Viena no biežākajām Covid-19 izraisītajām komplikācijām ir pneimonija jeb plaušu karsonis. Lai mudinātu iedzīvotājus pie ārsta vērsties savlaicīgi un nepieciešamības gadījumā savlaicīgi saņemtu arī pacienta veselības stāvoklim atbilstošu ārstēšanu, šoreiz vēršam plašāku uzmanību šīs plaušu slimības raksturīgākajām pazīmēm.
Pneimonija, kas bieži seko pēc vīrusu izraisītas saslimšanas, var sākties pēkšņi. Tās galvenie simptomi ir:
- PRODUKTĪVS KLEPUS (klepus ar krēpu izdalīšanos);
- DRUDZIS;
- SĀPES KRŪTĪS*.
Citas pneimonijas pazīmes var būt:
- DREBUĻI;
- AUGSTA TEMPERATŪRA (līdz pat 40 grādiem);
- SĀPES GALVĀ UN KRŪTĪS, turklāt sāpes krūtīs pastiprinās dziļākas ieelpas laikā.
Pastāv arī atipiska pneimonija, kas noris ar ne tik izteiktām un spilgtām izpausmēm. Tāpat atsevišķos gadījumos klepus sākotnēji var būt arī sauss, turklāt ne vienmēr klepus intensitāte var liecināt par plaušu iekaisuma smaguma pakāpi.
TĀDĒĻ ĻOTI SVARĪGA IR SAVLAICĪGA VĒRŠANĀS PIE SAVA ĢIMENES ĀRSTA!!!
Pneimonija ir slimība, ar ko iespējams saslimt visās vecuma grupās, tomēr visaugstākajam riskam saslimt ir pakļauti bērni līdz 2 gadu vecumam un pieaugušie pēc 65 gadu vecuma.
Pneimonijas slimības izraisītājs
Viens no biežākajiem pneimonijas izraisītājiem var būt pneimokoka baktērija, kas organismā iekļūst caur elpceļiem un izraisa pneimokoku infekciju. Pneimokoki var izraisīt gan salīdzinoši vieglas, gan ļoti smagas saslimšanas. Pneimonija ir iekaisums mazākos vai lielākos plaušu apvidos, kas bieži seko ne vien pēc baktēriju, bet arī pēc vīrusu izraisītas saslimšanas (piemēram, gripas). Saslimšanu ar pneimoniju veicina dažādi faktori. Piemēram, ja organismu novājinājusi kāda vīrusu infekcija, aktīvas var kļūt arī baktērijas, kas mīt mutes dobumā un augšējos elpceļos.
Pneimokoki no cilvēka uz cilvēku izplatās cieša kontakta ceļā gan ar gļotādu sekrētiem, gan gaisa pilienu ceļā. Saslimt var, kontaktējoties ar cilvēkiem, kuri ir slimi ar pneimokoku infekciju un cilvēkiem, kuri ir baktērijas nēsātāji, bet kuriem nav slimības simptomu (pneimokoki bieži ir sastopami arī veselu cilvēku augšējos elpošanas ceļos). Pneimokoku infekcijas simptomi bieži vien nav atšķirami no citu baktēriju vai vīrusu izraisītu infekcijas slimību simptomiem.
Ja visbiežāk pneimokoku infekcija noris vieglā formā, dažkārt tā var izraisīt ilgtermiņa veselības problēmas, piemēram, konjunktivītu, vidusauss un deguna blakusdobumu iekaisumu, bronhītu, kā arī smagākas slimības: pneimoniju, bakterēmiju, meningītu un sepsi.
Kopumā ir zināmi vairāk nekā 90 šīs baktērijas serotipi jeb veidi, kuri izraisa dažādas slimības – tostarp arī dzīvību apdraudošas. Latvijā bērniem saskaņā ar vakcinācijas kalendāru jau agrīnā vecumā tiek veikta valsts apmaksāta konjugētā pneimokoku vakcīna. Tā paredzēta, lai pasargātu pret desmit svarīgākajiem slimību izraisošajiem pneimokoku paveidiem – tostarp tiem, kas var izraisīt akūtu vidusauss iekaisumu, pneimoniju, septicēmiju, meningītu un citas veselībai bīstamas pneimokoku slimības.**
Lai gan vakcinācija no saslimšanas ar pneimokoku nepasargā pilnībā, tomēr inficēšanās gadījumā palīdz to pārslimot vieglākā formā.
Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka pneimonija var būt viena no smagākajām Covid-19 izraisītajām komplikācijām, tomēr vakcīna pret pneimokoku infekciju nepasargā no saslimšanas ar Covid-19. Vienīgi retos gadījumos var novērst bakteriālas pneimonijas pievienošanos.
Arī Pasaules veselības organizācija pieņēmumu par tādām vakcīnām, kā pneimokoku vai gripas vakcināciju, kas varētu pasargāt no Covid-19, ierindojusi mītu sarakstā. Šobrīd nav izstrādāta vakcīna ne pret vienu korona grupas vīrusu.
Kopš 8.aprīļa ir paplašināti kritēriji, kas sniedz iespēju arī ģimenes ārstam pieņemt lēmumu par iedzīvotāju nosūtīšanu uz valsts apmaksātām Covid-19 analīzēm. Šo kritēriju starpā ir arī pneimonijas klīniskie simptomi.
Iespēja saņemt bezmaksas analīzes saskaņā ar ģimenes ārsta nosūtījumu ir gadījumos, ja personas veselības stāvoklis atbilst kādam no šiem kritērijiem:
- personai ir pneimonijas klīniskās pazīmes;
- personai ir akūtas elpceļu infekciju slimības pazīmes;
- personai ir hroniskas slimības (cukura diabēts, hroniskas elpceļu slimības, sirds asinsvadu slimības, onkoloģiskas slimības utml.) paasinājums;
- personai ir imūndeficīts (t.sk., kura lieto imūnsupresīvu terapiju);
- pacients, kurš saņem orgānu aizstājterapiju;
- persona, kam paredzēta operatīva ārstēšana.***
Pirms paplašinot personu loku, kam iespējams veikt valsts apmaksātas Covid-19 analīzes, vieni no noteicošajiem kritērijiem saistījās ar repatriācijas reisiem un elpceļu infekcijas simptomiem pēc atgriešanās no ārvalstīm; noteiktu profesiju pārstāvjiem vai inficēto personu kontaktpersonām.
* Informācijas avots: www.spkc.gov.lv/upload/Veicinataji/Informat%C4%ABvie%20materi%C4%81li/pneimokoku_infekcija.pdf
** Ar papildu informāciju par pneimokoku infekciju un vakcināciju bērniem var iepazīties arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mājas lapā: www.bkus.lv/lv/content/pneimokoku-infekcija
*** Šajos gadījumos ģimenes ārsts attālināti nosūta pacientu izmeklējumam, izveidojot nosūtījumu e-veselības portālā; SIA “Centrālā laboratorija”; SIA “E.Gulbja laboratorija” mājas lapā, vai arī zvanot uz Centrālās laboratorijas tālruni (vairāk par paraugu nodošanu un testēšanas rezultātiem iespējams uzzināt Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā: www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/aktualitate-par-jauno-koronavi/valsts-apmaksatas-covid-19-ana1).