13.07.2016.

Senioru iespējas palielināt savu “vitauktu” (18.05.2016.)

Rīgas domes Labklājības departamenta senioru integrācijas starpvalstu projekta «Būsim aktīvi!» ietvaros 18. maijā Sociālā dienesta darbiniekiem notika seminārs «Novecošana kā izaicinājums 21. gadsimta sabiedrībai».

To vadīja Latvijas valsts gerontoloģijas profesors, habilitētais medicīnas doktors no Rīgas Stradiņa universitātes Ģimenes medicīnas katedras un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gerontoloģijas klīnikas vadītājs Jānis Zaļkalns.

Kā norādīja profesors, vecuma attīstība jeb etaģenēze ir divu pretspēku savstarpējas mijiedarbības rezultāts, viens no šiem spēkiem ir pati novecošanās, otrs – vitaukts (no latīņu «vita» – dzīve un «auctum» – palielinājums). Tas ir procesu kopums, kas stabilizē organisma dzīvotspēju, paaugstina tā izturību, stiprību un izpaužas kā dzīvo sistēmu bojājumu profilakses sistēma.

Lai indivīds spētu maksimāli ilgi dzīvot pilnvērtīgi un aktīvi, nepieciešama aktīvās dzīves pagarināšana jeb tā sauktā aktīvā novecošana. Tā ir vērsta uz vecāka gadagājuma cilvēku dzīvi dažādās sfērās – privātajā, ģimenes, sociālajā un profesionālajā. J. Zaļkalns pastāstīja, kas būtu veicams, lai mazinātu senioru sociālo atstumtību, sniegtu viņiem iespējas aktīvi līdzdarboties sabiedriskajā dzīvē un atkarībā no vajadzībām, vēlēšanās un spējām ļautu īstenot savu fiziskās, sociālās un garīgās labklājības potenciālu.

Foto: seminārā Rīgas sociālajiem darbinieki uzklausīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gerontoloģijas klīnikas vadītāju Jāni Zaļkalnu.