13.10.2014.

Depresija Latvijā rada 105 miljonu eiro zaudējumus gadā

Piektdien, 10.oktobrī, notika Rīgas domes Labklājības departamenta un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā organizēta preses konference, kas veltīta Pasaules garīgās veselības dienai. Galvenā uzmanība tajā tika vērsta divām nopietnām saslimšanām – depresijai un šizofrēnijai.

Profesors Elmārs Rancāns, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs, preses konferencē atklāja, ka neārstēta depresija katru gadu Latvijā rada ekonomisko slogu 105 miljonu eiro apmērā, ņemot vērā depresijas slimnieku produktivitātes zudumu un darbnespējas radītos zaudējumus, kā arī darbspējīga vecuma iedzīvotāju priekšlaicīgu nāvi. „Tādējādi slimība ietekmē ne tikai slimnieku un viņa tuviniekus, bet arī visu sabiedrību kopumā,” uzsvēra E.Rancāns.

Nenoversies

Depresiju par saslimšanu uzskata lielākā daļa jeb 58% iedzīvotāju, taču ievērojama daļa joprojām sliecas domāt, ka tās ir iedomas, motivācijas trūkums vai slikts garastāvoklis, liecina RD Labklājības departamenta šā gada septembrī veiktā APTAUJA.

Lai informētu iedzīvotājus par to, kas ir depresija, kā to atpazīt un kur vērsties pēc palīdzības, RD Labklājības departaments organizē lekciju ciklu par depresijas profilaksi un palīdzību, un uz bezmaksas semināriem oktobrī un novembrī aicina ikvienu interesentu.

„Garīgās veselības traucējumi pasaulē ir pieaugoša problēma. Ja biežākā mirstība pasaulē ir no sirds un asinsvadu slimībām, tad neiropsihiskie traucējumi ir otrs izplatītākais nāves cēlonis, sastādot 20% no kopīgā mirstības īpatsvara,” sacīja Aiga Rūrāne, PVO pārstāvniecības Latvijā vadītāja. „Katrs trešais cilvēks Eiropā gada laikā piedzīvo psihiskās veselības traucējumus. Salīdzinot ar pārējiem reģioniem, Eiropā pašnāvības tiek veiktas visbiežāk, un Latvija Eiropas reģionā atrodas augstajā trešajā vietā.”

Saskaņā ar oficiālajiem datiem pēc valsts apmaksātās palīdzības vērsušies astoņi tūkstoši depresijas pacientu. Tomēr pētījumi rāda, ka ar depresiju Latvijā katru gadu slimo 115 000 iedzīvotāju darbspējīgā vecumā, no kuriem aptuveni puse vērsusies pie ģimenes ārsta ar sūdzībām par psihiskiem traucējumiem. „Cilvēki ir jāaicina vērsties pēc palīdzības psihisko traucējumu gadījumā, tomēr sabiedrībā joprojām pastāv aizspriedumi un stigma pret psihiskajām saslimšanām. Šo stigmu nepieciešams mazināt, izglītojot sabiedrību,” uzsvēra E.Rancāns.

Pasaules garīgās veselības dienas tēma šogad ir „Sadzīvot ar šizofrēniju”. „Šizofrēnija ir viena no smagākajām psihiskajām saslimšanām, kas saistīta ar būtisku darba spēju un dzīves kvalitātes pazemināšanos. Latvijā ir vairāk nekā 19 000 pacientu ar šizofrēniskā spektra traucējumiem, un tā ir salīdzinoši liela sabiedrības daļa, kurai nepieciešama nopietna un ilgstoša ārstēšanās un kura saskaras ar vēl lielāku stigmatizāciju sabiedrībā,” norādīja Latvijas Psihiatru asociācijas (LPA) prezidents Elmārs Tērauds.

Preses konferencē piedalījās PVO pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne, RD Labklājības departamenta Veselības pārvaldes galvenā speciāliste Katerina Žiga, RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs Elmārs Rancāns, LPA prezidents Elmārs Tērauds, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sabiedrības veselības analītiķis Toms Pulmanis un biedrības „Gaismas stars” pārstāvis Jānis Urtāns.

Plašāka informācija par RD Labklājības departamenta organizēto lekciju ciklu: www.veseligsridzinieks.lv.

Lai palīdzētu iedzīvotājiem atpazīt psihisku traucējumu pazīmes, mudinātu griezties pēc palīdzības un nenovērsties no līdzcilvēkiem ar psihiskiem traucējumiem, SPKC īsteno kampaņu „Nenovērsies!”. Kampaņas mājaslapa www.nenoversies.lv sniedz daudzveidīgu un viegli uztveramu informāciju par dažādiem psihisko traucējumu veidiem (depresija, šizofrēnija, demence, neirotiski, miega, ēšanas traucējumi u.c.).

Pasaules garīgās veselības diena tiek atzīmēta katru gadu 10.oktobrī. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību psihiskās veselības aktualitātēm visā pasaulē un apvienot spēkus atbalsta pasākumos. Plašāka informācija par Pasaules garīgās veselības dienu PVO mājaslapā.

Foto no preses konferences – ŠEIT