28.10.2015.

Rīga – viena no 116 pilsētām, kuras parakstījušas Milānas Pilsētu pārtikas politikas paktu

2015.gada 15.oktobrī Rīga bija viena no 116 pilsētām, kuru pārstāvji vienlaicīgi parakstīja Milānas Pilsētu pārtikas politikas paktu – līgumu ar apņemšanos attīstīt pārtikas politikas virzienus un ilgtspējīgas pārtikas sistēmas, kas ir iekļaujošas, elastīgas, drošas un daudzveidīgas, nodrošina veselīgu un pieejamu pārtiku visiem cilvēkiem uz cilvēktiesībām pamatotā struktūrā, samazina atkritumus un saglabā bioloģisko daudzveidību, vienlaikus pielāgojoties klimata pārmaiņu ietekmei un mazinot to.

Rīgas mēra vārdā Milānas Pilsētu pārtikas politikas paktu parakstīja Olga Veidiņa, Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas un Veselības padomes priekšsēdētāja.

Attēlā: 2015.gada 15.oktobra Milānas Pilsētu pārtikas politikas pakta parakstīšanas ceremonijas dalībnieki – pilsētu mēri un citi pārstāvji.

“Šodien, klātesot pārstāvjiem no daudzu pasaules valstu pilsētām, kuras par savām mājvietām dēvē 400 miljoni iedzīvotāju, mēs esam sasnieguši vērienīgu mērķi: apņemšanos mūsu pilsētās īstenot gudru pārtikas politiku””, pauž Milānaspilsētas mērs Džulijano Pizapija (Giuliano Pisapia). “Šī stingrā apņemšanās nozīmē konkrētu pasākumu īstenošanu vietējā līmenī un it īpaši laikā, kad sastopamies ar globāla mēroga ārkārtas situācijām, piemēram, badu, nepietiekamu uzturu un 1.3 miljonus tonnu pārtikas, kas ik gadu tiek izšķērdēta nelietderīgi.

Vairāk nekā 50pasaules iedzīvotāju dzīvo pilsētās. Pastāv pieņēmums, ka 2050. gadā vairāk nekā 6 miljardi cilvēku pārcelties uz dzīvi pilsētu teritorijās. Pilsētu metropoles gatavojas uzņemties stratēģisku lomu politikā un ekonomikā, kam būs jāsaskaras ar dažādiem sarežģītiem izaicinājumiem. Par vienu no grūtākajiem uzdevumiem, ar ko būs jāsaskaras pilsētām, būs vienlīdzīgas tiesības uz veselīgu un ilgtspējīgu uzturu. 

Viens no svarīgākajiem pakta mērķiem ir izveidot pilsētu tīklu, kas strādā saskaņā ar ilgtspējīgas pārtikas politiku, daloties idejās, ierosinājumos un to veiksmīgajā praksē. Barselonas mērs Ada Kulava (Ada Colau) pieminēja arī Barselonas praksi: “Mēs pieliekam pūles cīņā pret pārtikas nevienlīdzību. Pašvaldības var apstiprināt politiku, kas nodrošina pārtikas pieejamību visiem saviem iedzīvotājiem. Mēs lepojamies ar savām 39 pašvaldības tirdzniecības vietām, kur iedzīvotāji var iegādāties vietējās ekoloģiskās pārtikas preces. Šīs vietas kļuvušas par nozīmīgu pilsētas ekonomikas daļu.

Pilsētu pārstāvji arī turpmāk regulāri organizēs savstarpējas tikšanās, lai apspriestu pieņemtās apņemšanās un pasākumus.

Pēc pakta parakstīšanas, 2015.gada 16.okotbrī, Milānas izstādē “Planētas pabarošana, dzīvības enerģija un mēs”, par godu Pasaules Pārtikas dienai, Milānas mērs Milānas Pilsētu pārtikas politikas paktu prezentēja  Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretāram Ban Ki Mūnam (Ban Ki-moon), klātesot arī Itālijas Republikas prezidentam Serdžio Matarellam (Sergio Matarella).

Džulijano Pizapija uzsvēra, ka ir lepns par šī pakta iesniegšanu Apvienoto Nāciju Organizācijai, ņemot vērā, ka šodien Milāna un citas pilsētas saskaras ne vien ar politisku vienošanos, bet arī ar konkrētām aktivitātēm pārtikas krīžu situācijas risināšanā. Kā pilsētu mēriem mums ir jāsastrādājas, lai pilsētās attīstītu cieņpilnu un līdztiesīgu attieksmi pret tās iedzīvotājiem”.

Mayor-Pisapia-and-UN-Secreatary-General-Ban-Ki-moon-1024x683Attēlā: Milānaspilsētas mērs Džulijano Pizapija un Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretārs Ban Ki Mūns

Papildu informācijas par Milānas Pilsētu pārtikas politikas paktu: http://www.foodpolicymilano.org/en/