14.06.2023.

Noskaties video: Ar drošu soli vasarā. Ārsti par traumatismu un ādas veselību

Ik gadu vasaras saulgriežu laikā piepildās traumpunkti un dermatologu kabineti. Lai šī gada svētkus un citus vasaras pasākumus neaizēnotu traumas vai ādas veselības problēmas, noskaties video, kurā Rīgas domes kapitālsabiedrības SIA “Rīgas 2. slimnīca” un SIA “Rīgas veselības centrs” (RVC) ārsti stāsta par riskiem un preventīvajiem pasākumiem, atrodoties saulē un iesaistoties aktivitātēs.

NOSKATIES VIDEO ŠEIT: AR DROŠU SOLI VASARĀ!

❓Kā rīkoties sasituma, sastiepuma, mežģījuma vai lūzuma gadījumā? Kas jāzina par kaulu, locītavu veselības jautājumiem?
❓Kādus odu un citus posmkājus atvairošus līdzekļus izmantot?
❓Kādus aizsardzības līdzekļus lietot, atrodoties saulē, un kas ir t.s. “tējkarotes princips”, uzklājot krēmus?

Par ādas veselību stāsta dr. Artis Lapsiņš, RVC dermatologs, venerologs, savukārt dr. Jolanta Lazdāne, Rīgas 2. slimnīcas ārste-rezidente traumatoloģijas un ortopēdijas specializācijā, aktualizē kaulu un locītavu veselības jautājumus.

Kā liecina Rīgas 2. slimnīcas Uzņemšanas nodaļas / traumpunkta statistikas dati, pieaugušie gūst dažāda veida traumas, tostarp smagākus vai vieglākus sastiepumus, lūzumus, izmežģījumus u.c. Katru diennakti pēc palīdzības vēršas ap 40 pacienti, kas krituši vai cietuši sadursmē, braucot ar velosipēdu, motociklu, elektroskrejriteni un citiem transportlīdzekļiem, nodarbojoties ar sportu, veicot dārza darbus u.tml. Vidēji dienā 5 – 8 cietušie tiek stacionēti.

“Novēlu ikvienam vasaru izbaudīt pilnvērtīgi dažādos pasākumos, nevis ar ierobežotu mobilitāti vai pat guļot slimnīcā. Svarīgs priekšnosacījums drošai atpūtai un fiziskajām aktivitātēm – iespējamo risku izvērtēšana, kā arī piesardzības pasākumi. Ja trauma ir gūta, mēs, traumatologi, esam sasniedzami visu diennakti,” uzsver dr. J. Lazdāne.

Savukārt dr. A. Lapsiņš atgādina, ka vasarā īpaši ieteicams laiku pavadīt svaigā gaisā un fiziskās aktivitātēs, taču, darbojoties ārā – sportojot, peldot, sauļojoties, braucot ar velosipēdu vai vienkārši pastaigājoties, ir svarīgi pasargāt ādu no ultravioletā starojuma.

Sabiedrības veselības veicināšanas lekcijā ārsti akcentē drošas vides aspektus – iepazīstina ar rīcību traumas vai saules dūriena gadījumā, tipiskākajām traumām, ādas apdegumiem un varbūtējām sekām, preventīvajiem pasākumiem, kā izvairīties no kritiena vai pārsauļošanās, u.c. saistītajiem jautājumiem.


Informāciju sagatavoja

Brigita Zutere, Rīgas 2. slimnīcas mārketinga un komunikāciju speciāliste