Janvāra nogalē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), kurš Latvijā veic infekcijas slimību epidemioloģisko uzraudzību, izziņojis gripas epidēmijas sākumu. Tas nozīmē, ka sākusies intensīva gripas izplatība un saslimšanas indikators sasniedzis 136,9 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Saslimstība ar gripu reģistrēta visās vecuma grupās, bet visaugstākā tā ir 0-4 gadu vecuma grupā.
Tādēļ Rīgas domes Labklājības departaments atgādina par īpašu piesardzību, lai gan sevi, gan citus pasargātu no šīs ļoti lipīgās slimības – gripa ir infekcija, kas skar elpceļus un, salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, atšķiras ar straujo izplatīšanās ātrumu.
KĀ SEVI PASARGĀT, LAI NESASLIMTU AR GRIPU?
Šajā laikā ļoti svarīgi ikvienam ir stiprināt savu imunitāti un ievērot vienkāršus profilakses pasākumus –
- bez nepieciešamības neapmeklēt publiskas vietas vai pasākumus. Piemēram, īpaši šajā laikā tirdzniecības centri nav piemērota vieta ģimenes ATPŪTAI (piemēram, bērnu ballītes, maltīšu vietas, u.tml.) atpūtai ar maziem bērniem, kuri ietilpst riska grupā un gripas vīrusu izdala ilgāk nekā pieaugušie;
- pēc iespējas bieži mazgāt rokas. Ja nav pieejams ūdens, var izmantot arī speciālus antibakteriālus gēlus un salvetes. Svarīgi par roku mazgāšanu atgādināt arī bērniem, kā arī mudināt ar netīrām rokām neaizskart acis, degunu un muti;
- regulāri vēdināt un mitrināt iekštelpu gaisu;
- pietiekoši daudz uzturā lietot šķidrumu., bet ēdienkartē iekļaut pēc iespējas vairāk produktu, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību – svaigus dārzeņus, augļus (kāpostus, ķiplokus, citrusaugļus, dzērvenes un brūklenes,), medu, ingveru utml.;
- ģērbties atbilstoši laika apstākļiem (piemēram, vilkt apavus, kuros nepaliek slapjas kājas.
Ik gadu ar gripu pārslimo vidēji 10% no iedzīvotāju populācijas. Lielākoties gripa norit vieglā vai vidēji smagā formā, bet iespējama arī smaga saslimšana. Īpaši bīstama gripa var būt riska grupu iedzīvotājiem – maziem bērniem, grūtniecēm, gados vecākiem cilvēkiem un iedzīvotājiem, kuriem ir blakus saslimšanas un citādi jau novājināta imunitāte (t.sk., kuru negatīvi ietekmē kaitīgie ieradumi, nepilnvērtīgs uzturs, ilgstošs stress, miega traucējumi un mazkustīgs dzīvesveids).Vissmagāk no gripas cieš veci cilvēki un cilvēki ar hroniskām sirds un plaušu slimībām. Gripas infekcijas izraisītie nāves gadījumi visbiežāk sastopami cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem.
KĀDI IR GRIPAS SIMTPOMI?
Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās:
- drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C;
- stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos („kaulu laušana”);
- sauss klepus un rīkles iekaisums;
- sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula;
- izteikts bezspēks, apetītes zudums.
Dažreiz par gripu var liecināt arī vemšana un caureja.
KĀ GRIPA IZPLATĀS?
Gripas vīrusi, līdzīgi kā citu akūto augšējo elpceļu infekciju vīrusi, galvenokārt izplatās ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem. Vislielākais inficēšanās risks pastāv:
- atrodoties vienā telpā ar slimu cilvēku, kurš šķauda vai klepo (īpaši attālumā līdz 1m);
- cieši kontaktējot ar slimo personu, saskaroties ar rokām, muti utt.;
- pieskaroties dažādiem priekšmetiem, kuriem pirms tam pieskāries slimais cilvēks. Īpaši bieži tas noteik sabiedriskās vietās vai sabiedriskā transportā, piemērām, satverot atbalsta stieņus vai sēdekļu rokturus sabiedriskajā transportā, durvju rokturus, kāpņu margas, grozu un ratiņu rokturus veikalos, ūdens krānus, rotaļlietas bērnudārzos u.tml.
Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc 48 – 72 stundām no inficēšanās brīža, tomēr tās var būt arī no 24 stundām līdz 7 dienām.
Slimnieks var inficēt citas personas uzreiz pēc simptomu parādīšanās un līdz 5-7 dienām no saslimšanas sākuma, kad turpina izdalīt vīrusu lielā daudzumā.
Bērni parasti izdala gripas vīrusu ilgāk nekā pieaugušie. Īss inkubācijas periods izskaidrojams ar to, ka gripas vīruss, nokļūstot elpceļos, ļoti strauji vairojas – 8 stundu laikā no vienas gripas vīrusa daļiņas savairojas ap 100, bet 24 stundu laikā jau vairāk nekā 1000 jaunu vīrusu daļiņu.
Iekštelpu gaisā vīruss saglabā dzīvotspēju 2 līdz 9 stundas, turklāt, pieaugot gaisa mitrumam, vīrusa izdzīvošanas laiks samazinās. Uz priekšmetu virsmām vīruss izdzīvo un saglabā infekciozitāti no dažām stundām līdz pat 10 dienām.
UZZINI VAIRĀK: SLIMĪBU PROFILAKSES UN KONTROLES CENTRA MĀJAS LAPĀ
Rakstā izmantots SPKC vizuālais materiāls