Rudens ir īstais laiks, kad mazais var iepazīt citas nodarbes un atrast hobiju, kam veltīt vairāk uzmanības un enerģijas. Tas ir it īpaši svarīgi mazajiem, kas neapmeklē bērnudārzu – dažādās nodarbēs un pulciņos viņi mācās socializēties ar citiem bērniem.
Mazo ekspertu skola un bērnudārza CreaKids filiāles vadītāja Solveiga Vaivode-Kļaviņa sniedz noderīgus padomus, kas jāņem vērā, piedāvājot bērnam jaunas sporta, mākslas vai citas aktivitātes.
8 ieteikumi, palīdzot bērnam izvēlēties hobiju:
1. Sāciet laikus. Ir pulciņi, kurus kopīgi varat apmeklēt tad, kad bērns ir jau divus, trīs mēnešus vecs. Vēro, vai mazo aizrauj nodarbības, un, ja tā nav, atliec pulciņa apmeklēšanu uz vēlāku laiku.
2. Apmeklējiet iepazīšanās nodarbības. Daudzās skolās un pulciņos pirmā stunda ir bez maksas. Izmanto to kā iespēju pārbaudīt, vai tavu bērnu nodarbības interesē.
3. Neaizmirsti par fiziskajām aktivitātēm. Speciālisti ir vienisprātis, ka labākā fiziskā nodarbe pirmsskolas vecuma mazajiem ir peldēšana. Tā patiks gan pāris mēnešu vecuma līdz pat sešus gadus un vecākiem bērniem. Peldēšana palīdz vienmērīgai muskulatūras attīstībai, stiprina imunitāti, kā arī sniedz zināšanas par to, kā uzvesties ūdenī.
4. Ņem vērā bērna vēlmes. Hobija izvēlē svarīgākais ir bērna vēlmes. Protams, tādās situācijās kā ģimenes pārcelšanās uz ārvalstīm bērnam nāktu par labu valodu apgūšana. Citos gadījumos piespiešana nodarboties ar hobiju, kas ir pašu nepiepildītais sapnis, ir viena no lielākajām vecāku kļūdām.
5. Atvēli laiku rotaļām. Zinātnisko pētījumu rezultāti liecina, ka emocionālā inteliģence, kas attīstās rotaļājoties un sazinoties ar citiem bērniem, ir daudz vērtīgāka nekā jebkāda smalka prasme, kas iegūta nodarbībās. Ja ir jāizvēlas – pulciņa vietā noteikti dod priekšroku rotaļām.
6. Atceries – talanti vēlas izmēģināt dažādas nodarbības. Nelolo veltas ilūzijas, ka jau pirmsskolas vecuma bērnā saskatīsi neslīpētu talantu – ģēniju. Atceries, ka talantīgie vēlas izmēģināt teju visu, tādēļ bērnam vajadzētu ļaut izvēlēties pēc iespējas vairāk nodarbību.
7. Māci pacietību un centību. Hobiji attīsta mērķtiecību. Ar vecāku bērnu vari vienoties – ja viņš izvēlas apmeklēt noteiktas nodarbības vai pulciņu, tas jādara visa gada garumā un nedrīkst padoties pusceļā. Protams, vienmēr seko līdzi bērna pašsajūtai. Ja redzi, ka mazais nav apmierināts ar izvēli, nevajadzētu piespiest apmeklēt nodarbības.
8. Pavadi laiku ar bērnu – tā ir lielākā vērtība! Nav vienas receptes, kā atrast bērnam īsto hobiju. Spēlējies, sarunājies, pavadi ar mazo vairāk laika – tas ir vērtīgākais, ko vari mazajam sniegt! Atvērtas acis un ausis ļaus bērnu iepazīt labāk. Meklē internetā bezmaksas idejas, kā pavadīt laiku kopā ar bērnu, piemēram, vietnē www.mazoekspertuskola.lv.
Sociālās kustības Babyroom pārstāve un divu bērnu māmiņa Linda Pavļuta norāda, ka viņas bērni paši izrādījuši interesi par hobijiem. Lindas dēls atklājis aizraujošu nodarbi – lidmodeļu konstruēšanu.
“Vecvecākiem bieži vien ir labi priekšlikumi, un viņi ir atvērti dažādām aktivitātēm. Mums paveicies, ka viena no vecmāmiņām ir inženiere! Dēls uz nodarbībām iet kopā ar viņu. Edvardam interese par lidmodeļiem radās, skatoties LTV raidījumu “Dardarija”, kur kāds bērns stāstīja par šo nodarbi. Jaunā aizraušanās ceļ bērna pašapziņu – acis mirdz no lepnuma un gandarījuma par paveikto,” saka L. Pavļuta. “Ceļā uz savu hobiju un “sirdslietu” ieguvēji ir arī vecāki. Esmu sajūsmā, ka varu atkal spēlēt klavieres – bērns dzied korī un mājās izmēģina dziesmas, kam nepieciešams pavadījums.”
Ņem vērā – dažkārt paiet vairāki gadi, līdz mazais atrod kādu interesi, kas patiesi aizrauj. Profesionāļu uzraudzība atbilstošā vecumā var palīdzēt bērnam gan stiprināt, gan attīstīt dažādas prasmes, svarīgākais uzdevums vecākiem – laicīgi sadzirdēt vēlmes.
Vairāk uzdevumu bērnu autonomai attīstībai meklē www.mazoekspertuskola.lv!