2024. gada 17. septembrī “Veselības” tirdzniecības padomes* rīkotajā brīfingā, kas norisinājās hibrīdrežīmā, Rīgas valstspilsētas pašvaldības Labklājības departaments sadarbībā ar organizāciju “Mental Health Europe” prezentēja projekta “Mentality” labās prakses “Komandas pārdomas” rezultātus.
Labās prakses “Komandas pārdomas” mērķis ir palielināt izpratni, veicināt zināšanu apmaiņu un iespēju veidošanu psihoemocionālās veselības jomā aprūpes speciālistiem, sociālajiem darbiniekiem, vairojot viņu psihoemocionālo noturību stresa situācijās. Pandēmijas laikā ļoti pieauga aprūpētāju un sociālo darbinieku stresa līmenis, to ietekmēja gan globālais noskaņojums, gan darba specifika, izslēdzot iespēju strādāt attālināti. Sociālajiem darbiniekiem un aprūpētājiem bija jāstrādā augsta riska apstākļos, kas palielināja iespēju inficēties gan pašiem darbiniekiem, gan viņu ģimenes locekļiem. Tāpat, sociālajiem darbiniekiem un aprūpētājiem, bija jārisina institucionālo klientu saslimšanas un nāves gadījumi, jāsastopas un jāsniedz informācija klientu tuviniekiem, kuri bija neapmierināti ar epidemioloģiskajiem ierobežojumiem. Aprūpētāji ikdienā pārsvarā strādā pārslodzes režīmā, taču pandēmijas periodā tā pieauga vēl vairāk. Visi šie notikumi ievērojami palielināja sociālo darbinieku un aprūpētāju stresa līmeni, bieži izraisot izdegšanu vai citas mentālās veselības problēmas.
“Komandas pārdomas” īstenošana ir veikta četrās Rīgas pašvaldības iestādēs:
- Rīgas patversme;
- Rīgas sociālais aprūpes centrs “Mežciems”;
- Rīgas sociālais aprūpes centrs “Gaiļezers”;
- Rīgas sociālais aprūpes centrs “Stella maris”.
Pirms ieviešanas uzsākšanas tika veiktas pasniedzēju apmācības un mācību materiālu tulkošana, kā arī citi darbi. Katrā iestādē tika izveidotas komandas, galvenokārt sociālie darbinieki un aprūpētāji, kā arī daži administratīvie darbinieki. Vairāk lasīt šeit: Rīgā uzsākts labās prakses “Komandas pārdomas” speciālistu apmācību process un mācību materiālu izveide.
* “Veselības” tirdzniecības padome (European Confoderation of independent Trade Unions) sastāv no dažādiem Eiropas tirdzniecības nozares pārstāvjiem, arodbiedrībām, kuru biedri strādā veselības jomā, jo īpaši ārsti, aprūpes personāls, laboratorijas un tehniskais personāls.
Veselības nozarei ir nozīmīga loma, lai nodrošinātu pienācīgu dzīvi un dzīves apstākļus visiem Eiropas pilsoņiem. Demogrāfisko pārmaiņu laikā veselības nozare kļūst arvien svarīgāka. Neskatoties uz to, pandēmijas seku, ekonomiskās krīzes rezultātā, daudzās Eiropas dalībvalstīs izjūt negatīvo ietekmi uz veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti un pieejamību. Daudzās valstīs slimnīcas tiek slēgtas vai privatizētas, samazinot pakalpojumu sniegšanu. Austrumeiropas dalībvalstis cieš no jauna kvalificēta medicīnas personāla darbaspēka aizplūšanas. Taču, Eiropas sabiedrība noveco un iedzīvotāju novecošana palielinās nepieciešamību pēc veselības aprūpes speciālistiem. Tiek prognozēts, ka no 2021. līdz 2100. gadam ļoti vecu cilvēku (80+) īpatsvars pieaugs divarpus reizes. Sarežģītāku slimību pieaugošā īpatsvara, digitalizācijas, klimata pārmaiņu un cilvēka darbības ietekmē pieaugs vajadzība pēc jaunu prasmju un iemaņu apgūšanas, nepārtrauktas apmācības un citu kompleksu situāciju risinājumu ieviešanu šajā jomā.
Expert Commission ‘Health Services’ establishes priorities for EU term 2024-2029