02.02.2018.

4.februāris – Pasaules Pretvēža diena


Kopš 2000.gada katru gadu 4.februārī visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Pretvēža diena. Tās mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par onkoloģiskajām slimībām, to profilaksi, savlaicīgu slimību atklāšanu un ārstēšanas iespējām.

Tuvojoties šai dienai, vēlamies atgādināt, ka 2009.gadā tika aizsākta Valsts organizētā un apmaksātā krūts dziedzera, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programma. Šī programma tika izveidota, lai samazinātu mirstību, kuras iemesls bijis kāds no šiem vēžiem. Lai spētu cīnīties ar slimību, nepieciešams regulāri veikt profilaktiskās pārbaudes, kas palīdzēs savlaicīgi diagnosticēt slimību un uzsākt ārstēšanos. Profilaktisko pārbaužu veikšana arī ļauj justies droši, zinot, ka esi vesels.

Sievietēm no 25 līdz 67 gadu vecuma reizi trijos gados tiek nosūtītas vēstules ar uzaicinājumu veikt dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi, savukārt sievietēm no 50 līdz 68 gadu vecumam reizi divos gados tiek nosūtītas vēstules ar uzaicinājumu veikt krūts vēža profilaktisko pārbaudi. Ar saņemto vēstuli sievietei jādodas pie ginekologa un jāveic profilaktiskās pārbaudes. Uzrādot uzaicinājuma vēstuli, pārbaudes ir bezmaksas. Ja pārbaude tiek veikta pie ginekologa, kurš nesniedz valsts apmaksātos pakalpojumus, tad no valsts budžeta tiks apmaksāta tikai citoloģiskās uztriepes mikroskopiskā izmeklēšana, bet par vizīti pie ārsta pacientei jāmaksā pašai.

Valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi reizi gadā var veikt sievietes un vīrieši vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Profilaktiskā pārbaude ietver slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs. Šīs pārbaudes veikšanai uzaicinājuma vēstule netiek nosūtīta. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, pacientam ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos. Šo testu ir iespējams veikt arī laboratorijā, ja pacientam ir ģimenes ārsta nosūtījums.

Jebkuram cilvēkam ir jārūpējas par savu veselību, lai samazinātu iespējamību saslimt ar kādu onkoloģisko slimību. Ļaundabīgo audzēju attīstības risku samazina veselīgs uzturs (ēst mazāk sarkano gaļu, ēst daudz augļus, dārzeņus, pilngraudu produktus un pākšaugus, samazināt sāls daudzumu uzturā), regulāras fiziskās aktivitātes, nesmēķēšana, mazs alkohola patēriņš un citas darbības.

Lai rūpētos par savu veselību, aicinām apmeklēt Labklājības departamenta piedāvātās lekcijas par veselīgu uzturu un sporta nodarbības. Ar plānotajiem pasākumiem varat iepazīties mājas lapā publicētajā kalendārā – https://www.veseligsridzinieks.lv/events/.

Piedāvājam iepazīties ar SPKC sagatavoto infografiku par ļaundabīgajiem audzējiem Latvijā.

infografika_laundabigie_audzeji

 

Foto: Miguel A. Padrinan/pixabay