02.09.2016.

Skolas gaitām sākoties

Atsākoties jaunam mācību gadam, Rīgā atsāk skanēt bērnu un jauniešu smiekli un čalas. Mums, pieaugušajiem, ir svarīgi ar bērniem pārrunāt viņu uzvedību dažādās situācijās. Visas svarīgās tēmas, kas satrauc bērnus un vecākus, izrunājot pašā skolas sākumā, tiks nodrošināti vieglāki, drošāki, mierīgāki un patīkamāki turpmākie mēneši.

Gan bērniem, gan pieaugušajiem jāatceras par ceļu satiksmes noteikumiem, kas īpaši svarīgi ir šogad, kad daudzās pilsētas ielās turpinās ceļu remontdarbi. Ideālā gadījumā, uzsākot skolas gaitas, vecāki kopā ar bērnu var iziet ikdienas maršrutu, pievēršot uzmanību ceļiem, kas jāšķērso, un sameklējot drošāko šķērsošanas vietu, piemēram, ar luksoforu regulējamu gājēju pāreju. Ja bērns ikdienā pārvietojas ar velosipēdu, arī jāpārrunā ceļu satiksmes noteikumi un uzvedība uz ceļa, kā arī jāpārliecinās, ka bērns lietos nepieciešamo drošības aprīkojumu. Atcerēsimies, ka, klausoties mūziku austiņās, tiek mazināta iespēja sadzirdēt apkārtējās skaņas, piemēram, mašīnu troksni vai citas skaņas, kam būtu svarīgi pievērst uzmanību, atrodoties uz ielas. Arī mobilo telefonu cītīga lietošana, ejot pa ielu, var palielināt risku iekļūt kādā nepatīkamā situācijā. Vecākiem, kuri savus bērnus ikdienas gaitās ved ar automašīnu, jāatceras par bērna augumam atbilstošu drošības auto paliktni.

Pirmajās skolas dienās svarīgi izrunāt ne tikai ceļu satiksmes noteikumus, bet arī citas lietas, kas saistītas ar bērna drošību un veselību. Vecākiem jāvienojas ar bērnu par dienas režīmu, ja nepieciešams, jāvienojas, ka bērns sazināsies ar vecākiem, kad ir ieradies skolā un kad mājās, jāatgādina bērnam, ka nedrīkst kāpt svešās automašīnās vai kā citādi doties līdzi svešiniekiem. Bērnam jāiemācās no galvas vecāku telefonu numuri, lai ir iespējams sazināties arī tad, ja pašam bērnam telefona nav vai tas ir izlādējies. Tāpat labi, ja vecākiem ir pieejami bērnu draugu un viņu vecāku telefonu numuri. Bērniem jāatgādina, ka nedrīkst līst pamestās mājās, jaunceltnēs un citās vietās, kur viegli gūt traumas. Lieliski, ja ar bērniem var pārrunāt visas iespējamās situācijas, kas nāk prātā gan pašiem, gan bērniem, lai vienotos par to, kā katrā situācijā būtu vislabāk rīkoties. Mūsdienās, kad daudziem bērniem pieder materiāli vērtīgas lietas (viedtālruņi, planšetdatori), noderīgi atgādināt, ka publiska izrādīšanās ar šādām lietām var piesaistīt garnadžu uzmanību.

Jauniešu, kuri brīvo laiku labprāt pavada draugu kompānijā, vecāki var atgādināt savām atvasēm, ka Latvijas likumdošana aizliedz smēķēšanu un alkohola lietošanu līdz 18 gadu vecumam, savukārt pēc plkst. 22:00 bez pieaugušo klātbūtnes ārpus savas dzīvesvietas drīkst atrasties tikai personas, kas sasniegušas vismaz 16 gadu vecumu. Ievērojot likumus, drošāk jutīsies vecāki, savukārt jaunieši izvairīsies no liekām nepatikšanām.

Visa mācību gada laikā turpināsim pievērst uzmanību dažādām veselību veicinošām tēmām.

 

Foto no www.pbs.org