10.09.2014.

Droša pārtika uzturā

Droša pārtika? Nedomā, ka tam ir saistība vien ar roku turēšanu prom no švīkstoša pārtikas naža asmens… droša pārtika uzturā – tas nozīmē zināt, kā izvairīties no dažādu veselībai bīstamu baktēriju izplatīšanās, kā droši un veselīgi pārtiku sagatavot un pat to – kā droši iepirkties, lai pārtikas grozā nonāktu pēc iespējas drošāki produkti. Pārtika, kas nav atbilstoši sagatavota, var saturēt dažādas veselībai bīstamas baktērijas un izraisīt dažādas slimības, piemēram, salmonelozi. 

Labā ziņa ir tā, ka no šīm likstām var izvairīties, pievēršot uzmanību pārtikai iepērkoties, pārtiku gatavojot, pasniedzot un uzglabājot. Tāpat jāatceras, ka īpaša uzmanība jāievēro paaugstināta riska grupām, kam pārtikas baktērijas ir vairāk bīstamas un var izraisīt saslimšanas – zīdaiņiem, grūtniecēm, maziem bērniem, veciem cilvēkiem un cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu.

SOLI PA SOLIM – LIELVEIKALĀ

Iespējams, jums līdzi ir paņemts iepriekš sagatavots iepirkumu saraksts, bet ar ko turpināt jau esot lielveikalā? Kā zināt, ka pārtikas produkti ir droši? kur jums vajadzētu sākt, un kā jūs zināt, ko pārtikas produkti ir droši?

Atdzesētu pārtiku savā pārtikas grozā lieciet kā pēdējo. Tā, piemēram, gaļa, zivis, olas un piens būs vieni no pēdējiem produktiem,ko groziņā salikt pēc maizes vai biezpiena.

Pērkot jēlu gaļu iepakojumā, obligāti uz etiķetes pārbaudiet derīguma termiņu. Nepērciet produktus, kuru termiņš jau ir beidzies vai arī ir aizdomas, ka nepaspēsiet to apēst pirms termiņa beigām.

Nepērciet un pārtikā nelietojiet zivis vai gaļu, kam ir spēcīga vai aizdomīga smarža. Uzticieties savām maņām pat tad, ja produktam vēl nav beidzies derīguma termiņš.

Jēlus produktus, piemēram, gaļu, ielieciet plastmasas maisiņā, lai no produkta citos nenonāk tā sula vai citi šķidrumi.

Atdaliet jebkuru jēlu gaļu, zivis un mājputnus no dārzeņiem, augļiem un citiem pārtikas produktiem, kurus plānojat ēst neapstrādātus.

Pirms likt olas groziņā, pārbaudiet. Pārliecinieties, ka neviena no tām nav ieplīsusi, un ka tās ir tīras. Vislabāk, ja olām ir A vi AA kategorija. Jāpiemin, ka uzturā nav ieteicams ēst jēlas olas,  jo tajās var būt, piemēram, salmonellas baktērijas, kas cilvēkam izraisa saindēšanos un smagākos gadījumos arī komplikācijas.

Pievērsiet uzmanību arī šiem pārtikas produktiem, kam nevajadzētu nonākt jūsu iepirkuma groziņā:

augļiem ar bojātu virskārtu (baktērijas var iekļūt caur to mizu un izraisīt bojājumus arī pašā auglī);

nepasterizēts piens vai sulas rī var saturēt kaitīgas baktērijas;

prestuffed svaigs tītars vai vista.

VIRTUVĒ

Atgriežoties no iepirkšanās, pirmās lietas, ko vajadzētu izlikt no iepirkumu maisiņiem, ledusskapī un saldētavā glabājamie produkti.

Esi gatavs izmantot produktus, bet neesi pārliecināts, cik ātri lietām jābūt izmantotām, cik ilgi jāgatavojas vai jābūt apēstām? Ieskaties dažos padomos:

  • Jēla gaļa (arī putnu) un zivis ir termiski jāapstrādā vai jāsasaldē 2 dienu laikā
  • Saldēta gaļa, majputnu gaļa un zivis jāatsaldē nevis turot istabas temperatūrā, bet gan ledusskapī vai mikroviļņu krāsnī
  • Šos pašus produktus gatavojiet uzreiz pēc atsaldēšanas – neturi atsaldētu istabas temperatūrā
  • Gatavo cepešus, steikus, karbonādes un citus gaļas izstrādājumus tik ilgi, līdz gaļai sāk parādīties sulas vai līdz gaļai iekšējā temperatūra ir vismaz 63 grādi (pavāri mēdz izmantot termometru). Kad gaļa beidz cepties, pirms ēšanas atstāj to  3 minūtes istabas temperatūrā
  • Gaļa jāgatavo līdz brīdim, kad tā vairs nav rozā krāšā
  • Zivis jāgatavo tik ilgi, lai ar asu nazi iedurot tās biezākajā vietā, mīkstums viegli atdalās no asakām, un tad zivis jāņem nost no uguns
  • Pirms gatavošanas visus augļus un zaļumus kārtīgi jānomazgā, lai notīrītu no netīrumiem vai baktērijām
  • Tādiem dārzeņiem, kā piemēram, kāpostiem, pirms gatavošanas jānoņem ārējās lapas, bet salātiem – jāizmet bojātās lapas
  • Olas neatstājiet istabas temperatūrā ilgāk par divām stundām.