07.10.2014.

Notiks preses konference par garīgās veselības aktualitātēm

Šā gada 10.oktobrī, Pasaules garīgās veselības dienā, RD Labklājības departaments sadarbībā ar ar Pasaules Veselības organizācijas pārstāvniecību Latvijā organizē psihiskās veselības aktualitātēm veltītu preses konferenci.

Tā notiks ANO Nama konferenču zālē, Pils ielā 21, Rīgā. Sākums – plkst. 11:00.

Preses konferencē piedalīsies:

  • Irēna Kondrāte, RD Labklājības departamenta direktore;
  • Aiga Rūrāne, PVO pārstāvniecības Latvijā vadītāja;
  • Elmārs Tērauds, Latvijas Psihiatru asociācijas prezidents;
  • Elmārs Rancāns, Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs;
  • Toms Pulmanis, Slimību profilakses un kontroles centra sabiedrības veselības analītiķis;
  • Jānis Urtāns, biedrības “Gaismas stars” pārstāvis.

Saskaņā ar PVO datiem no depresijas visā pasaulē ik gadu cieš vairāk nekā 350 miljoni iedzīvotāju, un tā ir trešā biežāk sastopamā psihiskā slimība Eiropā. Latvijā katru gadu ap 6% iedzīvotāju valsts sistēmā saņem medicīnisko palīdzību psihisku traucējumu gadījumā, tomēr pētījumu dati un eksperti apliecina, ka reālā šo traucējumu izplatība valstī ir daudz augstāka. Pēdējā mēneša laikā biežu stresu, sasprindzinājumu un nomāktību izjutis gandrīz katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs 15-64 gadu vecumā, rāda SPKC aptaujas dati. Savukārt ar depresiju Latvijā katru gadu slimo 115 000 iedzīvotāju darbspējīgā vecumā, liecina pētījumi.

Pasaules garīgās veselības dienas tēma šogad ir „Sadzīvot ar šizofrēniju”. Šizofrēnija ir viena no smagākajām psihiskajām saslimšanām, kas saistīta ar būtisku darba spēju un dzīves kvalitātes pazemināšanos un bieži turpinās visas dzīves garumā. Tiek uzskatīts, ka pasaulē aptuveni 1% iedzīvotāju ir šizofrēniskā spektra traucējumi. SPKC dati liecina, ka pērn Latvijā ar šiem traucējumiem slimojuši 19 419 cilvēki, kas veido 23% no SPKC reģistrā esošajiem pacientiem ar psihiskiem traucējumiem.

Shizofrenia

Pasaules garīgās veselības diena tiek atzīmēta katru gadu 10.oktobrī. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību psihiskās veselības aktualitātēm visā pasaulē un apvienot spēkus atbalsta pasākumos. Lai vērstu uzmanību depresijas profilakses un palīdzības jautājumiem, RD Labklājības departaments ir izvietojis vides instalācijas Rīgas parkos, kurās aicina iedzīvotājus uz bezmaksas semināriem oktobrī un novembrī.

RD Labklājības departaments organizē arī PUBLISKĀS LEKCIJAS, kur iedzīvotāji varēs uzzināt par depresijas profilaksi un palīdzību.

Visa aktuālā informācija būs pieejama šeit, www.veseligsridzinieks.lv, kā arī Labklājības departamenta sociālo tīklu kontos – facebook.com/veselsridzinieks un facebook.com/parvaldistresu

Informācija par Pasaules garīgās veselības dienu arī PVO mājaslapā.