10.11.2014.

Mīļās māmiņas un tēti!

Rīgas domes Labklājības departaments aicina apmeklēt bezmaksas lekciju “Pēcdzemdību depresija – mīts vai realitāte?”.

Lekcija notiks 12.novembrī, pl.18.00 – 19.00, Rīgas Dzemdību namā, Miera ielā 45. Lekciju vadīs Dr. Jeļena Vrubļevska (Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs). Lai pieteiktos lekcijai, lūdzu zvaniet Līvai Vītolai pa tālruni 67105680 vai elektroniski rakstot uz e-pasta adresi – liva.vitola@riga.lv

Bērniņa gaidas un ienākšana pasaulē ir viens no skaistākajiem posmiem sievietes dzīvē. Šis laiks sievietei raksturojas ar dažādām spilgtām emocijām – no prieka un laimes līdz apjukumam un satraukumam par jauno lomu, kā arī bailēm un neziņu par to, kas gaidāms nākotnē. Pēcdzemdību skumjas ir nereta parādība, kas ir saistāma ar izmaiņām sievietes dzīvē un bažām, vai sieviete spēs būt laba mamma. Lai gan šis stāvoklis var būt pārejošs un īslaicīgs, tomēr var izraisīt arī depresiju, kad ir jāmeklē speciālista palīdzība. Diemžēl nereti depresija maldīgi tiek uzskatīta nevis par nopietnu slimību, bet gan sliktu garastāvokli, iedomām vai motivācijas trūkumu.

Depresiju raksturo ne tikai nomākts garastāvoklis un dzīvesprieka zudums, bet tā rosina dzīves kvalitātes pazemināšanos, ilgstošu darba nespēju, grūtības attiecībās un savas „lomas zaudēšanu”. Sievietēm reproduktīvā vecumā tā ir otra biežākā invalidizējošā saslimšana. Plaša mēroga pētījumi rāda, ka sešus mēnešus pēc dzemdībām depresija ir sastopama vidēji 13% sieviešu. Neskatoties uz to, ka pēcdzemdību depresija ir pasaulē apstiprināta diagnoze, joprojām pastāv daudz mītu par to. Pēcdzemdību depresija nav rakstura vājuma pazīme, un tā var piemeklēt jebkuru sievieti neatkarīgi no viņas sociālā statusa, emocionālās un fiziskās labklājības. To nosaka vairāki faktori – hormonālās izmaiņas, ģenētiskie, psiholoģiskie un vides faktori, kā arī sievietes emocionālā pašsajūta grūtniecības laikā.

Depresijas dēļ cieš ne tikai māmiņas, bet arī viņas bērna labsajūta, kas var atstāt nopietnas sekas uz visu turpmāko dzīvi. Līdz ar to būtiska ir depresijas simptomu savlaicīga atklāšana, palīdzības meklēšana pie speciālista un piemērotākā ārstēšanas veida noteikšana.

Lekciju organizē RD Labklājības departaments kampaņas par depresijas profilaksi un palīdzību ietvaros. Vairāk par departamenta rīkoto sociālo kampaņu un lekciju ciklu iespējams uzzināt mājas lapas www.veseligsridzinieks.lv sadaļā „Garīgā veselība”.

 

Foto: www.health.com