29.10.2024.

PVO aicina cilvēkus apzināties alkohola saikni ar vēzi un citām slimībām

Pasaules Veselības organizācija (turpmāk tekstā PVO) vērš uzmanību, ka Eiropā katra vienpadsmitā nāve ir tieši saistīta ar alkohola lietošanu [1]. Tāpēc PVO aicina cilvēkus apzināties alkohola saikni ar vēzi un citām slimībām.

Alkohols ir riska faktors vairāk nekā 200 slimībām, no kurām vismaz septiņas ir onkoloģiskas, tostarp krūts un resnās zarnas vēzis [2;3]. Reģistrētais absolūtā alkohola patēriņš Latvijā ir viens no augstākajiem PVO Eiropas reģiona valstu vidū – 2022. gadā tas bijis 11,9 litri uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju, neieskaitot tūristu absolūtā alkohola patēriņu [4]. 2022. gadā veiktā Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma dati liecina, ka pēdējo 12 mēnešu laikā alkoholu lietojuši gandrīz 80 % Latvijas iedzīvotāju [5] un vairāk nekā 36 % iedzīvotāju alkoholu lietojuši riskantā veidā (vismaz sešdesmit grami absolūtā alkohola vienā iedzeršanas epizodē) [6].

Papildus fiziskajai ietekmei alkohols veicina arī plašākas sabiedrības problēmas. Kā liecina dati, alkohola lietošana ir viens no galvenajiem vardarbības, tostarp seksuālās un ar dzimumu saistītas vardarbības, ceļu satiksmes negadījumos zaudēto dzīvību, kā arī gūto traumu un citu kaitējuma veidu faktoriem, kas ietekmē ne tikai pašus alkohola lietotājus, bet arī viņu ģimenes un kopienas [7]. Aplēses liecina, ka Latvijas valsts budžetam un ekonomikai ar alkohola lietošanu saistītās tiešās un netiešās izmaksas ir 1,3 – 1,8 % no IKP [8].

Kampaņas “Pārdefinē alkoholu” (Redefine alcohol – angļu val.) mērķis ir samazināt informācijas trūkumu par alkoholu kā slimību izraisītāju, daloties ar jaunākajiem pētījumiem un veicinot atklātu diskusiju par veselības kaitējumu, kas bieži publiskajās diskusijās netiek ņemts vērā. “Pārdefinē alkoholu” aicina Eiropas iedzīvotājus pārdomāt savas attiecības ar alkoholu, mudinot pārskatīt tā lomu ikdienas dzīvē, svinībās un tradīcijās.

Kampaņas materiāliem iespējams sekot līdzi tās oficiālajā mājas lapā Redefining alcohol for a healthier, safer, and happier Europe (who.int), kā arī PVO pārstāvniecības Latvijā facebook lapā.


Izmantotā literatūra un atsauces:

  1. WHO, General facts about alcohol use
  2. Alcohol, health and policy response in the WHO European Region in 2019 
  3. Health and cancer risks associated with low levels of alcohol consumption; Anderson, Benjamin O et al.; The Lancet Public Health, Volume 8, Issue 1, e6 – e7
  4. SPKC, Reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš Latvijā, 2024 
  5. SPKC, Grīnberga, D., Velika, B., Pudule, I., Gavare, I., Villeruša, A. Iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījumu dati
  6. SPKC, Alkohola lietošanas izplatība un sekas Latvijā, 2022. gadā
  7. Global status report on alcohol and health and treatment of substance use disorders. Geneva: World Health Organization; 2024. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO.
  8. Pļuta, A., Zasova, A., Gobiņa, I., Stars, I., Sauka, A. Pētījums par alkohola lietošanu, tās radītajām sekām un profilakses ekonomiskajiem ieguvumiem valstī