Veselības istabas

Veselibas istaba_kasjauns

Veselības istabas

Rīgā un visā Latvijā jau kopš 2001.gada darbojas Latvijas Sarkanā Krusta Veselības istabas – tā ir lieliska iespēja ikvienam iedzīvotājam saņemt profesionālas konsultācijas par dažādiem ar veselību saistītiem jautājumiem. Rīgā šobrīd darbojas trīs Veselības istabas. Tās var apmeklēt ikviens –  atliek vien izvēlēties sev ērtāko pieņemšanas vietu un  laiku:

 

Kas ir Veselības istaba?

Veselības istabu galvenais darbības mērķis ir uzlabot Rīgas iedzīvotāju informētību par veselību ietekmējošiem faktoriem, saslimšanas riskiem un to profilaksi, kā arī par citiem veselības veicināšanas jautājumiem. Vidēji katru mēnesi vienu veselības istabu apmeklē vairāk kā 90 Rīgas iedzīvotāji.

Veselības istabās apmeklētāju pieņemšana norit raiti – tās apmeklējumam nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums vai pieraksts, apmeklējums ir bez maksas, un arī apmeklējumu skaits nav ierobežots. Viss, kas nepieciešams, ir katra paša vēlēšanās rūpēties par sevi un uzzināt par vienkāršiem, bet  būtiskiem veselības stāvokļa rādītājiem.

nomērīt veselību?

Visas veselības istabas ir aprīkotas ar tādām mērierīcēm kā: auguma mērītājs, svari, vidukļa mērlente, asinsspiediena mērītājs, kā arī par papildus samaksu iespējams noteikt cukura līmeni un holesterīna līmeni asinīs. Šie vienkāršie rādītāji palīdz laikus konstatēt, piemēram, galvenos kardiovaskulārā riska faktorus – paaugstinātu asinsspiedienu, aptaukošanos, lieku ķermeņa masu. Veselības istabas darbinieki – sertificētas medicīnas māsas, ņemot vērā iegūtos datus, sniedz konsultāciju, akcentējot profilakses nozīmi un nepieciešamības gadījumā arī mudina iedzīvotājus vērsties pie sava ģimenes ārsta. 

Veselīga dzīvesveida principi

Ikdienā neatsverama vērtība ir paša cilvēka rūpes par savu veselību, pievēršot uzmanību tādām veselībai svarīgām lietām, kā veselīga uztura principi, pietiekama fiziskā aktivitāte, pastaigas svaigā gaisā, atsacīšanās no atkarību izraisošām vielām un lieka stresa.

Būtu svarīgi  apzināties, ka, piemēram, paaugstināts liekais holesterīna līmenis fiziski nesāp un sākotnēji nerada kādus citus redzamus simptomus, toties tā nogulsnēšanās asinsvados ar laiku veido sašaurinājumus asinsvados –aterosklerozi, kas, savukārt, palielina miokarda infarkta un insulta risku, tādēļ profilaktiskus izmeklējumus, kontrolējot holesterīna līmeni asinīs, būtu ieteicams veikt vismaz reizi gadā.

Jāatceras, ka Veselības istabu apmeklēšana ir tikai pirmais solis ceļā uz dzīves kvalitātes uzlabošanu ar paša apmeklētāja spēkiem, tālāk seko darbs ar sevi, ievērojot medicīnas darbinieku ieteikumus.

Veselības istabās pieejamie pakalpojumi:

Lielākā daļa Veselības istabu pakalpojumu tiek nodrošināti bez maksas:

  • konsultācijas par veselīgu dzīvesveidu;
  • konsultācijas par slimību profilaksi;
  • konsultācijas par atkarību profilakses jautājumiem;
  • ķermeņa svara un auguma garuma mērījumi;
  • ķermeņa masas indeksa (ĶMI) noteikšana;
  • arteriālā asinsspiediena mērījumi;
  • informācija par Latvijas Sarkanā Krusta un Rīgas Sociālā dienesta sniegtajiem pakalpojumiem;
  • Veselības istabās sniedz HIV profilakses punktu pakalpojumus (par šiem pieejamajiem pakalpojumiem sīkāk lasiet šeit)

Par maksu iespējams noteikt:

  • cukura (glikozes) līmeni asinīs – 1.00 EUR
  • holesterīna līmeni asinīs – 2.00 EUR

Rīgas valstspilsētas pašvaldības Labklājības departaments aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību savam veselības stāvoklim un atgādina, ka svarīgi  rūpēties par savu veselību ir katru dienu!