03.08.2015.

Hepatīta dienas ietvaros Rīgā veikts 381 C hepatīta eksprestests

2015.gada 28.jūlijā arī Rīgā tika atzīmēta Pasaules Veselības organizācijas Pasaules Hepatīta diena. Veselu nedēļu, no 27. jūlija līdz 1.augustam, visā Latvijā bez maksas bija iespēja veikt C un B hepatīta testus. Latvijas Sarkanā Krusta Veselības istabās Rīgā tika veikts 381 C hepatīta eksprestests, no kuriem 15 gadījumos konstatēts pozitīvs rezultāts.

Salīdzinoši ar citiem gadiem, Latvijā kopumā eksprestestu veikuši daudz vairāk iedzīvotāju, kā arī interese par jautājumiem, kas saistīti ar B un C hepatītu ir palielinājusies.

Latvijā Pasaules Hepatīta dienas ietvaros iedzīvotājiem veikti gandrīz 900 B un C hepatīta eksprestesti, no kuriem 47 gadījumos konstatēts pozitīvs rezultāts.  par iespējamu inficēšanos ar hepatītu, aicināti vērsties pie sava ģimenes ārsta, kurš izvērtēs nepieciešamību veikt papildus veselības pārbaudes.

Atgādinām, ka B un C hepatīta eksprestestu, tāpat kā HIV eksprestestu, bez maksas iespējams veikt visu gadu HIV profilakses punktos. Iedzīvotāji, kuri Pasaules Hepatīta dienas ietvaros nepaspēja veikt hepatīta testu, aicināti to izdarīt kādā citā sev ērtā laikā. HIV profilakses punkti izvietoti Rīgā, kā arī citviet Latvijā – Jūrmalā, Ventspilī, Ķekavā, Bauskā, Saldū, Daugavpilī, Jēkabpilī, Jelgavā, Kuldīgā, Balvos, Liepājā, Ogrē, Olainē, Talsos un Tukumā. Informācija par HIV profilakses punktu atrašanos vietu un darba laikiem var uzzināt arī SPKC mājas lapā sadaļā “HIV profilakse”, “HIV profilakses punkti”.

Katru gadu Pasaules Hepatīta dienas ietvaros tiek aktualizēti jautājumi par vīrushepatītiem un skaidrota B un C hepatīta eksprestesta nozīmi. Tāpat tiek sniegta iespēja pēc iespējas vairāk Latvijas pilsētās veikt B un C hepatīta eksprestestus bez maksas.

Eksprestestus bija iespējams veikt HIV profilakses punktos un Latvijas Sarkanā Krusta Veselības istabās visā Latvijā.

Papildus informācija par B un C hepatīta inficēšanās ceļiem, simptomiem, diagnostiku un citiem jautājumiem pieejama SPKC mājas lapas sadaļā “HIV profilakse”.

Pasaules hepatīta dienā par bīstamo vīrushepatītu C, ko sabiedrībā nereti sauc par “kluso slepkavu” un kas izraisa aknu cirozi un vēzi, stāsta arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore Ludmila Vīksna: “Vīrushepatīts C pieder pie tām slimībām, ar kurām inficējas, vesela cilvēka organismā nonākot inficētām asinīm”.

Visbiežāk inficēšanās notiek dzimumceļā, retāk ” izmantojot dažādus medicīniskus un nemedicīniskus pakalpojumus, piemēram, ar injekciju vai taisot tetovējumu. Turklāt, kā norāda profesore, lietojot intravenozi narkotikas ar kopīgu šļirci, var saslimt ne tikai ar vīrushepatītu B un C, bet arī ar HIV.

Ludmila Vīksna uzsver, ka vīrushepatīts C ir jāārstē, jo tas “bojā ne tikai aknu šūnas”, bet pats ierosinātājs var atrasties arī citos orgānos un audos”.

Turklāt vīrushepatītam nav īpašu simptomu, tas bojājumus rada pakāpeniski, līdz ar to visbiežāk vīrushepatītu C konstatē tad, kad slimība jau ir attīstījusies līdz hroniskai formai. Pašlaik gan ģimenes ārsti ir vērīgi un tad, ja pacients sūdzas, ka jūtas slikti un nav spēka, ir vājums, uzreiz mudina nodot asins analīzes un pārbaudīt, vai pacientam nav vīrushepatīta C.

Profesore uzsver, ka “diagnostika, kas ļauj noteikt, vai pacientam ir vīrushepatīts C, Latvijā ir augstā līmenī. Mēs varam konstatēt, vai ir vīruss, kāda veida vīruss ir, cik daudz ir vīrusa, lai pēc tam var novērtēt, vai terapija, ko pacients saņem, ir efektīva”.

Informācijas avots: Slimību profilakses un kontroles centrswww.medicine.lv

Foto: www.spkc.goc.lv