2024. gada 18. – 19. aprīlī Lietuvā, Kauņā norisinājās starptautiskā tīkla “Eiropas pilsētas pret narkotikām” (European cities against drugs – ECAD) vadītā projekta “Vielu lietošanas profilakses izpratnes modeļu veidošana Baltijas valstu pilsētās” (“Building Networks Promoting Health Developing Substance Use Prevention Awareness Models in the Baltic Cities”) pirmā darba grupas tikšanās.
Rīgas valstspilsētas pašvaldību (RVP) projektā pārstāv un projektu koordinē RVP Labklājības departaments (turpmāk – Departaments).
Tikšanās laikā uzstājās Zviedrijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas sabiedrības veselības jomas pārstāvji, daloties pieredzē un redzējumā par atkarību profilakses pasākumu nozīmi gan lokālā, gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī.
Tikšanās laikā notika informācijas apmaiņa un speciālistu diskusijas par iespējām mazināt atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatību jauniešu vidū Baltijas valstīs.
Paneļa diskusijas sadaļā bija iespēja uzdot ekspertiem jautājumus un iepazīstināt interesentus ar Departamenta īstenotajām sabiedrības veselības veicināšanas aktivitātēm, t.sk. atkarību profilaksē. Tika apsriests, ka veselības veicināšanas aktivitāšu plānošanā, svarīgi izmantot uz pierādījumiem balstītus datus, kas palīdzētu pašvaldību politikas veidotājiem plānot bērniem un jauniešiem paredzētās aktivitātes un budžetu, kā arī palīdzētu ietaupīt līdzekļus. Kā arī, tika secināts, ka veiksmīgai pasākumu plānošanai un organizēšanai jauniešiem būtu jāiesaista paši jaunieši, tādējādi veicinot mērķa grupas sasniegšanu un paužot atbalstu jauniešu viedoklim, akcentējot tā nozīmi.
Regulāra sabiedrības izglītošana, izpratnes veidošana un jautājuma nozīmīgums politikas veidotāju dienas kārtībā ir veidi, kā cīnīties ar atkarības izraisošo vielu lietotāju īpatsvaru un mazināt cilvēcei un apkārtējai videi nodarīto kaitējumu. Būtiski sabiedrības veselībai un atkarības profilaksei veltīt regulāru uzmanību, iekļaujot to politikas plānošanas dokumentos, tādejādi paužot gan politisko nostāju, gan izvirzot sabiedrības veselību par vienu no galvenajām prioritātēm.