13.03.2017.

Pavasara brīvlaiks ir sācies

Sākoties pavasara brīvlaikam, skolēni var atvilkt elpu no mācībām un izbaudīt brīvību, bet vecākiem brīvlaiks bieži vien nozīmē papildus rūpes, jo jāsatraucas par to, kur un kā bērns pavadīs dienu.

Lai brīvdienas paietu bez liekiem uztraukumiem, ir svarīgi ar bērnu izrunāties un pārrunāt visus svarīgos jautājumus. Atklāti izrunājoties, vecākiem būs iespēja uzzināt, kur, kā un ar ko bērns ir plānojis pavadīt kopā savu laiku. Ļoti labi, ja vecākiem ir pieejami bērna draugu un viņu vecāku telefona numuri, lai nepieciešamības gadījumā varētu sazināties. Bērnam jāpaskaidro, ka telefons ir jānēsā līdzi, kā arī regulāri jālādē, lai vecākiem nebūtu problēmu jebkurā laikā sazināties ar bērnu. Šie paši noteikumi iespēju robežās jāievēro arī vecākiem, lai bērns nepieciešamības gadījumā jebkurā laikā varētu sazvanīt viņus.

Ja ikdienas gaitās bērnam nav bieži jāpārvietojas pa ielām ar intensīvu satiksmi, bet brīvlaikā tas tiek plānots, svarīgi pārrunāt ceļu satiksmes noteikumus. Ceļu satiksmes noteikumi jāpārrunā arī ar tiem bērniem, kas pavasara brīvlaikā plāno atsākt riteņbraukšanas sezonu. Atcerieties, ka mūzikas klausīšanās austiņās var apdraudēt gan gājēju, gan riteņbraucēju. Atrodoties uz ielas, svarīgi pievērst uzmanību ne tikai luksoforiem un citiem satiksmes dalībniekiem, bet arī dzirdēt skaņas signālus.

Visiem bērniem, kuri brīvlaiku pavadīs skrituļojot, braucot ar riteni vai skrituļdēli, jāatgādina par aizsardzības līdzekļu lietošanu – ķiverēm, ceļu un elkoņu aizsargiem. Jāatceras, ka ar ekstrēmajiem sporta veidiem vislabāk un drošāk nodarboties tam speciāli piemērotās vietās, tādā veidā samazinot iespēju traumēt sevi un līdzcilvēkus, kā arī nebojājot īpašumu, kas nav piemērots ekstrēmo sporta veidu triku veikšanai. Rīgā ir vairāki brīvdabas skeitparki, kuros jebkurš var bezmaksas nodoties savam hobijam. Bezmaksas skeitparki atrodami Miera dārzā, Spīķeros, Rīgas Daugavgrīvas vidusskolas stadionā un Grīziņkalnā. Arī Lucavsalā ir uzstādīta neliela rampa, kas piemērota ekstrēmo sporta veidu praktizētājiem.

Bērniem, kuri brīvo laiku labprāt pavada ārpus telpām, jāatgādina arī citi drošības noteikumi – nedrīkst klaiņot pa pamestām mājām, jaunceltnēm un citām vietām, kur viegli gūt traumas, nav nepieciešams ielaisties sarunās ar svešiniekiem un doties viņiem līdzi, jāsargā savas personīgās mantas.

Ar tiem bērniem, kuriem brīvlaika pavadīšanai nekādu ideju un plānu nav, kopīgi var pameklēt un noskaidrot, kādas aktivitātes piedāvā Rīgas Centrālā bibliotēka un tās filiāles, Bērnu un jauniešu centri un dažādu skolu brīvā laika centri. Iepazīstoties ar šo iestāžu piedāvājumu, bērns, iespējams, atradīs kādu jaunu aizraušanos, kas ļaus brīvlaiku pavadīt interesantāk un saturīgāk, nekā sēžot mājās un veroties datora vai televizora ekrānā.