18.09.2014.

Ja smēķē Tu – smēķē Tavs bērns!

2014. gada augustā tika atklāta sabiedrības informēšanas kampaņa “Ja smēķē Tu – smēķē Tavs bērns!”  Kampaņas mērķis ir pievērst bērnu vecāku, vecvecāku un citu pieaugušo uzmanību pasīvajai smēķēšanai, kam pieaugušo dēļ tiek pakļauti bērni.

Vairāk informācijas – arī www.pasivasmekesana.lv

Kampaņa tika atklāta ar video klipu, ko izveidojis Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) un Veselības ministrija.  SPKC direktore Inga Šmate: „Ar kampaņu vēlamies likt pieaugušajiem apzināties pasīvās smēķēšanas reālos riskus bērnu veselībai, kliedēt mītus par pasīvo smēķēšanu, kā arī likt vecākiem pilnībā izprast un uzņemties atbildību par savu kaitīgo ieradumu sekām”.

Pēc SPKC veiktā Starptautiskā jauniešu smēķēšanas pētījuma datiem, Latvijā 44,6% jeb teju katrs otrais skolēns pēdējās nedēļas laikā savās mājās ir ticis pakļauts pasīvajai smēķēšanai. Savukārt 66,9% skolēnu uzskata, ka ir pakļauti pasīvajai smēķēšanai sabiedriskās vietās. Ņemot vērā šos datus, kampaņas ietvaros ir izveidots 30 sekunžu garš video klips, kurā parādītas dažādas ikdienišķas situācijas, kā bērni, kuru klātbūtnē smēķē pieaugušie, tiek pakļauti astmas, plaušu un deguna dobuma vēža, sirds slimību, pneimonijas, bronhīta u.c. slimību riskam. Klipā skaidri un nepārprotami tiek uzsvērta galvenā doma – pasīvā smēķēšana izraisa dažādas slimības, tomēr smēķējot bērna klātbūtnē, slimību izraisi Tu!

Realizējot kampaņu, vecāki tiek aicināti aizdomāties par pasīvās smēķēšanas ietekmi uz viņu bērnu dzīvi un veselību – padomāt, vai viņu kaitīgie ieradumi ir tā vērti, lai nodarītu būtisku kaitējumu savu bērnu veselībai ilgtermiņā.

Šobrīd video klipi latviešu un krievu valodās pieejami SPKC youtube.com kanālā.

Kampaņas ietvaros ir izveidots arī vizuāls materiāls – infografiks „Mīti un patiesība par pasīvo smēķēšanu”.

Pasivasmekesana_infografiks

Infografika pieejams SPKC interneta vietnē: http://www.spkc.gov.lv/pasiva-smekesana/

Kampaņas ietvaros notika arī publiska diskusija*, kurā piedalījās pediatri, psihologi, Veselības ministrijas un SPKC pārstāvji, vecāku organizāciju un citu nevalstisko organizāciju pārstāvji, lai kopīgi diskutētu par šī brīža situāciju, jaunāko pētījumu datiem, par smēķēšanas psiholoģiskajiem aspektiem un pasīvās smēķēšanas radīto ietekmi uz bērnu veselību.

SPKC atgādina – pasīvā smēķēšana ir smēķētāja izelpotie dūmi un tie dūmi, kas nāk no aizdedzinātas cigaretes, cigāra vai pīpes. Nesmēķētāji, kas ir spiesti ieelpot šos dūmus, ir pasīvie smēķētāji. Jebkura situācija, kad nesmēķētājs pats nesmēķējot ieelpo cigarešu dūmus, ir uzskatāma par pasīvo smēķēšanu.