31.01.2018.

Latvijā sākusies gripas epidēmija – kā pasargāt sevi un atvieglot slimības gaitu

Kopš vakardienas, 30.janvārī, Latvijā sākusies gripas epidēmija – tā norādīts Slimību un profilakses centra paziņojumā presei. Lai gan epidēmiskais slieksnis (100 gadījumu uz 100000 iedzīvotājiem) pašlaik sasniegts tikai Daugavpilī, aicinām arī citu vietu iedzīvotājus pievērst pastiprinātu uzmanību savam veselības stāvoklim un pašsajūtai, kā arī ievērot profilaktiskus piesardzības pasākumus, lai ar gribu nesaslimtu.

Gripas epidēmijas laikā ieteicams izvairīties no publiskām vietām, piemēram, lielveikaliem un sabiedriskā transporta, kā arī neapmeklēt dažādus publiskus pasākumus, piemēram, koncertus. Publiskās vietās, kur vienlaicīgi uzturas daudz cilvēku, ir vislielākā vīrusa koncentrācija. Regulāri jāmazgā rokas ar ziepēm, tekošā ūdenī. Mazgājot rokas, labāk lietot šķidrās ziepes un roku slaucīšanai izmantot papīra dvieļus. Situācijās, kad rokas nav iespējams nomazgāt, jāizmanto dezinfekcijas līdzekļi. Ģērbšanās atbilstoši laika apstākļiem, kas neļaus ne nosalt, ne sakarst arī palīdzēs izvairīties no gripas. Tāpat kā regulāra telpu vēdināšana un gaisa mitrināšana telpās, kur gaiss ir pārlieku sauss. Sabalansēts, vitamīniem bagāts uzturs, pietiekoša šķidruma uzņemšana un regulāras fiziskās aktivitātes ne tikai uzlabo pašsajūtu, bet palīdz arī organismam izvairīties no saslimšanas vai vieglāk cīnīties ar vīrusu, ja no saslimšanas izbēgt tomēr nav izdevies. Uzlabot organisma aizsargfunkcijas palīdzēs produkti, kas satur fitokomponentus (svaigi kāposti, ķiploki, sīpolloki, citrusaugļi, jāņogas), skābpiena produkti ar mikroorganismiem, kas stimulē imūnsistēmu, un c vitamīnu saturoši produkti (kivi, apelsīni, greipfrūti, paprika, kāposti, mežrozīšu augļi).

Ja tomēr no gripas izvairīties nav izdevies, svarīgi ir atvieglot slimības gaitu, kas ļaus ne tikai vieglāk un ātrāk izveseļoties, bet arī izvairīties no komplikācijām. Gripas komplikācijas ir bronhīts, deguna blakusdobumu iekaisums, vidusauss iekaisums, pneimonija. Starp gripas riska grupām (bērni līdz divu gadu vecumam, seniori, grūtnieces) pieder arī cilvēki, kas slimo ar dažādām hroniskām slimībām. Saslimšana ar gripu šādiem cilvēkiem var izraisīt ļoti nopietnas sekas.

Lai atvieglotu slimības gaitu, svarīgi ir uzņemt daudz šķidruma, vislabāk ūdeni, zāļu tējas vai augļu sulas, kas palīdzes no organisma izskalot vīrusu un samazināt ķermeņa temperatūru. Cilvēkam, kurš neslimo ar sirds vai nieru slimībām, ieteicams izdzert pat trīs litrus šķidruma. Par medikamentiem, kādus lietot pret sāpēm, paaugstinātu temperatūru un klepu, jautājiet savam ģimenes ārstam, kurš ieteiks konkrētajai situācijai vispiemērotākos medikamentus. Gripas epidēmijas laikā ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem maksā tikai valstī noteikto pacienta iemaksu – 2.85 EUR.

Piedāvājam iepazīties arī ar SPKC sagatavoto materiālu par gripu.

gripa_infografika_2017_2018

 

Foto: HoliHo/pixabay