29.10.2014.

29.oktobris – Pasaules Insulta diena

Lai pievērstu iedzīvotāju uzmanību tam – kā atpazīt insulta pazīmes, kādēļ tas ir tik svarīgi  un – kā pareizi rīkoties akūtās situācijās, šodien tirdzniecības parka „Alfa” telpās norisināsies Pasaules Insulta dienai veltīts informatīvs pasākums. Ikviens interesents no plkst. 16.00 līdz 19.00 gaidīts t/p Alfa (1. stāvā pie A ieejas ēdināšanas zonas).

Pasākumā:

  • būs iespēja izmērīt asinsspiedienu un pulsu, konsultēties ar neirologiem par to, kā atpazīt insultu un kā pareizi rīkoties;
  • Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta stendā varēs uzzināt, kāpēc jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība;
  • iespēja iepazīties ar testu ĀTRI un pārbaudīt zināšanas konkursā „Vai tu proti atpazīt insultu?”;
  • bez maksas informatīvie materiāli par insultu un citām sirds un asinsvadu slimībām;
  • pasākuma īpašais viesis – mūziķis Žoržs Siksna plkst. 18.00 sniegs muzikālu sveicienu visiem pasākuma apmeklētājiem.

Viena no visefektīvākajām metodēm, lai noteiktu insultu, kura tiek praktizēta visā pasaulē, ir tests ĀTRI. Ja pēkšņi parādās insulta pazīmes – vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, vājums, grūtības runāt vai saprast citu teikto, kā arī redzes traucējumi, reibonis, līdzsvara un koordinācijas traucējumi, jāveic tests ĀTRI – jālūdz cilvēkam atsmaidīt, pacelt un patstāvīgi noturēt abas rokas, kā arī runāt, pasakot vai atkārtojot vienkāršu teikumu. Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, nekavējoties nepieciešams izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113!

insults_vide_18_09_

MĪLI SAVU SIRDI!

Sirds un asinsvadu slimības (SAS) ir viena no nozīmīgākajām sabiedrības veselības problēmām gan Eiropas Savienībā, gan Latvijā – pie mums SAS joprojām ir galvenais nāves iemesls (55% gadījumu no visiem mirušajiem). Svarīgi apzināties, ka mūsu sirds un asinsvadu veselība ir atkarīga ne tikai no iedzimtības un ģenētiskiem faktoriem, bet, galvenokārt, no paradumiem un dzīvesveida, tāpēc profilakses pasākumiem, kā arī riska faktoru novēršanai ir būtiska nozīme šo slimību izplatības mazināšanā.

Pasaules Insulta dienas pasākumu organizē LR Veselības ministrija un Slimības profilakses un kontroles centrs kampaņas “Mīli savu sirdi” ietvaros. Kampaņas mērķis ir veicināt iedzīvotāju zināšanas par sirds un asinsvadu slimību simptomiem, tostarp, īpašu uzmanību vēršot uz smadzeņu insultu, kura gadījumā nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Savukārt Rīgas domes Labklājības departaments šī gada 29.septembrī, atzīmējot Pasaules sirds dienu, Brīvības un Šarlotes ielas stūrī ikvienu aicināja piedalīties pasākumā, kur bija iespēja izmērīt asinsspiedienu, pulsu, kā arī saņemt praktiskus speciālistu padomus par veselīga dzīvesveida nozīmi, informatīvos materiālus par sirds asinsvadu slimību (SAS) profilaksi un nozīmīgākajiem simptomiem. 

Slimības profilakses un kontroles centrs kampaņas “Mīli savu sirdi!” mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz nepieciešamību prast atpazīt sirds un asinsvadu slimību simptomus un savlaicīgi uzsākt ārstēšanos. SPKC atgādina, ka sirds un asinsvadu slimības (SAS) ir viena no nozīmīgākajām sabiedrības veselības problēmām gan Eiropas Savienībā, gan Latvijā – pie mums SAS joprojām ir galvenais nāves iemesls (55% gadījumu no visiem mirušajiem). Svarīgi apzināties, ka mūsu sirds un asinsvadu veselība ir atkarīga ne tikai no iedzimtības un ģenētiskiem faktoriem, bet, galvenokārt, no paradumiem un dzīvesveida, tāpēc profilakses pasākumiem, kā arī riska faktoru novēršanai ir būtiska nozīme šo slimību izplatības mazināšanā. Kā galvenie ietekmējamie riska faktori SAS slimību izplatībā ir minami – paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, mazkustīgs dzīvesveids, smēķēšana, paaugstināts asinsspiediens, nesabalansēts uzturs, aptaukošanās, pārmērīga alkohola lietošana un pastāvīgs stress.

Vairāk informācijas – Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.