01.11.2022.

Pārbaudīt holesterīna un glikozes līmeni asinīs – vienkārši, bet ļoti svarīgi!

Paaugstināts holesterīna un glikozes (cukura) līmenis asinīs ir riska faktors, kas ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, turklāt holesterīna vielmaiņas traucējumi var būt arī iedzimti un simptomi neparādīties uzreiz – tādēļ nevajag atlikt holesterīna līmeņa pārbaudi uz vēlāku laiku un pārbaudīt to vajadzētu ikvienam. Ja ikdienas gaitās šķiet, ka visu darāmo ir grūti atcerēties – vērts izveidot savu veselības dienasgrāmatu, kurā ierakstīt gada laikā veicamās profilaktiskās veselības pārbaudes.

Cilvēka asinīs cirkulē divas galvenās taukvielas (lipīdi) – holesterīns un triglicerīdi. Lielāko daļu holesterīna mūsu organisms rada jeb sintezē pats – aknās, un holesterīns mums ir ļoti nepieciešams – tas veido gan organisma šūnu apvalku, gan palīdz sintezēt D vitamīnu, vairākus hormonus un taukskābes. No aknām holesterīns nonāk asinsritē, un izdalās arī ar žulti. Nelielu daļu  holesterīna mēs uzņemam ar uzturu – dzīvnieku izcelsmes produktiem. Savukārt triglicerīdi arī ir mūsu organisma tauki, kurus uzņemam ar uzturu un arī tos ražo aknas. To galvenais mērķis ir sniegt mums enerģiju.

Kādēļ holesterīns ir arī “sliktais”?

Tā kā holesterīns un citi tauki asinīs nešķīst – pa asinsrites sistēmu to pārnēsā “palīgi” proteīni – lipoproteīni (tauki savienojumā ar taukvielām jeb lipīdiem). Mūsu organismā lipoproteīni var būt gan zema, gan augsta bīvuma. Zema blīvuma lipoproteīnu holesterīns (saīsinājumā – ZBLH) nonāk šūnās, savukārt augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ABLH, saukts par “labo” holesterīnu) – ceļo tālāk uz aknām, kur tiek sašķelts, un tālāk izvadīts no organisma. Tātad “labais” holesterīns samazina holesterīna nogulsnes. Ja tiek traucēta holesterīna vielmaiņa un “sliktā” holesterīna ir par daudz, tas sāk izgulsnēties asinsvados. Izgulsnējoties sirds un citās artērijās, tās var tikt nosprostotas, izraisot infarktu un citas komplikācijas.  Holesterīns ir arī galvenais aterosklerozes (slimība, kas izraisa miokarda infarktu, insultu un pēkšņu nāvi) cēlonis, tādēļ vissvarīgākais ir samazināt tieši „slikto“ jeb zema blīvuma lipoproteīnu līmeni (ZBLH). Vienīgais veids, kā noskaidrot savu holesterīna līmeni, ir veikt asins analīzes. Dodoties pārbaudīt savu holesterīna līmeni organismā, testos tiek noteikti četri rādītāji:

  • Kopējais holesterīns (tā līmenis asinīs ietver abus rādītājus – zema un augsta blīvuma holesterīnu);
  • Zema blīvuma holesterīna līmenis;
  • Augsta blīvuma holesterīna līmenis;
  • Triglicerīdi.

Pirmo reizi holesterīna līmeni vērts pārbaudīt jau vecumā līdz 10 gadiem, kas ļautu savlaicīgi atpazīt pārmantotās slimības (īpaši, ja kādam no vecākiem vai viņu pirmās pakāpes radiniekiem ir bijusi agrīna sirds un asinsvadu slimība vai augsts holesterīna līmenis). Pēc 18 gadu vecuma savu holesterīna līmeni vērts noteikt reizi 5 gados, ja nav citu sirds slimību riska faktoru. Piemēram, cilvēkiem ar paaugstinātu aterosklerozes attīstības risku pārbaude jāveic biežāk.

Kad holesterīna līmenis jāpārbauda noteikti? Ja personai ir kaut viens no šiem sirds slimību riska faktoriem:

  • smēķēšana;
  • aptaukošanās;
  • treknas pārtikas lietošana uzturā;
  • mazkustīgs dzīvesveids;
  • sirds un asinsvadu slimību agrīna attīstība ģimenes vēsturē;
  • vecums vīriešiem – virs 45 un sievietēm virs 55 gadiem;
  • hipertensija (augsts asinsspiediens);
  • diabēts, vairogdziedzera slimības;
  • alkoholisms.

Ar sirds un asinsvadu veselību saistīts arī glikozes līmenis asinīs.  Ja cilvēkam ir paaugstināts holesterīna un glikozes līmenis asinīs (un ja vēl tas iet “roku rokā” ar paaugstinātu asinsspiedienu) – tas rada lielāku risku piedzīvot infarktu vai insultu, kā arī citas sirds un asinsvadu slimības. Būtiskākais risks no paaugstināta glikozes līmeņa asinīs ir cukura diabēta diagnosticēšana.

Pārbaudīt holesterīna un glikozes līmeni asinīs – var pavisam vienkārši, ērti un bez maksas! 

Reizi gadā bezmaksas profilaktisko apskati iespējams veikt pie sava ģimenes ārsta, bet iedzīvotāju ērtībai un papildus ģimenes ārsta izmeklējumiem Rīgas domes Labklājības departaments sadarbībā ar MFD Veselības grupu līdz pat 2023. gadam  piedāvā veikt bezmaksas holesterīna un glikozes līmeņa noteikšanu un ekspreskonsultāciju*.

Bezmaksas holesterīna un glikozes līmeņa noteikšana un ekspreskonsultācijas tiek veiktas divās MFD Veselības grupas filiālēs Rīgā – Dzirnavu ielā 70 un Saharova ielā 20a.

Visi bezmaksas eksprestesti ir pieejami ikvienam interesentam pēc iepriekšējas pieteikšanās, saskaņā ar ekspreskonsultāciju grafiku.  Veikto eksprestestu rezultātus varēs saņemt uzreiz pēc testu veikšanas, un MFD Veselības grupas sertificētie speciālisti sniegs īsu konsultāciju, skaidrojot iegūtā eksprestesta rezultātus.

Pieteikties uz bezmaksas holesterīna un glikozes līmeņa noteikšanu un ekspreskonsultāciju var katru darba dienu no plkst. 9:00 līdz plkst. 17:00, zvanot pa tālruni 25411884.

Rīgas domes Labklājības departamenta Youtube kontā “Veselīgs rīdzinieks” ir iespējams arī noskatīties video ar ģimenes ārstes dalību, kurā uzzināms – kādēļ un kuras veselības profilaktiskās pārbaudes īpaši svarīgi veikt senioriem, kā arī noskatīties – kā praktiski notiek glikozes jeb cukura līmeņa noteikšana asinīs ar glikometru.

Līdztekus šiem eksprestestiem glikozes un holesterīna līmeni iespējams noteikt arī Veselības istabās Rīgā.


*Pakalpojums tiek nodrošināts Eiropas Sociālā fonda projekta “Mēs par veselīgu Rīgu!” ietvaros. Projekta mērķis ir uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem iedzīvotājiem, īpaši teritoriālās, nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajām personām, Rīgas pilsētas pašvaldības teritorijā, īstenojot vietēja mēroga, visaptverošus, sabiedrību piesaistošus un aktīvus fiziskās, garīgās un sociālās veselības veicināšanas pasākumus.