30.11.2015.

Pasaules AIDS diena – 1.decembrī

Lai gan saslimšana ar HIV – cilvēka imūndeficīta vīrusu ir novēršama, un it visā pasaulē tiek īstenoti plaši veselības aizsardzības pasākumi, Eiropā vēl joprojām turpinās šīs infekcijas izplatīšanās gadījumu skaits.

 

1.decembrī visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena, un nupat Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) sadarbībā ar Pasaules Veselības Organizācijas (PVO) Eiropas reģionālo biroju publicējis jaunākos datus par HIV un AIDS izplatību Eiropas reģionā – www.ecdc.europa.eu.

2014. gadā  31 Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīs gandrīz 30 000 cilvēkiem tika diagnosticēts HIV, kas statistiski nozīmē 5.9 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem.

ECDC un PVO publicētajā ziņojumā iekļauti arī dati par jauno (attiecīgā gada laikā reģistrēto) HIV diagnosticēto gadījumu skaitu 2014.gadā – HIV izplatība Eiropā joprojām ir augsta, bet galvenokārt – PVO reģionu austrumu apgabalā. 

Diemžēl ziņojumā norādīts, ka augstākie rādītāji pirmreizējiem HIV saslimšanas gadījumiem (ņemot vērā gadījumu skaitu uz 100 000 iedzīvotāju un skaitu kopumā) saņemti no Igaunijas, Latvijas un Luksemburgas. Savukārt saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegto informāciju par inficēšanās transmisiju var novērot, ka jau kopš 2001.gada katru gadu proporcionāli samazinās intravenozo narkotiku lietotāju vidū atklāto gadījumu skaits, bet pieaug citās transmisijas grupās (no mātes bērnam, homoseksuālā transmisijā, narkotiku injicēšanas veidā), bet īpaši heteroseksuālos dzimumkontaktos inficēto skaits – www.spkc.gov.lv.  

HIV_Tas attiecas ari uz TeviRikojies atbildigi_HIVEsi informets_HIV

 

 

 

 

 

 

 

1.DECEMBRIS – PASAULES AIDS DIENA

Tradīciju atzīmēt Pasaules AIDS dienu ieviesa Pasaules Veselības Organizācija jau tālajā 1988.gadā, un 1.decembris ik gadu ir diena, kad sabiedrība ar dažādiem pasākumiem un aktivitātēm tiek izglītota un informēta par AIDS un to izraisošo HIV infekciju. Atzīmējot šo dienu, plaši tiek izmantots arī starptautiskais AIDS simbols – sarkana lente.

Katru gadu tiek rīkoti pasākumi, lai veicinātu izpratni, celtu informētības līmeni arī tajā sabiedrības daļā, kuru tieši neskar HIV/AIDS; mazinātu aizspriedumus un diskrimināciju pret HIV/AIDS skarto sabiedrības daļu, izrādot solidaritāti un radot atbalstošu, saprotošu un harmonisku vidi.

RD Labklājības departamenta līdzfinansētā biedrība “DIA_LOGS” informē, ka šodien, 1. decembrī, no plkst. 18.30 līdz 18.45, ikviens interesents ir aicināts pievienoties biedrības DIA+LOGS, AGIHAS, Apvienība HIV.LV, Slimību profilakses un kontroles centra, Latvijas Sarkanā krusta, LGBT un viņu draugu apvienības MOZAĪKA organizētam piemiņas pasākumam pie stēlas (Marijas un Satekles ielas stūris) – tiks aizdegtas svecītes, veidota improvizēta muzikāla performance, kā arī dalītas nelielas dāvaniņas (drošs līdzeklis HIV ierobežošanai).

Savukārt trešdien, 2.decembrī Eiropas Savienības mājā (Aspazijas bulvāris 28, 2.stāva Kamīnzāle) tiek organizēta  konference “HIV, tuberkulozes, C hepatīta profilakses aktualitātes”. 


Vairāk informācijas par HIV un tā profilaksi iespējams iegūt arī www.veseligsridzinieks.lv un www.spkc.gov.lv