Tīras rokas? Vai gan tik vienkāršs nosacījums var būt veselības panākumu atslēga? Un atbilde ir – JĀ! Regulāra un rūpīga roku mazgāšana var mūs pasargāt no tik daudzām infekcijas slimībām!
Roku higiēnas ievērošanai mūsu ikdienā ir jāpiešķir tikpat liela nozīme, kā regulārai maltītei, pietiekamam miega daudzumam vai ikrīta saģērbšanās procesam. Būtībā teicienu par acīm kā dvēseles spoguli var attiecināt arī uz cilvēka rokām, kas ir kā spogulis cilvēka rūpēm par sevi, par attieksmi pret sevi (un tikpat daudz – arī citiem) un savu veselību.
Roku mazgāšana ir ļoti svarīgs profilaktisks pasākums jebkura vecuma cilvēkam, un galvenais mērķis ir palīdzēt izvairīties no tādām veselībai nevēlamām sekām, kā piemēram, infekcijas slimībām (caurejas, gripas vai hepatīta un citām)vai zarnu infekcijām. Lai atgādinātu par šo tik vienkāršo, bet nereti nepienācīgi novērtēto darbību, 15. oktobrī visā pasaulē pat tiek atzīmēta Vispasaules roku mazgāšanas diena.
Svarīgi zināt, ka tikai ar tīru ūdeni rokas pienācīgi nomazgāt nevar. Infekcijas slimību izraisošos vīrusus un baktērijas bez mazgāšanas līdzekļiem var nomazgāt tikai daļēji, jo mazgāšanas līdzekļi satur virsmas aktīvās vielas, ar kuru palīdzību no rokām tiek nomazgāti netīrumi, kas satur daudz mikrobu un vīrusu, it īpaši zem nagiem, pirkstu starpās un zem juvelierizstrādājumiem.
Roku mazgāšana ar ziepēm ir ne tikai lētākais, bet arī efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no inficēšanās ar gremošanas trakta un augšējo elpceļu infekcijām. Daži no mikroorganismiem, kas nokļuvuši uz rokām, var izraisīt smagas, arī dzīvību apdraudošas saslimšanas.
KAD MAZGĀT ROKAS IR ĪPAŠI SVARĪGI?
- pirms ēšanas vai ēdiena gatavošanas,
- pēc tualetes apmeklējuma,
- pēc deguna šņaukšanas, klepošanas, šķaudīšanas,
- pirms brūces pārsiešanas vai slimnieka/ zīdaiņa aprūpes,
- pirms kontaktlēcu ielikšanas/ izņemšanas,
- pēc atgriešanās mājās no rotaļām pagalmā, sabiedriskā transporta lietošanas, veikalu u.c. sabiedrisku vietu apmeklēšanas,
- pēc autiņbikšu mainīšanas,
- pēc atkritumu iznešanas,
- pēc saskares ar jēlu gaļu vai zivīm,
- pēc slimnieka aprūpes.
KĀ PAREIZI MAZGĀT ROKAS?
- mazgā rokas ar siltu, tekošu ūdeni un ziepēm,
- rūpīgi ziepē visas plaukstu virsmas, pirkstus, to starpas, arī plaukstas locītavas un nagus,
- pēc mazgāšanas rokas rūpīgi nosusini, vislabāk ar vienreiz lietojamu papīra salveti,
- lai rokas nekļūtu pārlieku sausas, lieto rokas kopjošu krēmu pēc katras mazgāšanas reizes.
Vizuālam ieskatam piedāvājam ielūkoties arī Rīgas domes Labklājības departamenta, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un citu atbalstītāju izstrādātās kampaņas materiālos, kas tapuši jau 2013.gadā. Tās ietvaros izveidots gan video ar galvenajām roku mazgāšanas kustībām, gan roku mazgāšanas dziesma, kas šo procesu par atraktīvu un interesantu nodarbi var padarīt arī pašiem mazākajiem.
Bērnu slimnīcas mediķi ierakstu studijā pat iedziedājuši dziesmu un sagatavoja dziesmas video versiju, kurā attēlotas visas pareizās roku mazgāšanas kustības.
Foto: www.huffingtonpost.com