12.12.2019.

Šonedēļ tiek ziņots par gripas epidēmijas sākumu

Tā kā būtiski pieaudzis ar gripu saslimušo skaits, pārsniedzot 100 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem – Slimību profilakses un kontroles centrs 11.decembrī paziņojis par gripas epidēmijas sākumu. Rīgā konstatēti jau 159,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Šobrīd augstāka saslimstība reģistrēta tieši bērniem – vecumā no 0 – 4 un 5 – 14 gadiem.

Gripa – akūta un sevišķi lipīga

Gripas vīrusu infekcija skar elpceļus, un pēc nokļūšanas tajos attīstās ļoti strauji – tādēļ tai raksturīgs ļoti īss inkubācijas periods. Tas nozīmē, ka laika posms no inficēšanās līdz saslimšanas brīdim ir aptuveni 2 dienas. Līdzcilvēkus gripas slimnieks var inficēt pēc simptomu parādīšanās un līdz 5-7 dienām no simptomu parādīšanās.

Par gripas epidēmiju Latvijā tiek ziņots ik gadu – ziemas/pavasara periodā, jo šai infekcijas slimībai raksturīga ļoti ātra izplatība – cilvēkam klepojot, šķaudot un pat runājot, kā arī saskaroties ar koplietošanas priekšmetiem. Ja ir aizdomas par saslimšanu ar gripu, šķaudot vai klepojot noteikti jāizmanto vienreizlietojamās salvetes, lai aizsegtu muti un degunu, bet pēc tam jānomazgā rokas. Tas palīdzēs pasargāt no saslimšanas arī savu ģimeni un citus. Saslimšanas gadījumā jāpaliek mājās un jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

Gripas lielākā bīstamība slēpjas tās izraisītajās komplikācijās, un smagāk gripa skar seniorus un cilvēkus ar hroniskām saslimšanām, kā arī īpaši bīstama tā ir maziem bērniem un grūtniecēm.

Gripas pazīmes

Gripai raksturīgie simptomi, kas nav tik izteikti saaukstēšanās gadījumā ir:

* augsta ķermeņa temperatūra (virs 38’ C);
* drudzis;
* stipras galvassāpes;
* kaulu laušanas sajūta;
* pastiprināts nogurums;
* iekaisis kakls;
* aizlikts deguns;
* sauss klepus;
* acu sāpes.

Lai stiprinātu savu organismu un palīdzētu tam saglabāt pretošanās spējas gripas epidēmijas laikā, ļoti ieteicams pēc iespējas vairāk uzturā lietot šķidrumu, bet ēdienkartē iekļaut pēc iespējas vairāk imunitāti stiprinošus produktus (piemēram, svaigus kāpostus, ķiplokus, lociņus, citrusaugļus, jāņogas). Nozīmīga loma ir C vitamīnam. Dienas laikā pēc iespējas biežāk jāmazgā rokas, un īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem!

Vislabākā aizsardzība pret gripu un gripas izraisītām komplikācijām ir ikgadējā vakcinācija. Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas 14 dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus, vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā.

Rakstā izmantota Slimību profilakses un kontroles centra, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta informācija.