01.06.2015.

Ieskaties savā potēšanas pasē!

Pēc vakcinēšanās potēšanas pasē tiek veiktas atzīmes par vakcīnas nosaukumu, datumu, kā arī citas norādes, bet jāatceras, ka pret atsevišķām slimībām jāvakcinējas atkārtoti. Šoreiz atgādināsim par nepieciešamību atkārtoti vakcinēties pret difteriju.

Difterija ir ļoti lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība, un no saslimšanas ar difteriju pasargā TIKAI SAVLAICĪGA UN REGULĀRA vakcinācija. Bērniem Latvijā vakcināciju pret difteriju veic divu, četru, sešu un 12 līdz 15 mēnešu vecumā, bet pēc tam – 7 un 14 gadu vecumā. Imunitāte nesaglabājas visu mūžu, tāpēc ik pēc 5 – 10 gadiem ir nepieciešams veikt revakcināciju (atkarībā no inficēšanas riska, to iespējams noskaidrot pie sava ģimenes ārsta).

Difterijas vakcīna ir BEZMAKSAS un pieejama ģimenes ārstu praksēs vai ārsta norādītā Vakcinācijas kabinetā.

Kas notiek, ja par atkārtotu vakcinēšanos tiek piemirsts?

Difterija ir infekcijas slimība, kuru ierosina difterijas nūjiņa. Infekcija izplatās gaisa pilienu ceļā. Infekcijas riskam ir pakļauts cilvēks, kurš nav vakcinējies, nav saņēmis pilnu vakcinācijas kursu, vai arī nav saņēmis balstvakcināciju pēdējo 10 gadu laikā.

Slimības pirmās pazīmes ir līdzīgas kā pie saaukstēšanās – kakla sāpes, nespēks, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Ja cilvēks savlaicīgi nevēršas pie ārsta, simptomi progresē un attīstās difterijai raksturīgās pazīmes – aplikums uz mandeļu, rīkles un balsenes gļotādas. Difterijas toksīniem izplatoties organismā tiek radīti bojājumi sirdij, nervu sistēmai, nierēm, virsnierēm un aknām. Savlaicīgi neatklāta slimība var radīt invaliditāti, bet smagākos gadījumos izraisīt nāvi.

Kā jau minēts, visefektīvāk no saslimšanas ar difteriju pasargā vakcīna. Vakcīna pret difteriju ir valsts apmaksāta gan bērniem, gan pieaugušajiem. Slimību profilakses un kontroles centra statistikas dati par iedzīvotāju imunizācijas aptveri rāda, ka vairāk kā 90% bērnu līdz 7 gadu vecumam ir saņēmuši nepieciešamās vakcinācijas devas, turpretim 14 gadu vecumā, kad ir nepieciešams veikt balstvakcināciju, to saņem vairs tikai 81.6% bērnu. Biežākā saslimstība ar difteriju novērojama tieši pēc 14 gadu vecuma. Vakcinācijas kalendārs pieejams šeit: http://www.spkc.gov.lv/vakcinacija/

Pārfrāzējot R.Stearna teikto: Tā nav mūsu vaina, ka pasaulē ir slimības, bet tā ir mūsu atbildība – darīt visu, lai no tām izvairītos.

Foto: www.health.howstuffworks.com