Ņemot vērā strauji pieaugošo saslimstību ar Covid-19, no 7.oktobra visā Latvijā, braucot sabiedriskajā transportā, jālieto sejas maskas.
Viens no vispārējās profilakses pasākumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai ir respiratorās higiēnas (jeb pareizas klepošanas, šķaudīšanas un deguna šņaukšanas kultūras) ievērošana. Tā kā šo infekcijas slimību izraisošais vīruss izplatās arī sīku pilienu veidā (inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot), individuālie aizsardzības līdzekļi, piemēram, respiratori vai sejas maskas, kalpo kā papildu drošības līdzeklis, lai pasargātu ne vien pašu, bet arī apkārtējos cilvēkus, un pēc iespējas samazinātu slimības pārnesi no cilvēka uz cilvēku. Zemāk tekstā ievietota saite uz pamācību, kā sejas masku iespējams pagatavot arī pašam – mājas apstākļos.
Tiesa, ne visi biežāk izmantotie sejas aizsarglīdzekļi var nodrošināt pilnīgu aizsardzību, tomēr jāatceras, ka šajā laikā ārkārtīgi svarīgi ir izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei – tādēļ sejas maska var kalpot arī kā “aizsargvairogs” brīžos, ja ar roku kaut nejauši tiek aizskarta seja. Tāpat inficēšanās var notikt, esot divu un mazāk metru attālumā no inficētas personas, kura runā, klepo vai šķauda, tādēļ arī šajā gadījumā masku lietošanai ir svarīga, lai samazinātu elpceļu sekrētu pilienu izplatīšanos.
Amerikas Slimību kontroles un profilakses centrs norāda arī uz to, ka sejas masku lietošana ir papildu aizsardzība gadījumos, ja cilvēks inficējas, bet viņam nerodas nekādas slimības pazīmes un tādējādi šis ir uzskatāms par papildu drošības ieguldījumu sabiedrības veselības labā.
Svarīgi zināt, ka elpošanas ceļu aizsardzības līdzekļus var iedalīt trīs grupās:
- Respiratori.
Šie ir vieni no efektīvākajiem individuālajiem aizsardzības līdzekļiem. Tie paredzēti, lai aizsargātu pret gaisā un šķidrumos esošajiem infekcijas izraisītājiem, kā arī samazinātu lietotāju pakļaušanu smalkajām daļiņām (t.sk. infekciju izraisošiem pilieniem – vīrusiem un baktērijām). Svarīgi panākt, lai respirators cieši piegulētu sejai. Ņemot vērā filtrācijas efektivitāti un gaisa noplūdi, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs aizsardzībai no COVID-19 iesaka lietot FFP2 vai FFP3 klases respiratorus.
- Medicīniskās vai ķirurģiskās maskas.
Medicīniskā maska cieši nepieguļ sejai, bet pārklāt degunu, muti un zodu, bet tās filtrācijas pakāpe nav pietiekama. Tā aizsargā lietotāju pret lieliem šķidrumu pilieniem, aerosoliem, kā arī mazina valkātāja elpceļu vīrusu izplatīšanos no maskas lietotāja uz apkārtējo sabiedrību. Šīs maskas ir vienreizlietojamas maskas, un tās ir jāizmet atkritumu tvertnē, tiklīdz tās kļūst mitras vai pēc 2 stundu lietošanas. Šādas maskas nedrīkst lietot atkārtoti. Šādas maskas arī rekomendējamas cilvēkiem, kuri ir inficējušies ar Covid-19 vai ar aizdomām par inficēšanos, kā arī cilvēkiem ar elpceļu infekcijas slimībām.
- Vienkāršajās sejas vai higiēnas maskas.
Visas pārējās elpošanas ceļu maskas, kas neatbilst ne respiratoru, ne medicīnisko masku prasībām, jādefinē kā vienkāršas higiēniskās sejas maskas.
Amerikas Slimību kontroles un profilakses centrs sejas maskas rekomendē lietot sabiedriskās vietās, kur ir grūtāk ievērot citus sociālās distancēšanās pasākumus – it īpaši vietās, kur iespējams lielāks risks infekcijas pārnesei no viena cilvēka uz otru. Centrs norāda, ka sejas maskām:
- sejai jāpieguļ cieši, bet ērti;
- jābūt nostiprinātām ar saitēm vai aukliņām ap ausīm;
- sejas maskai jābūt ar vairākām auduma kārtām;
- uzliekot sejas masku, jābūt iespējai elpot brīvi;
- jābūt iespējai masku mazgāt un žāvēt tā, lai tai nerastos kādi bojājumi vai formas izmaiņas.
Svarīgi, ka pirms un pēc maskas uzvilkšanas/ novilkšanas obligāti jānomazgā rokas ar ūdeni un ziepēm vai jāveic roku dezinfekcija.
Zemāk norādītajā saitē iespējams iepazīties arī ar pamācību, kā sejas masku iespējams no auduma pagatavot mājas apstākļos:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/diy-cloth-face-coverings.html.
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/how-to-make-cloth-face-covering.html
_________________________________________________________
Informācijas avoti:
Amerikas Slimību kontroles un profilakses centrs: www.cdc.gov
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs: www.ptac.gov.lv
Slimību profilakses un kontroles centrs: www.spkc.gov.lv
Veselības inspekcija: www.vi.gov.lv