14.10.2019.

Vispasaules roku mazgāšanas dienā aicinām pievērst īpašu uzmanību roku higiēnai

Dienas laikā dažādām virsmām pieskaramies neskaitāmas reizes, bet vai pamanām – cik bieži pieskaramies arī savai sejai? Daudzkārt mūsu tik ierastās kustības notiek neapzināti un automātiski, tādēļ varam nemaz nepamanīt – cik bieži gan “apēdam” neskaitāmus  vīrusus un baktērijas, jo ne visi vīrusi “ceļo” pa gaisu.

Lai gan apkārtējā vidē mīt arī mūsu organismam labvēlīgās baktērijas, tomēr ļoti daudz mikroorganismu izraisa veselībai bīstamas infekcijas slimības (piemēram, elpceļu, zarnu vai parazitārās). Tādēļ 15.oktobrī, Vispasaules roku mazgāšanas dienā, īpaša uzmanība tiek pievērsta vienkāršam, bet ļoti efektīvam infekciju slimību profilakses veidam – roku mazgāšanai.

Ja mūsu tik ierastās kustības daudzkārt notiek neapzināti – roku mazgāšanu arī varam padarīt par jau ierastu un automātisku darbību. Atliek vien atcerēties dažus vienkāršus soļus “nelūgto ciemiņu” rūpīgākai nomazgāšanai:

  • Noskalot rokas un apakšdelmus;
  • Saziepēt rokas (vēlams – ar šķidrajām ziepēm) vismaz 15 sekundes;
  • Ar putām saberzēt plaukstas, pirkstu starpas, pirkstu galus pretējās rokas delnās, abu plaukstu virspusi, abus īkšķus un iztīrīt nagus;
  • Vismaz 10 sekundes noskalot rokas zem tekoša ūdens.

Atrodoties ārpus mājas, roku nosusināšanai vislabāk izmantot vienreizlietojamu papīra dvieli, jo uz koplietojamām virsmām (auduma dvieļiem, durvju un ūdens maisītāju rokturiem, “cietajām” ziepēm) var saglabāties citu cilvēku “atstātie” infekciju izraisītāji.

Personīgās higiēnas iemaņas svarīgi apgūt jau agrā bērnībā. Arī Rīgas domes Labklājības departamenta speciālisti savā ikdienas darbā izglīto Rīgas izglītības iestāžu audzēkņus. Bērniem un jauniešiem tiek vadītas nodarbības un lekcijas, lai veidotu izpratni par veselīgiem paradumiem, paskaidrotu to nepieciešamību un motivētu ieviest savā ikdienā. Ja pareizām personīgās higiēnas iemaņām vērība tiek piešķirta jau kopš mazotnes, tas palīdz veidoties noturīgiem ieradumiem un palīdzēt novērst vispārīgas saslimšanas.