20.03.2015.

Rīgas domes Labklājības departaments informē par Pasaules tuberkulozes dienai veltītiem pasākumiem

2015. gada 24.martā, visā pasaulē jau 33. gadu tiek atzīmēta pasaules Tuberkulozes diena.

Lai par šo infekcijas slimību veicinātu sabiedrības izpratni un zināšanas, Rīgas domes Labklājības departaments aicina apmeklēt Pasaules tuberkulozes dienai veltītos pasākumus, kas notiks visas nedēļas garumā – no 23. līdz 27.martam.

Visas nedēļas garumā darbosies arī Latvijas Tuberkulozes fonda informatīvais tālrunis – 20301218, uz kuru zvanot no plkst. 9:00 līdz plkst.18:00, būs iespēja saņemt konsultācijas par ar tuberkulozes slimību saistītiem jautājumiem Rīgā, tai skaitā uzzināt Pasaules tuberkulozes dienas pasākumu precīzu norises laiku un vietu.

Atzīmējot Pasaules Tuberkulozes dienu un tās ietvaros organizētās aktivitātes, Rīgas domes Labklājības departaments, Slimību profilakses un kontroles centrs, Latvijas Sarkanais Krusts, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca un biedrība „Dialogs” aicina arī pievērst uzmanību ne tikai savai, bet arī līdzcilvēku veselībai, un padomāt – vai daži it kā „nenozīmīgie simptomi” neliecina par nopietnu saslimšanu? Ja parādās viens vai vairāki no zemāk norādītajiem simptomiem, noteikti vajadzētu vērsties pie ārsta:

  • klepojat ilgāk nekā 3 nedēļas;
  • ātri nogurstat;
  • mazinās apetīte;
  • novērojat nepamatotu svara zudumu;
  • naktīs pastiprināti svīstat;
  • klepojot parādās asinis.

No 23. līdz 27. martam Rīgas domes Labklājības departamenta līdzfinansētajās Latvijas Sarkanā Krusta veselības istabās tiks nodrošinātas arī ārstniecības personu konsultācijas par tuberkulozes profilaksi, diagnostiku un ārstēšanās iespējām, kā arī būs iespēja veikt krēpu analīzes.

Rīgas domes Labklājības departaments finansiāli atbalsta piecas Latvijas Sarkanā Krusta veselības istabas, kas darbojas Rīgas pilsētā.

Diemžēl sabiedrībā vēl aizvien valda maldīgs priekšstats, ka tuberkuloze skar tikai sociāli mazaizsargātās iedzīvotāju grupas. Patiesībā inficēšanās riskam ir pakļauta ikviena persona, kura nonākusi saskarē ar infekciozu tuberkulozes slimnieku, jo tuberkulozes galvenais izplatīšanās ceļš ir gaisa pilienu ceļā. Svarīgi zināt, ka vairumā gadījumu, aptuveni 90%, inficējoties ar tuberkulozi, var arī nesaslimt un izteiktus slimības simptomus var arī nenovērot. Ja rodas aizdomas par inficēšanos vai saslimšanu ar tuberkulozi, noteikti jāapmeklē ģimenes ārsts vai plaušu speciālists – ftiziopneimonologs, jo savlaicīga infekcijas atklāšana un ārstēšana mazina gan infekcijas izplatību, gan sekmē efektīvāku ārstēšanās kursu.

Latvijā tuberkulozes diagnostika un ārstēšana pacientiem ir bez maksas, jo to apmaksā valsts.

Rīgas domes Labklājības departaments atbalsta SIA „Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” īstenoto DOTS programmu (Directly Observed Therapy Short – Course jeb „Tuberkulozes tieši uzraugāmās ārstēšanas īso kursu”), kas atzīta par vienu no efektīvākajām tuberkulozes ierobežošanas programmām. Atbalsts tiek sniegts, līdzfinansējot Rīgā deklarēto DOTS programmas dalībnieku  sabiedriskā transporta izdevumus EUR 2.30 apmērā dienā un apmaksājot pārtikas iegādi ne vairāk kā EUR 13.50 apmērā mēnesī, sadalot to vienmērīgi mēneša ietvaros. Rīgā  tuberkulozes kontrolējamās terapijas kabineti atrodas Gogoļa ielā 3 un  Lielvārdes ielā 68.

Kopumā 2014.gadā Latvijā reģistrēti 637 pirmreizēji tuberkulozes saslimšanas gadījumi, tai skaitā tuberkuloze diagnosticēta 41 bērnam vecumā līdz 14 gadiem.

Pasaules tuberkulozes dienas aktivitāšu kalendārs*

TB_aktivitasu kalendars

Foto: www.eventbrite.com