Mazuļa ienākšana ģimenē ir liels notikums un prasa gan lielas rūpes, gan negulētas naktis. Jaunajai māmiņai ir jāapgūst uzreiz tik daudz – bērniņa kopšana, guldīšana un ģērbšana… bet pati svarīgākā mazuļa veselībai ir mazuļa zīdīšana.
No dzimšanas brīža ieteicamākais veids bērna ēdināšanā ir ekskluzīvā zīdīšana, kas ir jāapgūst abiem. Lai zīdīšana būtu veiksmīga, jaunajai māmiņai ir jābūt gan pietiekamām miera stundām, gan kvalitatīvām ēdienreizēm.
Piena veidošanās sievietes organismā rada papildus nepieciešamību pēc uztura, tāpēc diennakts kaloriju daudzums ir jāpalielina par:
~450 kcal 1 mēnesī;
~530 kcal 2 mēnesī;
~570-600 kcal 3-6 mēnesī.
Mātes piena sastāvs ir atkarīgs no diennakts laika, lai tas nebaida brīžos, kad piena pilītes šķiet „caurspīdīgas” vai tieši otrādi – „dzeltenas”. Piens no rīta ir treknāks, bagātāks ar olbaltumvielām un pēc skata dzeltenāks, bet vakarpusē ūdeņaināks un bagātāks ar ogļhidrātiem. Uzsākot zīdīt, piena plūsma ir ūdeņaināka, bet dziļākais piens ir bagātīgāks ar uzturvielām, tāpēc ir svarīgi, lai mazulis izēd krūti!
Svarīgi, lai sieviete ir paēdusi, jo nereti jaunā māmiņa ir negulējusi, mazulis nemierīgs un nav laika paēst, bet, lai zīdīšana būtu veiksmīga, tad māmiņai ir jāpaēd, lai uzņemtu nepieciešamās uzturvielas, vitamīnus un minerālvielas!
- Jaunajai māmiņai ir jāēd, ievērojot veselīgas ēdienkartes pamatprincipus un jāēd tieši tāpat, kā grūtniecības laikā!
- Svarīgi ir ievērot ēdienreizes!!! Brokastis, pusdienas, vakariņas + uzkodas. Atkarībā no bērna zīdīšanas ēšanas laiki var mainīties, bet māmiņai jāēd ir regulāri!
- Silts, sātīgs ēdiens sniegs sāta sajūtu un apmierinājumu.
- Mātes ēšanas un atpūtas režīms, emocionālais stāvoklis ir cieši saistīts ar bērna vēlmēm pēc ēdiena, ar bērna emocionālo stāvokli.
Sievietei ir jāievēro tāds ēšanas režīms un jāēd tie produkti, kas ir ēsti grūtniecības laikā, un nav nepieciešams speciāli atturēties no kāda produkta. Ir jāuzmanās ar specifisku garšvielu, mērču lietošanu, saldumu, čipsu u.c. produktu lietošanu.
Ja ģimenes anamnēzē ir alerģija ( arī tad ja, ir kādam no vecvecākiem), tad uzmanīgi ir jālieto produkti, kas var izraisīt alerģisku reakciju, bet, ja sieviete ir vesela, ierobežojumu ēdienkartē nav.
Māmiņas uztraucas, ka mazulim var būt vēdergraizes, kolikas, un tādēļ nereti atsakās no ierasto produktu lietošanas. Visbiežāk “nežēlastībā” nonāk piena produkti, kas ir izcils olbaltumvielu un kalcija avots, pilngraudu maize, saknes, augļi un pākšaugi!
Ir jāatceras, ka jaundzimušo un zīdaiņu zarnu kolikas ir saistītas ar laktozi sašķeļošo fermentu nepietiekamību – funkcionālo laktozes intoleranci un izpausmes :
- ūdeņaina vēdera izeja,
- kolikas, vēdera pūšanās,
- nemiers krūts barošanas laikā,
- svara pieaugums normāls,
- fēcēm skāba smaka
Parasti kolikas nav ilgākas kā trīs mēnešus un tās speciāli nav jāārstē. Noteikti ir jākonsultējas ar ārstu, ja tās rada bažas.
MĀMIŅAS ĒDIENKARTE
Olbaltumvielām bagāti produkti. Nepieciešams ~ 30 g OBV vairāk papildus : gaļa, piena produkti, , gaļa, zivis, olas, pākšaugi , OBV saturoši graudaugi – kinva (kvinoja), amarants.
Ogļhidrāti – līdzīgi, kā grūtniecības laikā 6-8 porcijas dienā! Ēdot ogļhidrātiem bagātus produktus enerģija atbrīvojas lēnām, ilgāka sāta sajūta, lēna cukura līmeņa svārstības. Lai nebūtu liekā svara problēmas ikdienā ir jālieto saliktie ogļhidrāti: pilngraudu produkti, pilngraudu maize, pasta, pārslas.
Veselīga taukvielu izvēle – extra Virgine Olīveļļa ( cold press), ķirbju, linsēklu, kaņepju u.c. eļļas pie ēdiena, salātiem.
Dārzeņi un augļi atbilstoši sezonai – ~ 500 g saknes un ~ 200 g augļu.
Pietiekams šķidruma daudzums – ūdens, vieglas tējas. Ja grūtniecības laikā māmiņa ir dzērusi kafiju, tad tase kafijas arī nav aizliegta. Ir jāpavēro, vai mazulis pēc barošanas, kad māmiņa dzērusi kafiju vai tēju nav nemierīgāks!
Nedrīkst dzert šķidrumu pret savu gribu ( piem. ķimeņu tēju!) jo tādējādi var panākt pretēju efektu – piena plūsma var samazināties. Vēlams ir dzert tad, kad slāpst!
Laba izvēle:
- Pilngraudu putras ar piena, kefīra piedevu un maize ar sieru.
- Omletes ar dārzeņiem un sieru+ biezpiens, rudzu maize, graudu maize, sviests vai avokado.
- Pilngraudu maize ar sieru ( ceptas cepeškrāsnī, siltas), maize ar gaļu ( bet ne desu!).
- Jogurts ( bezpiedevu) vai kefīrs ar klijām, linsēklām ( saldinātie jogurti satur dažādas piedevas, kas var izraisīt alerģisku reakciju).
- Gaļa (liesa)– sautēta, vārīta, cepta cepeškrāsnī bez asām garšvielām, treknām mērcēm.
- Zivis – gatavotas cepeškrāsnī, zivju kotletes, zupas.
- Pākšaugi – zupās, salātos – lēcas, zirņi, pupas – var radīt meteorismu, vēdera pūšanos ( individuāla panesība). Ir laba panesība, ja nelieto pākšaugus kopā ar gaļu, krējumu, majonēzēm, bet ar dārzeņiem. Gatavojiet sautējumus, zupas!
- Graudi, pārslas – putrās, sautējumos, zupās.
- brūnie rīsi, pilngraudu pasta prosa, griķi, mieži, grūbas.
- kartupeļi (ar mizu vārīti), cepti cepeškrāsnī, vārīti.
- Saknes – sezonas, svaigas, vārītas, sautētas, ceptas cepeškrāsnī, zupās.
- Augļi – sezonas.
Nepieciešams ir plānot ēdiena pagatavošanu un iespēju paēst. Ja māmiņa ir mājās viena ar mazuli, tad iepriekšējā vakarā mājinieki var palīdzēt sagatavot ēdienu nākamajai dienai. Ja mājās ledusskapī būs pietiekamā daudzumā pārtikas produkti, tad ēdiena uzsildīšana vai pagatavošana neprasīs lielas pūles.
Ir jāatceras, ka bērniņa ēšanas režīms noregulēsies pirmajos trijos mēnešos! Lai tas būtu veiksmīgs, māmiņai ir jāatpūšas, jāguļ tad, kad guļ mazais, kārtīgi jāēd un nav jābaidās jautāt palīdzību speciālistiem, vecākiem vai draugiem! Nereti problēmas ar zīdīšanu rodas nepietiekamu iemaņu, noguruma dēļ, tāpēc nav jākautrējas lūgt palīdzību, padomu. Viens no noguruma iemesliem var būt arī nepietiekams ēdiens, neregulāras ēdienreizes.
Raksta autore: Liene Sondore, sertificēta uztura speciāliste
Izmantotā literatūra:
Eleanor D Schleker, PhD, RD. Joice Gilbert, PHD, RD. Essentials of Nutrition and Diet Therapy, Elsevier,2011.
Oxford Handbook of Nutrition and Dietetics.Oxford Universit press 2012.
Complete Food &Nutrition Guide.American Dietetic Association. John Wille& Sons, Inc.2012,
Foto: www.cookingbabyfood.com, www.sheknows.com, singaporemotherhood.com