Šeit aicinām iepazīties ar nodibinājuma “Ilgtspējīgas Attīstības Fonds” sadarbībā ar Rīgas domes Labklājības departamentu uzsākto Latvijai jauno un unikālo projektu “Vinnija Pūka skola”, kā ietvaros tiek veidota hroniski slimo pacientu sociālās integrācijas un dzīves kvalitātes uzlabošanas sistēma – apmācību programma “Vinnija Pūka skola”. Mediķu vadīti semināri par dažādām un aktuālām bērnu veselības tēmām jau guvuši lielu vecāku atsaucību.
Projektu finansē Sabiedrības integrācijas fonds un līdzfinansē Rīgas dome. Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina, Norvēģija.
Neskatoties uz veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, ļoti svarīga ir un liela loma dzīves kvalitātes un pēctecīgas ārstēšanas un veselības uzlabošanas nodrošināšanā ir tieši ģimenei.
Vecākiem vai aizbildņiem, saskaroties ar bērnam uzstādīto diagnozi un ārstniecības personu sniegto informāciju, jāsaprot slimības gaita un cēloņi, bet līdztekus arī jāizdzīvo psihoemocionāls pārdzīvojums un stress. Šādos brīžos īpaši svarīgi ir sniegt kvalificētu palīdzību un informāciju par visiem ar veselības aprūpes un veselības uzlabošanas iespējām saistītajiem jautājumiem.
Tādēļ nodibinājums “Ilgtspējīgas Attīstības Fonds” sadarbībā ar Rīgas domes Labklājības departamentu uzsāka šo projektu, kurā izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Bērnu Klīniskās Universitātes Slimnīcas speciālistiem un RSU Sabiedrības veselības fakultātes studentiem par aktuālām veselības veicināšanas un slimību profilakses tēmām.
Kopā „Vinnija Pūka skolā” paredzētas 20 speciālistu lekcijas par dažādām un aktuālām veselības veicināšanas un slimību profilakses tēmām, piemēram, pārtikas alerģiju, astmu, hroniski slimo bērnu aprūpi, diabētu un aptaukošanos, priekšlaicīgi dzimušajiem bērniem, gastroenteroloģiju, ortopēdju, stājas problēmām, bērniem drošas vides veidošanu, par cerebrālo trieku, citiem kustību traucējumiem un citām vecākiem aktuālām tēmām.
Šeit norādītas projekta gaitā notikušās lekcijas un papildu informācija par tām:
2014.GADĀ:
- ATOPISKAIS DERMATĪTS (04.10.2014.)
- PĀRTIKAS ALERĢIJAS (04.10.2014.)
- LIEKĀ SVARA PROBLĒMAS UN UZTURA IETEIKUMI BĒRNIEM (08.11.2014.)
- ASTMA – KĀ AR TO SADZĪVOT? (29.11.2014.)
- OTRĀ NODARBĪBA PAR LIEKĀ SVARA PROBLĒMĀM UN UZTURA IETIEKUMIEM BĒRNIEM (13.12.2014.)
2015.GADĀ:
- CUKURA DIABĒTS. KĀ ATPAZĪT? (24.01.2015.)
- VAI MANS BĒRNS IR ORTOPĒDISKI VESELS? (21.02.2015.)
- UZTURA BAGĀTINĀTĀJU UN VITAMĪNU LIETOŠANA BĒRNIEM (21.03.2015.)
- ATOPISKAIS DERMATĪTS UN PĀRTIKAS ALERĢIJAS BĒRNIEM (11.04.2015.)
- VAKCINĀCIJA – KĀPĒC TĀ IR BŪTISKA? (09.05.2015.)
- BĒRNU TRAUMATISMS (23.05.2015.)
- LIEKĀ SVARA PROBLĒMAS BĒRNIEM (19.09.2015.)
- LIEKĀ SVARA PROBLĒMAS BĒRNIEM (03.10.2015., 2.DAĻA)
- VAKCINĀCIJA – KĀPĒC TĀ IR BŪTISKA? (31.10.2015.)
- BĒRNU TRAUMATISMS (14.11.2015.)
- SĀPES BĒRNIEM (12.12.2015.)
2016.GADĀ:
- VAI MANS BĒRNS IR ORTOPĒDISKI VESELS? (16.01.2016.)
- ASTMA. KĀ AR TO SADZĪVOT? (13.02.2016.)
- SĀPES BĒRNIEM (09.04.2016.)
PRASMES UN POZITĪVA INFORMĀCIJA VECĀKIEM
Projekts tika atklāts 2014.gada 10.septembrī līdz ar preses konferenci, kurā piedalījās Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte, VSIA Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša, Ilgtspējīgas attīstības fonda valdes locekle Ineta Zīriņa un Sarmīte Dzene Rīgas 1. slimnīcas Šarlotes poliklīnikas vadītāja.
Kā atzīmēja RD Labklājības departamenta direktore I. Kondrāte „Apmācības ir pozitīva informācija vecākiem, un palīdzīga roka ir vajadzīga vienmēr. Tās prasmes, ko vecāki iegūs lekcijās, dos stimulu tālāk attīstīt šādus pakalpojumus gan pašvaldību, gan valsts līmenī”.
Projekts ilgs no 2014.gada septembra līdz 2016.gada aprīlim. Projektā paredzētās aktivitātes ir pacientu informācijas centra un apmācību programmu izstrāde bērniem ar hroniskām saslimšanām un viņu vecākiem. Skolas nodarbības notiks par aktuālām veselības veicināšanas un slimību profilakses tēmām: traumatisma profilakse; prasmju attīstīšana personīgās higiēnas, drošības un veselīga dzīvesveida jomā; apmācība jaunajiem vecākiem par priekšlaicīgi dzimušo bērnu veselības aprūpi un veicināšanu; izglītojoši pasākumi vecākiem par atkarību izraisošo vielu kaitīgo ietekmi uz grūtnieces un augļa veselību; veselīgs uzturs bērniem, bērnu norūdīšana, fiziskās aktivitātes un drošība.
Tiks izdoti arī informatīvi materiāli pacientiem, viņu vecākiem, tuviniekiem un citām procesā iesaistītām personām par iespējām saņemt veselības aprūpes un sociālās palīdzības pakalpojumus, par veselības uzlabošanas iespējām, slimību profilaksi un to kā sadzīvot ar savu saslimšanu, par iespējamajiem atbalsta pakalpojumiem un pasākumiem, ko nodrošina NVO sektors, t. sk. pacientu biedrības.