“Vinnija Pūka skolā” Bērnu klīniskas universitātes slimnīcas ārsti vecākus izglīto un informē par dažādām bērnu saslimšanām. 8.novembrī gaidāma lekcija par bērnu liekā svara problēmām, to cēloņiem un uztura ieteikumiem.
Projektā aizsākta arī tradīcija – pēc lekcijām publicēt nelielu atskatu uz iepriekšējo tēmu, lai arī tie vecāki, kuri netiek uz kādu no lekcijām, varētu uzzināt sev noderīgu informāciju. Šoreiz – par pārtikas alerģiju un tās izpausmēm.
PĀRTIKAS ALERĢIJA
Maldīgi tiek uzskatīts, ka pārtikas alerģija ir sastopama bieži – visbiežāk novērto tikai pārtikas alerģijai līdzīgas reakcijas – to sauc par pārtikas nepanesību jeb intoleranci. Literatūras dati liecina, ka tikai vienam no pieciem pacientiem ir īsta pārtikas alerģija.
Reizēm ir ļoti grūti noteikt, tieši kurš pārtikas produkts vai tā elements izsauc alerģisku reakciju. Joprojām vislabākais veids, kā atrast vainīgo alergēnu, ir savas un sava bērna ēdienkartes pierakstīšana. Ārsts, vadoties pēc sūdzībām un ikdienas ēdienkartē atzīmētā, vainīgo alergēnu var noteikt vieglāk.
LAI ATRASTU ĪSTO ALERĢIJAS IZRAISĪTĀJU, TIEK IZMANTOTAS ŠĀDAS METODES:
- Ādas testi (ādas dūriena un/vai ;adas aplikāciju testi).
Netiek veikti slimības uzliesomuma laika; ja tiek lietoti antihistamīnie līdzekļi; ja ir bojāta āda testējamā vietā; ja uz testa veikšanas vietas pēdējo 2 mēnešu laikā ir lietoti glikokortikoīdu preparāti.
- Specifisko IgE noteikšana asinīs pret pārtikas produktiem.
So procedūru veic specializētās laboratorijās neatkarīgi no slimības stadijas un ārstēšanas.
- Eliminācijas jeb provokācijas tests.
Aizdomās turamā produkta izslēgšana no ēdienkartes uz 4-6 nedēļām, bet pēc tam – šī produkta lietošanas atsākšana, izvērtējot simptomus, izzūd vai parādās alerģijas izpausmes.
Bieži vien vienīgais veids, kā pierādīt vai izslēgt alerģiju izraisošo pārtikas produktu, ir tieši provokācijas tests, ko uzrauga ārsts. Pirms došanās pie alergologa vismaz vienu mēnesi jāraksta uztura dienasgrāmata, tajā atzīmējot ēdienreizes datumu, laiku, pārtikas produktus (t.sk. garšvielas), kā arī jebkādus simptomus, kas vēlāk tikuši novēroti – piemēram, nieze, izsitumi, vemšana, vēdera izejas traucējumi u.c.
PĀRTIKAS DIENASGRĀMATAS PARAUGS: |
|||||
Datums un laiks, kad tiek lietots uzturs | Bērna uzturs | Mātes uzturs (ja viņa mazuli baro ar krūti) | Alerģijas izpausmes | Citi novērojumi | Lietoti medikamenti, ādas kopšanas līdzekļi |
5 dienas pirms alergologa vizītes jāpārtrauc astihistamīnu jeb pretalerģijas medikamentu lietošana, ja tas nekādā veidā nepasliktina veselības stāvokli (ketofēna lietošana jāpārtrauc 2 nedēļas pirms vizītes).
PĀRTIKAS ALERĢIJAS GADĪJUMĀ VAR BŪT IESAISTĪTI:
- Āda – izsitumi, apsārtums, nātrene, atopisks dermatīts, kas var parādīties, piemēram, uz sejas, plakstiņiem un lūpām;
- Kuņģa zarnu trakts – slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes vēderā, kolikas jeb stipras vēdersāpes;
- Elpceļi – deguna nieze, šķaudīšana, aizlikts deguns, iesnas, “sēkšana”, astma;
- Sirds asinsvadu sistēma – galvas reibonis, ģībonis.
Smagākā pārtikas alerģijas izpausme ir anafilakse (šoks) keb anafilaktiskais šoks, kas var beigties ar nāvi!
PĀRTIKAS ALERĢIJAS ĀRSTĒŠANA
- Pats svarīgākais ir izslēgt no sava bērna ēdienkartes tos produktus, kas izsauc pārtikas alerģiju vai nepanesību. Arī barojošām māmiņām no sava uztura ir jāizslēdz tie produkti, kas bērniņam izrausa alerģiju.
- Zīdaiņiem, kuri tiek baroti ar maisījumu, govs piena olbaltuma alerģijas vai nepanesības gadījumā iesaka lietot hidrolizētos maisījumus, bet atsevišķos gadījumos pat aminoskābju maisījumus (pirms to lietošanas noteikti jākonsultējas ar ārstu!).
- Rūpīgi jālasa etiķetes uz pārtikas produktiem, jo alergēns var slēpties zem tādiem nosaukumiem, kā, piemēram, kazeīns (piena olbaltumvielas), glutēns (kvieši) vai ovalbumīns (olas).
- Ja ir pārtikas izraisīta alerģija, jālieto antihistamīnie līdzekļi – ja tā ir nozīmējis ārsts.
- Anafilaktiskas jeb šoka reakcijas gadījumā jāsniedz neatliekamā medicīniskā palīdzība (ir būtiski, lai šajā brīdī ir pieejams adrenalīns!).
UZZINI VAIRĀK PAR ALERĢIJU UZ ATSEVIŠĶIEM PĀRTIKAS PRODUKTIEM UN CITU NODERĪGU INFORMĀCIJU
BROŠŪRĀ “VECĀKIEM PAR PĀRTIKAS ALERĢIJĀM”
Foto: www.medexpressrx.com