16.06.2015.

Drošība pirmajā vietā! Kā pasargāties no apdegumiem vasaras periodā?

Traumām bērnu vecumā ir raksturīga sezonalitāte, kā maksimālais uzliesmojums vērojams tieši vasaras mēnešos. Kā šajā periodā pasargāties no apdegumiem?

Tā kā vasaras sezonā tik ļoti ierasta nodarbe ir ugunskura kuršana (kas īpaši aktuāli ir Jāņu laikā) un maltīšu gatavošana uz grila, pieaug arī apdegumu skaits.

Lai cik ļoti bērniem patiktu palīdzēt un piedalīties kopējā ģimenes pasākumā, piemēram, iekurot uguni un aplejot to ar degšķidrumu, vecākiem vajadzētu pasargāt bērnus no traumām un neļaut to darīt, kā arī neļaut pietuvoties liesmai tuvāk par diviem metriem.

Kā stāsta stāsta Roberts Meikšāns (Rīgas veselības centra filiāles “Imanta” bērnu ķirurgs un Bērnu klīniskās slimnīcas ķirurgs) – ja bērns tomēr guvis apdegumu, neatkarīgi no tā, cik plašs un dziļš ir apdegums vai applaucējums, cietusī vieta vismaz 10–20 minūtes jātur zem vēsa, tekoša ūdens. Tādā veidā tiek samazināts termiskais bojājums. Atvēsināšanas brīdī noteikti jāpārliecinās, lai ūdens nebūtu ledaini auksts, jo tas var izraisīt bērnam šoku un strauju atdzišanu. Bērns arī steidzami jānogādā pie ārsta (Rīgā ieteicams uz VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” traumpunktu) gadījumos, kad apdegums ir lielāks par bērna plaukstu; kad aizdegšanās bijusi ar liesmu un stipru piedūmojumu; ja applaucējums ar karstu šķidrumu skāris tā saucamās šoka zonas – seju, rokas, pēdas, starpeni.

Kā liecina Veselības ministrijas sniegtā informācija, apdegumi un applaucējumi ir smagas traumas, jo pat nelieli apdegumi var izraisīt šoku un dzīvībai bīstamu šķidruma un sāļu zudumu organismā. Diemžēl šīs ir vienas no izplatītākajām traumām bērniem vecumā līdz četriem gadiem.

Pārrunājiet ar bērnu par ugunsdrošību un par degšķidrumu bīstamību!

Atcerieties, ka grila degšķidrumi ir ugunsbīstami un ātri uzliesmojoši, un to lietošana saistīta ar apdedzināšanās risku. Šo degšķidrumu iedzeršana, nokļūšana uz gļotādām vai acīs var radīt nopietnus draudus veselībai gan pieaugušajiem, gan bērniem. Nodrošiniet, lai degšķidrums nenonāktu bērna rokās un grilēšanas laikā bērns nerotaļātos grila tuvumā. Grils izraisa īpašu bērna interesi, interesanti ir grila piederumi un darbības, kas notiek ap grilu, tādēļ ir svarīgi novērst bērna uzmanību un interesi uz citām nodarbēm.

Rīkojot pasākumus ar grilēšanu, vienmēr pārliecinieties vai būs iespējams nodrošināt bērna uzraudzību grilēšanas laikā. Sadaliet pienākumus un nosakiet atbildīgās personas grila un bērnu uzraudzībai. Ja Jums nav pārliecības, ka Jūsu rīcībā ir pietiekami liela teritorija, lai bērni uzturētos pietiekami drošā attālumā no grilēšanas vietas, labāk no šāda pasākuma atteikties, piemēram, grilēšana pludmalē vai sabiedriskos pasākumos.

Vasara ir arī ugunskuru laiks. Pārrunājiet ar bērnu par ugunsdrošību un rīcību ugunsgrēka gadījumā. Nodrošiniet, lai bērns atrastos drošā attālumā no ugunskura, ņemat vērā, vēja virzienu un dzirksteļu izplatīšanās risku. Rūpējaties, lai ugunskurs atrastos pietiekamā attālumā no viegli uzliesmojošiem objektiem un priekšmetiem. Ugunskura aizdedzināšanai nelietojiet viegli uzliesmojošus šķīdumus kā benzīnu, petroleju u.tml.

Pārrunājiet ar bērnu par grila radītajiem riskiem, degšķidruma bīstamību un ugunsdrošību.

  • Pirms uzsākt grilēšanu, pārliecinieties, ka grils ir darba kārtībā un drošs lietošanai, īpaši tas attiecas uz gāzes griliem.
  • Atrodiet piemērotu vietu grila uzstādīšanai: uz līdzenas, stabilas virsmas, lai tuvumā nav koku, šķūnīšu, nojumju u.c. viegli uzliesmojošu objektu.
  • Lietojiet grilam piemērotu kurināmo – kokogles.
  • Lietojiet tikai grilam paredzētos degmaisījumus, nekādā gadījumā neizmatojiet petroleju, benzīnu vai citus viegli uzliesmojošus šķidrumus.
  • Neatstājat grilu bez uzraudzības.

Campfire_2

Kad saukt ātro palīdzību?

Ja bērns guvis apdegumu vai applaucējumu, jārīkojas ātri. Gadījumos, kad apdegums ir lielāks par bērna plaukstu vai kad aizdegšanās bijusi ar liesmu un stipru piedūmojumu, nekavējoties jāizsauc ātrā palīdzība. Ja applaucējums ar karstu šķidrumu skāris tā saucamās šoka zonas – seju, rokas, pēdas, starpeni – arī šādos gadījumos nekavējoties jāsauc ātrā palīdzība. Ieteicams izsaukt ātro medicīnisko palīdzību, nevis pašiem vest bērnu uz ārstniecības iestādi, jo ārsti var iedot bērnam pretsāpju zāles, kas palīdzēs novērst šoka iestāšanos. Savukārt, ja applaucējuma vai apdeguma vieta ir neliela un nav nevienas no iepriekš minētajām pazīmēm, jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, jo pat mazākais bojājums var izrādīties bīstams. Tomēr jāņem vērā, ka ne vienmēr vecāki var novērtēt apdeguma plašumu un dziļumu. Ir gadījumi, kad pat mediķiem pirmajā brīdī ir grūti novērtēt traumas radītos bojājumus.

Pirmā palīdzība

Vienlaikus ar palīdzības izsaukšanu, vecākiem pašiem jāsniedz pirmā palīdzība cietušajam bērnam. Neatkarīgi no tā, cik plašs un dziļš ir apdegums vai applaucējums, cietusī vieta vismaz 10-20 minūtes jātur zem vēsa, tekoša ūdens, tādā veidā samazinot termisko bojājumu. Atvēsināšanas brīdī noteikti jāpārliecinās, lai ūdens nebūtu ledaini auksts, jo tas var izraisīt bērnam šoku un strauju atdzišanu.

Ja apdegums vai applaucējums ir zem bērna apģērba, nevajag mēģināt uzreiz pielipušās drēbes novilkt. Šādā gadījumā uz apģērba vai zem tā jālej tekošs ūdens, kas dzesēs cietušo vietu. Dzesēšanas laikā uzmanīgi jānovelk bērnam apģērbs. Nedrīkst plēst no ādas nost pielipušus vai piekusušus apģērba gabalus.

Lai brūcēs neiekļūtu baktērijas, nedrīkst aiztikt brūci un plēst tulznas. Jāatceras, ka ādas slānis apdegušo vietu sargā no infekcijas. Nevajadzētu uz brūces likt virsū ne smēres, ne tautas līdzekļus, piemēram, skābo krējumu, ne kādus pārsienamos materiālus un mēģināt to pārsiet bez ārsta palīdzības.

Neskaidrību vai svarīgu, ar bērna veselību saistītu, jautājumu gadījumos, ir iespēja zvanīt uz Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta izveidoto Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās 17.00-8.00, brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti) un saņemt kvalificētu mediķa padomu un konsultāciju vienkāršos saslimšanas gadījumos vai svarīgos medicīniskos jautājumos. Ārkārtas gadījumos, lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvaniet uz tālruņa numuru 113.

 

Informācijas avots: ww.vm.gov.lv

Foto: www.duraflame.com