03.08.2015.

Kas vecākiem jāņem vērā, dodoties ar bērnu mežā?

Latvijas meži lutina ar mellenēm, kazenēm, sviesta beciņām, gailenēm un citiem gardumiem. Mežs ir lieliska vieta atpūtai ar bērnu, ja vien esi sagatavojis mazo – ir padomāts par piemērotām aktivitātēm, atbilstošu apģērbu, kā arī aizsardzību pret ērcēm un odiem.

Mazo ekspertu skola, privātā bērnu dārza CreaKids vadītāja Daina Kājiņa un pediatre Anna Birka dalās vērtīgos padomos, kas vecākiem būtu jāņem vērā.

PIRMS DOŠANĀS

 • Jau laikus sāc bērnu norūdīt! Pastaigas ar basām kājām rasā, smiltīs un pa akmentiņiem norūda mazo, stiprinot imunitāti un veicinot izturību.
 • Apsver domu vakcinēt bērnu pret ērču encefalītu. Ja pavasarī to nepaguvi izdarīt, tad veic vakcīnu nākamgad. Pediatri uzsver – vienīgais veids, kā izsargāties no encefalīta, ir vakcīna.
 • Pastāsti par mežu un drošību. Ko darīt, ja apmaldies? Kādus augus labāk neaiztikt? Kas ir ērces, un kādēļ no tām jāizvairās?
 • Saliec ar bērnu kopīgu pārgājiena somu. Izrunā ar mazo, kas būs nepieciešams – ūdens pudele, maizītes, veselīgas uzkodas, augļi, svilpe, paliktnis sēdēšanai u.tml. Izveido sarakstu un aicini izsvītrot to, kas jau salikts līdzi ņemšanai. Ļauj bērnam izvēlēties vajadzīgās lietas un savietot tās savā somā.
 • Izvēlies bērnam piegulošu, gaišu apģērbu un obligāti liec galvas segu (cepuri vai lakatiņu), bikšu galus sabāz zābakos.
 • Ņem līdzi krustnagliņas vai krustnagliņu eļļu, kas nedaudz atbaidīs odus un citus knišļus. Alternatīva – izsmidzināmie līdzekļi pret odiem un ērcēm.

PAVADOT LAIKU MEŽĀ

 • Atceries – bērnam daudz saistošāka ir pastaiga, ja tai ir mērķis, piemēram, pikniks, tējas dzeršanas pēcpusdiena, putnu vērošana vai sēņu iepazīšana. Mērķis var būt arī dabas materiālu (čiekuru, zariņu, lapu) vākšana.
 • Mežs ir labākā vieta, kur bērnam iepazīt dabas burvību – saklausīt putnu dziesmas, atpazīt dabas skaņas, uzzināt par faunas un floras daudzveidību un to atšķirībām. Kopā ar bērnu vari vākt dažādas koku un augu lapas, ko pēc tam vari izmantot herbārija vai “dabas grāmatas” veidošanai (http://mazoekspertuskola.lv/cards/view/198).
 • Izvairies no brikšņiem. Vēlams iet labi pārskatāmās vietās, kur ir mazāk krūmu un garas zāles.
 • Stāsti bērnam par augiem, kas noder veselības uzlabošanai vai palīdz dziedēt dažādas kaites (piemēram, ceļmallapa noder nobrāzumiem).
 • Iemāci atpazīt kokus – kopā ar mazo mēriet koka apkārtmēru. Ar baltu lapu un krītiņiem iespējams veidot koka mizas reljefa nospiedumus, lai pēc tam, atnākot mājās, varētu izveidot savu “koku”.

ATGRIEŽOTIES MĀJĀS

 • Novelc bērnam meža drēbes, pārbaudi, vai nav ērces. Ar smalku ķemmi izķemmē matus. Apģērbu uzreiz izmazgā, neturi veļas grozā vai istabā. Raugi, lai bērns nomazgājas un pārvelk citas drēbes.
 • Ērces var ienest mājās arī ar pļavu ziediem un augiem. Atceries, ka ar ērču encefalītu iespējams inficēties ne tikai mežā. Uzmani bērnu no ērcēm, atrodoties arī citviet, piemēram, parkā vai dārzā. Starp citu, inficēties var arī ar nevārītu kazas (retāk – govs) pienu.
 • Vari izveidot “čiekuru galdu”, kur atrodas čiekuri, ar ko var spēlēties visu gadu. Aicini bērnu papildināt dabas materiālu krājumus. Arī draugu ģimenes vari iesaistīt šajā procesā – iedrošini citus mazos nest čiekurus un spēlēties ar tiem. Tā ir laba motivācija arī citām ģimenēm doties mežā un pavadīt laiku svaigā gaisā.

Vairāk uzdevumu un aktivitāšu laika pavadīšanai brīvā dabā meklē www.mazoekspertuskola.lv


 Par Mazo ekspertu skolu

Mazo ekspertu skola www.mazoekspertuskola.lv ir Latvijas vecākiem domāts unikāls tiešsaistes resurss, kur atrodami praktiski materiāli pirmsskolas vecuma bērnu galveno prasmju attīstīšanai ar mērķi audzināt patstāvīgus, loģiski domājošus un neatkarīgus bērnus. Interneta platforma tika atklāta 2014. gada maijā. Pieejamie materiāli galvenokārt ir krāsojami uzdevumi latviešu valodā. Uzdevumi attīsta bērnu valodu, loģisko domāšanu, emocionālo inteliģenci, uztveri, izpratni par veselīgu dzīvesveidu un uzturu, tāpat tie ir ērts resurss vecākiem ierosmei pavadīt laiku kopā ar 2-6 gadus veciem bērniem.

Papildu informācija
Evita Bille
DANONE Sabiedrisko attiecību konsultante Baltijas valstīs
evita.bille@ka.lv

Informācijas avots: www.iksd.riga.lv

Foto: www.matchingtracksuits.com