14.01.2021.

Rūpējies par savu redzi!

 

Laba redze ir būtiska kvalitatīvas dzīves sastāvdaļa. Ikdienā par savu redzi un acu veselību kopumā cilvēki īpaši nedomā, kamēr nav sākušās problēmas. Tomēr daudzi no mums savas dienas pavada pie datora un telefona ekrāniem. Tā paiet gan darba dienas, gan vakari un brīvdienas. Īpaši daudz laika dažādu ekrānu tuvumā pavadām pēdējā laikā, kad COVID-19 dēļ daudzi no mums mācās un strādā attālināti, tikšanās un sapulces notiek virtuālajā vidē, arī liela daļa no brīvā laika pavadīšanas veidiem – koncerti, teātra izrādes, izstādes, pat sporta nodarbības, ir pārcēlušies un virtuālo vidi.

Lai šajos jaunojos dzīves apstākļos redze neciestu, ir svarīgi par to parūpēties, pirms vēl acis apsārtušas, kļuvušas sausas un niezošas, redze sākusi migloties. Veselīgs dzīvesveids, pilnvērtīgs, vitamīniem un minerālvielām bagāts uzturs, pietiekoši liels ūdens patēriņš palīdzēs uzturēt arī acis veselas. Tomēr nedrīkst aizmirst arī par regulāru acu atpūtināšanu un izvingrināšanu.

Veselīgi ir mirkšķināt acis vidēji ir pēc piecām sekundēm. Tomēr, veroties ekrānā, mēs to darām krietni retāk. Strādājot pie datora, ir svarīgi vismaz ik pēc 15 minūtēm novērsties no darāmā darba un palūkoties tālumā – ārā pa logu vai kaut vai uz tālāko sienu. Ir dažādi acu vingrinājumi, kas palīdz tām atpūsties.

Vienkāršs, taču ļoti noderīgs vingrinājums acīm

  1. Skaties uz augšu piecas sekundes, atpūtini acis, tad skaties uz leju piecas sekundes. Atkārto piecas reizes. Tad atpūtini acis, vairākas reizes pamirkšķinot.
  2. Skaties pa labi piecas sekundes, atpūtini acis, tad skaties pa kreisi piecas sekundes. Atkārto piecas reizes. Tad atpūtini acis, vairākas reizes pamirkšķinot.
  3. Skaties uz augšējo labo stūri piecas sekundes, atpūtini acis, tad skaties uz apakšējo kreiso stūri piecas sekundes. Atkārto piecas reizes. Tad atpūtini acis, vairākas reizes pamirkšķinot.
  4. Skaties uz augšējo kreiso stūri piecas sekundes, atpūtini acis, tad skaties uz apakšējo labo stūri piecas sekundes. Atkārto piecas reizes. Tad atpūtini acis, vairākas reizes pamirkšķinot.
  5. Rotē acis pulksteņa rādītāja virzienā desmit sekundes. Tad atpūtini acis, vairākas reizes pamirkšķinot.
  6. Rotē acis pretēji pulksteņa rādītāja virzienam desmit sekundes. Tad atpūtini acis, vairākas reizes pamirkšķinot.
  7. Savirzi acis kopā, lai redzētu degungalu. Tad paskaties uzacu augstumā, tad atpakaļ uz degungalu. Atkārto piecas reizes. Atpūtini acis, vairākas reizes pamirkšķinot.
  8. Samiedz acis, cik stipri vien vari. Noturi tās samiegtas piecas sekundes. Atver acis vaļā, cik plaši vien vari. Noturi tās vaļā piecas sekundes. Atkārto desmit reizes. Tad atpūtini acis, vairākas reizes pamirkšķinot.
  9. Nofokusē redzi uz kādu tuvu esošo priekšmetu (piemēram, pirkstu), lai skaidri to saskatītu, tad nofokusē redzi uz kādu tālu esošu priekšmetu (vēlams ārpus telpas, skatoties caur logu), maini fokusu desmit reizes. Tad atpūtini acis, vairākas reizes pamirkšķinot.

Regulāra acu izvingrināšana palīdzēs uzturēt acis veselīgas un redzi labu. Tomēr nevajag aizmirs arī par regulārām redzes pārbaudēm un ārsta apmeklējumu, ja ir jebkādas sūdzības saistībā ar redzi vai acīm.