tā ir moderna tendence. Tāpat inteneta portālos, kas tirgo elektroniskās cigaretes, pārliecinoši tiek mēģināts pierādīt, ka elektroniskās cigaretes ir drošas un veselībai mazāk kaitīgas kā parastā tabaka. Tā, piemēram, citējam kāda elektronisko cigarešu tirdzniecības portālu:

Elektroniskās cigaretes dūmi ir vienkāršs tvaiks, ko rada elektroniskā cigarete, iztvaicējot elektroniskajā cigaretē esošo kārtridžukurš ir pildīts ar nikotīna vai bez, šķidrumu kurš nesatur nekādas darvas vai citas kaitīgas ķīmiskas vielas.

!!! Elektroniskā cigarete, tāpat kā parastā cigarete, satur nikotīnu, kas rada atkarību. Smēķējot elektronisko cigareti, organisms pie nikotīna pierod ātri, un rodas vēlme darbību atkārtot un pamazām izveidojas atkarība. Organisms saindējas ar nikotīnu, kas nodara lēnus un bieži neatgriezenisku bojājumus organismam, piemēram, ietekmējot sieviešu un vīriešu reproduktīvo veselību. Elektroniskajām cigaretēm ir lielāks risks pārdozēt nikotīnu. Nikotīns iedarbojas tieši uz centrālo nervu sistēmu, tāpēc saindēšanās gadījumā ir tādi simptomi kā slikta dūša, vemšana, vēdera sāpes un siekalošanās. Būtiski ir informēt līdzcilvēkus uz zināt par elektronisko cigarešu kaitīgo iedarbību cilvēka organismā. Pati elektroniskā cigarete ir maz zinātniski pētīta, līdz ar to pārdevēju , vai interneta vidē sniegtā informācija var būt nepatiesa.