15.12.2014.

Droša darba vide – kam jāpievērš īpaša uzmanība aukstajā gada periodā

Aptuveni trešo daļu no sava mūža mēs pavadām darbā, tādēļ darba vides apstākļiem ir ļoti liela nozīme veselības un dzīves kvalitātes nodrošināšanā.

Kā liecina pētījums “Darba apstākļi un riski Latvijā, 2012-2013” 20,7% darbinieku Latvijā ir darba vides izraisīti veselības traucējumi. Lai gan par darba vides riska faktoru izvērtējumu un darba vides apstākļu uzlabošanu atbildīgs ir darba devējs, arī darbiniekam vajadzētu būt modram un pašam rūpēties par savu drošību un veselību darbā. Lai gan katrai nozarei un amatam darba vides riski ir atšķirīgi, tie visi iedalās 5 lielās grupās:

  • Fizikālie riska faktori (troksnis, vibrācija, apgaismojums, mikroklimats u.c.);
  • Fiziskie riska faktori (smags darbs, darba pozas, darbs ar datoru u.c.) ;
  • Ķīmiskie riska faktori (dažādas ķīmiskās vielas un produkti);
  • Bioloģiskie riska faktori (baktērijas, vīrusi, sēnītes, parazīti u.c.);
  • Psihoemocionālie riska faktori (darba laiks, darba apjoms, savstarpējās attiecības u.c.);
  • Traumatisma faktori (dažāda veida savainošanās, paklupšanas, paslīdēšanas u.c.).

Iestājoties aukstajam gada periodam jāievēro daži vienkārši ieteikumi, lai darbadiena noritētu patīkami un droši.

Ievēro, kāda gaisa temperatūra ir Tavā darbavietā, ģērbies tai atbilstoši. Ja strādā ārā ievēro regulāras atpūtas pauzes, kuru laikā ieej siltā telpā un /vai iedzer siltu tēju vai citu dzērienu. Iekštelpās svarīgi pievērst uzmanību gaisa mitrumam, jo sākoties apkures sezonai tas bieži ir zemāks par 40% (norma 40%-60%). Pārliecinies, ka strādā pietiekamā apgaismojumā. Līdz ar ziemas iestāšanos dabīgā apgaismojuma kļūst mazāk, tāpēc biežāk lieto mākslīgo apgaismojumu. Lai izvairītos no gripas un cita veida infekcijas saslimšanām biežāk vēdini telpas, bet izvairies no caurvēja, izvērtē vakcinācijas iespējas, izvairies no ļaužu pārpildītām telpām, ikdienā lieto sabalansētu uzturu. Domāsim ne tikai par sevi, bet arī kolēģiem- nedodies uz darbu, ja nejūties vesels. Atceries, ka iestājoties aukstajam gadalaikam ielas var būt slidenas. Gan darba laikā, gan ārpus tā pārvietojies uzmanīgi, padomā par atbilstošu apavu izvēli. Sākoties apkures sezonai daudzās darbavietās palielinās traumatisma un nelaimes gadījumu skaits, kas saistīts ar elektrisko sildītāju vai krāšņu izmantošanu. Jebkuras elektroierīces lieto tikai tā, kā to paredz lietošanas instrukcija un esi uzmanīgs rīkojoties ar atklātu uguni, tai skaitā dedzinot sveces. Gada beigas un pirmssvētku laiks- bieži vien ir ļoti saspringts periods darbiniekiem – darba apjoms un intensitāte pieaug. Arī šajā periodā neaizmirsti par regulārām atpūtas pauzēm- izkusties, ja darbs ir sēdošs, atpūtini un izvingrini ķermeņa daļas, kas visvairāk tiek noslogotas. Centies laicīgi saplānot darbus un vienmēr būt pozitīvā noskaņojumā, lai nerastos papildus stress. Centies darba laikā domāt tikai par darbu, bet ārpus darba pilnībā atpūsties no tā.

Katram darbiniekam savā darbavietā ir tiesības iepazīties ar dokumentu, kurā aprakstīti konkrētā amata riska faktori un preventīvie pasākumi, kas jāievēro riska mazināšanai vai novēršanai. Tā pat darba devējam darbinieks jānosūta uz obligāto veselības pārbaudi ne retāk kā reizi trijos gados, bet daudzos gadījumos pat reizi gadā, un jāsedz pārbaudes izdevumi (izņemot pirmreizējo pārbaudi, stājoties darbā).

Sīkāku informāciju par darba vides risku izvērtēšanu uzzini LR MK not. Nr.660 „Darba vides iekšējās uzraudzības kārtība”, bet par obligātajām veselības pārbaudēm LR MK not. Nr. 219 „Kārtība kādā veicama obligātā veselības pārbaude”.

Darba vide_1

Darba vide_2

Darba vide_3Darba vide_4

Foto: www.mass.gov