24. martā ik gadu tiek atzīmēta Pasaules tuberkulozes diena, kuras mērķis ir aicināt sabiedrību pievērst uzmanību jautājumiem, kuri ir saistīti ar tuberkulozi, tās profilaksi un plaušu veselību kopumā.
Arī Rīgas domes Labklājības departaments finansiāli atbalsta tuberkulozes ārstēšanu – SIA “Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” īstenoto DOTS programmu, līdzfinansējot Rīgā deklarēto DOTS programmas dalībnieku sabiedriskā transporta izdevumus 3.00 EUR apmērā dienā un apmaksā pārtikas iegādi 1.00 EUR apmērā dienā.
Rīgā tuberkulozes kontrolējamās terapijas kabineti atrodas Mārstaļu ielā 2/4 un Lielvārdes ielā 68 (reģistratūras tālrunis 67514433), kur nozīmēto zāļu devu jāizdzer medicīnas darbinieka uzraudzībā. Tur speciālisti sniedz arī bezmaksas konsultācijas: cilvēkiem ar tuberkulozei raksturīgiem simptomiem; cilvēkiem, kuriem ir ģimenes ārsta nosūtījums izmeklēšanai uz tuberkulozi; uzskaitē esošiem tuberkulozes pacientiem; tuberkulozes pacientu kontakta personām.
Tuberkuloze ir viena no tām patogēnajām jeb saslimšanu izraisošu mikroorganismu infekcijām, kas iekļauta pasaules bīstamo infekciju sarakstā.
Infekciju slimības, un tai skaitā tuberkuloze, ir nopietns sabiedrības veselības apdraudējums. Lai gan saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem saslimstība ar tuberkulozi Latvijā ik gadu samazinās, tomēr šo slimību izraisošā baktērija tuberkulozes nūjiņa (Mycobacterium tuberculosis) apkārtējā vidē ir ļoti noturīga, un gaisa pilienu veidā spēj aizceļot līdz pat 6 metru attālumam bez pārnēsātāju palīdzības.
Tāpat tuberkuloze par bīstamu infekcijas slimību tiek uzskatīta arī tādēļ, ka tā viegli var tikt nodota no cilvēka uz cilvēku – tuberkulozes nūjiņa apkārtējā vidē izplatās pa gaisu – infekciozam, neārstētam plaušu tuberkulozes slimniekam klepojot, šķaudot un pat runājot vai elpojot. Bīstamība ņemama arī vērā dēļ tās noturības apkārtējā vidē – nevēdinātu telpu gaisā baktērijas saglabājas pat vairākas stundas.
Protams, ne katrs, kurš ieelpojis tuberkulozes nūjiņas baktēriju inficējas. Tomēr, ja cilvēkam ir novājināta imunitāte vai ilgāku laika periodu ir bijusi ciešāka saskarsme ar kādu plaušu tuberkulozes slimnieku (piemēram, ar ģimenes locekļiem, darba biedriem vai draugiem) – slimībai ir lielāka iespēja attīstīties.
Ja radušās aizdomas par saslimšanu ar tuberkulozi, noteikti jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kas nozīmēs izmeklējumus, tai skaitā plaušu rentgenoloģisku izmeklēšanu un krēpu analīzes.
Ļoti būtiski ir uzsākt ārstēšanu jau agrīnā saslimšanas stadijā, kā arī stingri ievērot nozīmēto ārstēšanās režīmu – jo ātrāk tiks uzsākta ārstēšana, jo mazāka iespēja, ka slimība kļūs nopietnāka un ar tuberkulozi var tikt inficēti arī citi cilvēki (īpaši tie, kuriem saslimšanas risks ir lielāks, piemēram, zīdaiņi un mazi bērni; vecāka gadagājuma iedzīvotāji; tie, kuriem ir novājināta imūsistēma un to ietekmē arī tādi faktori, kā cukura diabēts, ilgstošs stress vai nepietiekams uzturs).
Rīgā diagnostika un ārstēšana pacientiem ar tuberkulozi un citām plaušu slimībām tiek nodrošināta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” (vairāk informācijas pieejama – www.aslimnica.lv/lv/content/stacionars-tuberkulozes-un-plausu-slimibu-centrs-0). Pacientiem, kuri ārstējas stacionārā ar tuberkulozi vai tiek izmeklēti, pastāvot aizdomām par saslimšanu, par izmeklēšanu un ārstēšanu (gan stacionārā, gan ambulatori) NAV JĀMAKSĀ.
Tad, kad tiek uzsākta ārstēšana, īpaši svarīgi ir ievērot zāļu lietošanas režīmu, jo pretējā gadījumā var veidoties pret vairākām zālēm noturīga tuberkuloze, kas ir grūtāk ārstējama. Tādēļ svarīgi, ka zāles tiek ieņemtas ārstniecības personas klātbūtnē, lai nodrošinātu, ka sabiedrībā saslimstība samazinās.
Informācijas sagatavošanā izmantoti Slimību profilakses un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta informācijas avoti
Šeit varat iepazīties ar tuberkulozes pacientu pieredzes stāstiem!