31. maijā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules diena bez tabakas, ko 1987. gadā ieviesusi Pasaules Veselības organizācija. Šī diena paredzēta, lai pievērstu indivīdu un sabiedrības uzmanību smēķēšanas kaitīgumam un mazinātu smēķējošo cilvēku skaitu.
Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā ikdienā smēķē 36 % iedzīvotāju. Salīdzinājumam – vidēji Eiropā ikdienā smēķē 26 % iedzīvotāju. Īpaši izplatīta smēķēšana ir vīriešu vidū – vairāk kā puse no Latvijā dzīvojošajiem vīriešiem ikdienā smēķē. Smēķēšana nopietni apdraud mūsu valsts iedzīvotāju veselību un dzīvību – ik gadu apmēram 1000 iedzīvotājiem tiek atklāts plaušu vēzis, kura galvenais cēlonis ir smēķēšana un 14 % nāves gadījumu sirds išēmisko slimību rezultātā bijuši smēķēšanas izraisīti.
Smēķēšana ir izplatīta arī jauniešu vidū. Kā noskaidrots Rīgas domes Labklājības departamenta pasūtītajā un Tirgus un sociālo pētījumu institūta “Latvijas Fakti” veiktā pētījuma “Riska un aizsargājošo faktoru ietekme uz atkarību izraisošo vielu lietošanas līmeni jauniešu vidū” sestajā posmā, kura tapšanas laikā tika aptaujāti vairāk kā trīs tūkstoši 15 – 16 gadus vecu jauniešu 35 Rīgas skolās, tikai 50 % jauniešu nekad nav smēķējuši cigaretes, bet 49 % jauniešu vismaz reizi dzīvē ir lietojuši elektronisko cigareti. Lai gan pētījuma dati parāda, ka smēķēšanas izplatība kopš 2008. gada ir samazinājusies, regulāras smēķēšanas risks joprojām ir 13 % jauniešu.
Lai samazinātu smēķētāju skaitu, īpaši svarīgi ir strādāt tieši ar bērniem un jauniešiem, jo vieglāk ir nesākt smēķēt vai pārtraukt šo ieradumu, kad vēl nav izveidojusies atkarība. Rīgas domes Labklājības departaments gada laikā dažādās Rīgas skolās ir rīkojis vairāk kā 100 pasākumus, kas saistīti ar atkarības tēmām, tai skaitā arī 13 diskusijas, kurās uzmanība pievērsta tieši tabakas kaitīgumam. Diskusijās skolēni ne tikai saņem informāciju par smēķēšanas ietekmi uz veselību, bet arī atbildes uz jebkādiem sev interesējošiem jautājumiem, tai skaitā par elektroniskajām cigaretēm, kas pēdējo gadu laikā kļuvušas īpaši populāras. Izglītojot bērnus un jauniešus, iespējams pastarpināti uzrunāt arī pieaugušos, jo vecāki nereti ieklausās savu bērnu viedoklī un, iespējams, pārtrauc smēķēt pavisam vai vismaz mājās vai bērna klātbūtnē, pasargājot bērnu no pasīvās smēķēšanas. Lai izglītotu bērnus un jauniešus, Rīgas domes Labklājības departaments arī nodrošina iespēju pedagogiem, psihologiem un citiem speciālistiem, kuri ikdienā strādā ar bērniem un jauniešiem, pilnveidot savas zināšanas un prasmes, apmeklējot apmācības par dažādām veselību veicinošām tēmām, tai skaitā par atkarībām un smēķēšanu.
Atzīmējot Pasaules dienu bez tabakas aicinām visus smēķētājus pārdomāt savus ieradumus, apsvērt domu atmest smēķēšanu, tādējādi veicinot ne tikai savu, bet arī savu tuvāko cilvēku veselību!