12.02.2016.

10 labas filmas visai ģimenei, kas mudina rūpēties un nebaidīties

Sniegs nokusis, pavasaris īsti nav sācies. Februārī brīvos vakarus ģimenes nereti īsina mājās vai kinoteātros. Mazo ekspertu skolas vecāki un RIGA IFF bērnu filmu programmas Kids Weekend kuratore Kristīne Simsone iesaka labākās filmas, kas ies pie sirds gan bērniem, gan pieaugušajiem.

“Mūs visvairāk uzrunā latviešu filmas. Ilgu laiku mums topā bija “Lote no Izgudrotāju ciema” un “Ūdensbumba resnajam runcim”. No ārzemju filmām bērniem patīk “Trokšņu ciema bērni” un dažādu izlaiduma gadu filma “Annie” – interesanti vērot, kā vienu un to pašu stāstu var izstāstīt daudzveidīgi,” saka Mazo ekspertu skolas tētis, žurnālists Ansis Bogustovs. “Lai arī bērnībā es un sieva vairāk lasījām grāmatas, nevis gājām uz kino, esam par filmu skatīšanos! Ir daudz kino šedevru, kas bērnus rosina uz pozitīvām pārmaiņām.”

 “Puišiem patīk “Lote no Izgudrotāju ciema”, viņi sākuši lasīt arī grāmatas par Lotes piedzīvojumiem. Meitenes savukārt ir sajūsmā par patiesi neparastu filmu “Sērfotāju dvēsele” un darbu “Dvīnes slazdā” – uzrunā varoņu nedarbi un saliedētība,” stāsta Una Gavare, septiņu bērnu māmiņa. Una papildina – bez izklaidējošā aspekta vecāki var izmantot iespēju pārspriest ar bērniem vērtības (http://mazoekspertuskola.lv/cards/6)  vai emocijas (http://mazoekspertuskola.lv/cards/view/200), kuras raisījusi filma.

Savukārt RIGA IFF organizētāji uzsver, ka labas bērnu filmas būs interesantas visai ģimenei. “Bērni tikuši pie sava kino žanra, kas ar rūpību apskata viņiem būtiskas tēmas saprotamā valodā. Taču mazo un vecāku pasaules nav atdalītas – viņi ikdienā redz un saskaras ar teju to pašu, ko pieaugušie. Lūkojot pēc piemērota kinorepertuāra, ir vērtīgi atlasīt filmas, ko ar interesi skatītos arī paši pieaugušie,” stāsta K. Simsone. “Lūk, 10 kinodarbi, kas gan ir vienlīdz saistoši dažādu vecumu skatītājiem, gan spēj rosināt iztēli, motivēt un palīdzēt rast atbildes. Vairāki darbi diemžēl vēl nav tulkoti latviski, tomēr lielākajai daļai ir gana spēcīga vizuālā valoda, kas nodrošina stāsta uztveri un gādā par treniņu svešvalodā.”

1.   Ursus (2011), rež. Reinis Pētersons (Latvija)

Viena no pēdējās desmitgades skaistākajām latviešu kino animācijām, stāsts par cirka lāci laimes meklējumos. Sirsnīgs ieskats jūtu pasaulē. Turklāt, tās vizuālā estētika mudina ņemt rokās krītiņus un zīmēt pašiem savu «ursus» jeb lāci.

2.   Kā tev klājas, Rūdolf Ming? (2010), rež. Roberts Rubīns (Latvija)

Lai arī jau labi zināma un teju vai jauno laiku «klasika», šī enerģiskā pašmāju dokumentālā filma ir ne tikai filma «par bērniem», bet arī domāta bērniem. Skatījums uz vienaudžiem un viņu pasaules redzējumu ir ļoti nozīmīgs redzesloka paplašināšanai.

3.   Dziedot lietū / Singin’ In the Rain (1952), rež. Stenlijs Donens, Džīns Kellijs (ASV)

Liela daļa Holivudas klasisko mūziklu iederas ģimenes kino žanrā — arī šī leģendārā lente. Lipīgie meldiņi un dejas virtuoza Džīna Kellija sniegums pamudinās padungot.

4.   Hugo un Jozefīne / Hugo och Josephin (1967), rež. Šells Grēde (Zviedrija)

Sirsnīgs un amizantiem piedzīvojumiem pilns stāsts par divu bērnu draudzību. Klasiska, labsirdīga piedzīvojumu drāma un pozitīvs mudinājums mazajiem skatītājiem par draudzību un tās nozīmi.

5.   Floklīpas kauss / The Pinchcliffe Grand Prix (1975), rež. Ivo Kaprino (Norvēģija)

Norvēģijas bērnu kino klasika un skatītākā filma. Intriģējošs un savā vizuālajā niansētībā aizraujošs animācijas stāsts par kāda izgudrotāja dalību formulas sacīkstēs. Filma ir piedzīvojumu pilns skats uz prasmi sacensties godīgi.

6.    Mans kaimiņš Totoro / My Neighbour Totoro (1988), rež. Hajao Mijadzaki (Japāna)

Viens no zīmīgākajiem un arī slavenākajiem leģendārā japāņu animatora Hajao Mijadzaki darbiem — stāsts par divu māsu neparasto satikšanos ar labestīgu meža gariņu (vai kā pūkaino milzeni dēvē citviet — trolli) Totoro. Kā itin visas Mijadzaki filmas, arī šī ir izdomas bagāts, sirsnības pilns darbs, kas uzsver būšanu harmonijā ar dabu, apkārtējo vidi un cilvēkiem. Šī ir laba skatāmviela ģimenēm, kurās aug vairāki bērni — stāsts neuzbāzīgi mudina bērnus parūpēties par jaunākajiem brāļiem un māsām. Bez vecuma ierobežojuma. Filma pieejama: Amazon.com (DVD)

7.     Tas neesmu es, zvēru! / C’est pas moi, je le jure! (2008), rež. Filips Faraldo (Kanāda)

Jestra, sirsnīga un maķenīt smeldzīga kvebekiešu komēdijdrāma, kuras varonis — desmitgadīgais Leons — ir apveltīts ar ļoti bagātu iztēli, šķirtiem vecākiem un neizturamiem kaimiņiem. Filma, kas ar humoru un delverīgu piedzīvojumu garu gudri aplūko sensitīvu tēmu — ģimenes iziršanu un vientulības sajūtu pieaugot. Noderīga skatāmviela ne tikai visiem, kas pieaug, bet arī tiem, kurus piemeklējušas rūpes. Ieteicams no 10 gadu vecuma. Filma pieejama: Amazon.fr.

8.     Panika ciemā / A Town Called Panic (2009), rež. Stefans Objē, Vensāns Patars (Beļģija)

Komiskās animācijas filmas galvenie varoņi ir plastikāta rotaļu figūras (zirgs, kovbojs un indiānis), kurus piemeklē komiskas un noslēpumainas situācijas. Beļģu autoru tandēms filmu uzņem manierē, kas atgādina bērnu spēlēšanos. Pieticīgs izpildījumā, asprātīgs stāstā, šis darbs var iedvesmot iztēli, un, kas zina, motivēt uzņemt pašiem savu stop-motion filmu, kur galvenās lomas spēlē pašu rotaļlietas — viedierīču laikmetā mājas apstākļos tas ir pilnībā iespējams. Ieteicams no 5 gadu vecuma. Filma pieejama: Amazon.com (DVD).

9.     Ernests un Selestīne / Ernest & Celestine, rež. Stefans Objē (2012), Vensāns Patars, Bendžamins Renners (Francija)

Lāči un peles ir ienaidnieki, nevis draugi — tādi uzskati valda abu galveno varoņu, peles Selestīnes un lāča Ernesta, paralēli līdzpastāvošajās pasaulēs. Tomēr abi sadraudzējas un visiem pierāda pretējo. Fascinējoša un vizuāli izsmalcināta animācijas filma vieglās retro noskaņās. Jaunajiem skatītājiem rosina uz lietām raudzīties rūpīgāk un par tām formulēt savu viedokli, nevis pieņemt citu izveidoto. Bez vecuma ierobežojuma. Skatāma Lattelecom videonomā.

10.  Savrupnieki no mežonīgajiem dienvidiem / Beasts of the Southern Wild (2013), rež. Bens Ceitlins (ASV)

Neatkarīgā kino pērle ar brīnumpasakas un piedzīvojumu filmas piedevu, kā arī vizuāli bagāts stāsts par ASV Dienvidaustrumu nepieradinātajiem purvāju plašumiem. Stāsta centrā mazas meitenes redzējums uz pasauli un centieni to izprast, rodot atbildes uz dažādiem sarežģītiem jautājumiem un mācoties sadzīvot ar zaudējumu. Labestīgs un veselīgs skatījums uz eksistenciāli «lielām lietām» no bērna perspektīvas, kas māca nebaidīties. Ieteicams no 10 gadu vecuma. Filma pieejam Amazon.com.

 Reinis_Petersons_Ursus.png

Attēlā: Ursus (2011), režisors Reinis Pētersons (Latvija)

Pilnu filmu topu, kā arī sīkāku aprakstu, kur skatāmas filmas, iespējams atrast šeit:http://mazoekspertuskola.lv/articles/10-labas-filmas-berniem-mudina-rupeties-un-nebaidities


Par Mazo ekspertu skolu

Mazo ekspertu skola www.mazoekspertuskola.lv ir Latvijas vecākiem domāts unikāls tiešsaistes resurss, kur atrodami praktiski materiāli pirmsskolas vecuma bērnu galveno prasmju attīstīšanai ar mērķi audzināt patstāvīgus, loģiski domājošus un neatkarīgus bērnus. Interneta platforma tika atklāta 2014. gada maijā. Pieejamie materiāli galvenokārt ir krāsojami uzdevumi latviešu valodā. Uzdevumi attīsta bērnu valodu, loģisko domāšanu, emocionālo inteliģenci, uztveri, izpratni par veselīgu dzīvesveidu un uzturu, tāpat tie ir ērts resurss vecākiem ierosmei pavadīt laiku kopā ar 2-6 gadus veciem bērniem.

Papildu informācija
Madara Zvejniece
DANONE sabiedrisko attiecību konsultante Baltijas valstīs
madara.zvejniece@ka.lv

Informācijas avots: www.iksd.riga.lv