10.10.2024.

10. oktobris – Pasaules psihiskās veselības diena

Katru gadu 10. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules psihiskās veselības diena. Pasaules psihiskās veselības dienas galvenie mērķi ir virzīt psihisko veselību un labbūtību par pritoritāti visā pasaulē, veicināt sabiedrības rūpes par psihisko veselību un mazināt stigmu pret psihiskajām saslimšanām.

Šā gada Pasaules psihiskās veselības dienas devīze ir “Psihiskā veselība darbā”, uzsverot drošu, veselīgu darba vidi kā vienu no psihiskās veselības aizsardzības faktoriem. Neveselīgi darba apstākļi, tostarp stress, stigmatizācija, diskriminācija un pakļautība tādiem riskiem kā uzmākšanās, agresija, vardarbība u. tml., var radīt negatīvas sekas, ietekmējot nodarbinātā psihisko veselību, vispārējo dzīves kvalitāti un līdz ar to – līdzdalību un produktivitāti darbā.

Stress darbā ir viens no būtiskākajiem riska faktoriem psihiskās veselības traucējumiem pieaugušajiem (darbspējīgajiem) iedzīvotājiem. Ilgstošs stress var radīt depresiju, neirotiskus, ar stresu saistītus traucējumus, izdegšanas sindromu, pastiprinātu atkarību izraisošo vielu lietošanu un citas problēmas. Ar darbu saistīts stress ir cilvēka reakcija uz darba prasībām un spiedienu, kas neatbilst zināšanām un spējām, apgrūtinot personas spēju pārvarēt to. Stress var rasties dažādos darba apstākļos, taču bieži vien tas pastiprinās, ja darbinieks jūt par maz atbalsta no vadītājiem un kolēģiem, kā arī zemu kontroli pār darba procesiem.

Lai vairotu darba devēju un iedzīvotāju zināšanas par dažādiem psihosociālajiem riska faktoriem darbavietā, aicinām iepazīties ar Slimību profilakses un kontroles centra (turpmāk tekstā SPKC) speciālistu izstrādāto infografiku “Psihosociālie apdraudējumi darbavietā”, kurā apkopoti biežākie apdraudējuma veidi darbavietā un potenciālie risinājumi to preventīvai novēršanai.

 

Tāpat, lai sekmētu iedzīvotāju labsajūtu, mazinātu spriedzi un palielinātu enerģijas līmeni ikdienā, SPKC speciālisti ir izstrādājuši infografiku, kurā apkopotas biežāk pielietotās pašpalīdzības metodes psihiskās veselības veicināšanai.

 

 

Pasaules psihiskās veselības dienā aicinām iepazīties un apskatīt arī citus SPKC izstrādātos informatīvos materiālus saistībā ar tēmu: