30.04.2015.

Vecāki aicināti apmeklēt Vinnija Pūka skolas semināru par bērnu traumatismu

Rīgas domes Labklājības departaments aicina vecākus pieteikties nākamajam „Vinnija Pūka skolas” semināram „Bērnu traumatisms”.

Seminārs notiks 23.maijā no plkst. 10:00 līdz 14:00,  VSIA “Bērnu klīniskās universitātes slimnīca”, Rīgā, Vienības gatvē 45. Lai pieteiktos semināram, lūdzam zvanīt pa tālruni 27597546 vai rakstīt uz e-pastu: vinnijapukaskola@gmail.com.

Semināru vadīs BKUS ārsts V.Skotelis un, kā jau ierasts, vecāki semināru aicināti apmeklēt kopā ar bērniem. 23.maija seminārā vecāki varēs uzzināt par dažādām traumām un to profilaksi bērniem, tai skaitā saindēšanos, aizrīšanos, apdegumiem un applaucēšanos, brūcēm un dzīvnieku kodumiem, slīkšanu, pārkaršanu, apsaldējumiem, elektrotraumām un citām ar bērnu traumatismu saistītām tēmām.

Traumām bērnu vecumā ir raksturīga sezonalitāte, ar maksimālo uzliesmojumu vasaras mēnešos, bet vismazāko skaitu ziemā. Lielākoties tas skaidrojams ar īso gaišo dienas periodu rudens un ziemas mēnešos, turklāt lielāko dienas daļu bērni pavada mācību iestādēs, tādēļ traumu skaits ir mazāks. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļas rādītāji liecina, ka pavasara un vasaras mēnešos traumu skaits teju dubultojas, nereti sasniedzot arī 100 uzņemto mazo pacientu diennaktī, turklāt aptuveni 10% bērnu traumas ir smagas, kad nepieciešama ārstēšanās stacionārā.

Injuries_and_Wounds

Saskaņā ar BKUS sniegto informāciju, vasarās traumas lielākoties rada kritieni, apdegumi, dzīvnieku kodumi, kā arī dažādi svešķermeņi elpošanas ceļos un kuņģa traktā, kā arī saindēšanās ar sadzīves ķīmiju. Savukārt skolas laikā, rudens periodā, traumas tiek gūtas no neuzmanīgas rīcības uz ceļiem, skrienot pa kāpnēm, saskrienoties vai, piemēram, kaujoties. Šo traumu cēloņi ir ļoti dažādi: nedroša vide, nepietiekama vecāku atbildība (gan bērnu pieskatīšanā, gan atbilstošas vides nodrošināšanā mājās, piemēram, sērkociņu, sadzīves ķīmijas un medikamentu pieejamība), informācijas trūkums, u.tml. Ziemas periodā raksturīgas ir traumas, kas gūtas slēpojot, braucot ar ragaviņām, bet nemainīgi augsts saglabājas mājās gūto traumu skaits (apdegumi, sasitumi, dažādas brūces u.c.).

Tādēļ vecāki tiek aicināti apmeklēt lekciju un uzzināt gan par biežākajiem bērnu traumatisma riskiem un veidiem, kā pasargāt no tiem savus bērnus, gan iespējamo rīcību traumas gadījumā, lai bērns jau savlaicīgi varētu saņemt nepieciešamo palīdzību, un lai neradītu vēl lielāku risku viņa dzīvībai.

Traumatisms_23.05.2015.

Foto: www.stokesinjurylawyers.com; www.stokesinjurylawyers.com