19.03.2018.

Tuberkulozes pacientu pieredzes stāsti

Tuberkuloze ir infekcijas slimība ar senu vēsturi, tās izraisītājs ir atklāts jau pirms 136 gadiem. Tuberkuloze joprojām tiek uzskatīta par vienu no lielākajiem sabiedrības veselības apdraudējumiem. Mūsdienās sabiedrībā par tuberkulozes slimību valda dažādi mīti un laika gaitā veidojušies, kļūdaini pieņēmumi par tuberkulozi, piemēram, ka tuberkulozes slimība sabiedrībā vairs nav sastopama, ka inficēties var no netīrības vai slimību nevar izārstēt un inficētais cilvēks ir pilnībā jāizolē no sabiedrības.

Tuvojoties Pasaules Tuberkulozes dienai, piedāvājam iepazīties ar pacientu pieredzes stāstiem, pārdomām un secinājumiem, saskaroties ar šo slimību. Ik gadu katru dienu vismaz viens cilvēks Latvijā izdzird diagnozi “tuberkuloze”. Un viņu vidū ir sievietes, vīrieši, jauni, veci, turīgi un nabadzīgi cilvēki, kā arī dažādu profesiju pārstāvji – pārdevēji, skolotāji, bankas darbinieki, sētnieki, ierēdņi. Šo uzskaitījumu varētu turpināt un tas apliecina, ka viena zīmoga šai infekcijai nav. Slimība ir ārstējama, bet prasa no pacientiem lielu apņemšanos un pacietību, tā kā ārstēšanas process var būt ilgstošs, komplicēts un sagādāt pacientiem dažādus sociālus un psiholoģiskus pārbaudījumus. Sieviete, tuberkulozes paciente: “Mans melnais ceļš sākās 2015.gada septembrī. Labu laiku es pat nenojautu, kas ir noticis, bet, pateicoties mūsu medicīnai, šī skarbā patiesība atklājās – plaušu tuberkuloze. Pēc pāris dienām saņēmu vēl vienu triecienu – rezistentā tuberkuloze. Tas ir vēl viens faktors, kas liecina, ka ārstēšanai vajadzīgs ļoti liels laiks… Bet cita ceļa nav. Tikko uzzinot par savu saslimšanu, es biju lielā šokā, nesapratu, kā sadzīvošu ar šo nelaimi. Tas notika pēkšņi. Tuberkulozei raksturīgo simptomu man nebija. Es nejutu nogurumu, sāpes un drudzi. Arī temperatūras nebija. Drausmīgi ir arī sabiedrības uzskati par šo saslimšanu, bet mēs neviens nevaram droši teikt: “Mani tas neskars!”. Mans ieteikums – ja nu reiz esam tikuši šīs slimības varā, tad nu turēsimies tai pretī. Ilgs un garš ir šis ceļš, bet iesim pretī gaismai un veselībai. Rūpēsimies par savu radu un draugu veselību, atgādinot par pārbaudēm un par to, cik labi apzināties – ES ESMU VESELS! Ir nepieciešama ilga ārstēšana. Vajadzīga pacietība un spēks tam tikt cauri, lai atkal teiktu: “Man prieks dzīvot, esmu vesels!”.

Tuberkulozei raksturīgākie simptomi ir klepus, kas nepāriet 2 līdz 3 nedēļas, ar vai bez krēpām, nepamatots svara zudums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, ilgstošs nogurums un nakts svīšana. Tomēr šie ir tikai daži no biežāk sastopamajiem simptomiem un kā zināms, būtisks riska faktors ir novājināta imunitāte, kas saistīta ar blakus saslimšanām un vienlīdz arī ar cilvēka dzīvesveidu, fiziskajām aktivitātēm, uzturu, ilgstošu stresu un dzīves apstākļiem. Visbiežāk tuberkuloze lokalizējas plaušās, tomēr tuberkulozi var skart gandrīz visas ķermeņa daļas, izņemot nagus un matus.

Lai arī pacientu pieredze ir atšķirīga, daudzus vieno neizpratne un apjukums, uzzinot par diagnozi. Nereti šīs emocijas paspilgtina arī pacientu tuvinieku un apkārtējo līdzcilvēku atbalsta trūkums, kas saistīts ar nezināšanu vai aizspriedumiem par slimību.

Pacientu secinājumi bieži vien ir līdzīgi – veiksmīgai atlabšanai svarīgi ir nepadoties cīņā ar šo slimību un veselības atgūšanu. Savukārt sabiedrība ir vairāk jāizglīto, lai ierobežotu infekcijas izplatību un lauztu valdošos aizspriedumus. Vīrietis, tuberkulozes pacients: “Manā situācijā tas bija sanitārajā grāmatiņā neielikts zīmogs ar atļauju strādāt. Sekoja speciāli izmeklējumi, kuri liecināja, ka man nepieciešama operatīva iejaukšanās labajā plaušā, lai izgrieztu vairākus sabiezējumus. Pēc tam, nosūtot uz pārbaudi attiecīgos šūnu paraugus, tika apstiprināta tuberkuloze. Dīvaini, taču šo ziņu uzņēmu tīri mierīgi, bez liekiem dramatizējumiem. Pirmajā brīdī bija satraukums, neziņa, taču ķirurgs man pateica pavisam iedrošinoši – priecājies, ka tas nav vēzis. 6 mēneši terapijas, katru mīļu dienu bez izņēmuma – vai tas būtu ātri vai ilgi, vai varbūt ilgstoši? Katru dienu – jābrauc vai jādodas uz medicīnas kabinetu, lai medmāsas klātbūtnē šīs attiecīgās zāles uzņemtu. Domāju, ka galvenais ir pozitīvisms, pavisam vienkārša lietu kārtības izpratne un pareiza, gudra prāta attieksme pret terapijas procesu. Vienkārši pareizi jāuzņem dažas lietas un ar tām jāsadzīvo. Citu cilvēku attieksmē nekas nav mainījies. Un gudrs cilvēks saprot, – ja reiz tu esi starp cilvēkiem sadzīvē, tātad tev ir drošs pieļāvums būt normālā kontaktā un ikdienas ritmā. Ja reiz kāds kļūst aizdomīgs, izvairīgs un distanci ieturošs – tad reizēm var gadīties, ka tas pat var būt gluži ērti. Mēs visi esam dažādi. Nevajag samulst un noskumt. Uz priekšu!”

 Iespēja inficēt apkārtējos ir ar plaušu tuberkulozi slimiem cilvēkiem, kas apkārtējā vidē izplata baciļus, jo nesaņem ārstēšanu vai tā ir neveiksmīga.  Šādā gadījumā cilvēks ir baciliārs un, lai pārtrauktu baciļu izplatību, ir nepieciešams steidzami uzsākt ārstēšanās kursu, kā arī dažkārt uz laiku izolēt pacientu. Saņemot nepieciešamo ārstēšanu, tiek pārtraukta baciļu izplatība, un cilvēks var atgriezties pierastajā vidē, turpinot ārstēšanos paralēli ikdienas gaitām. Izārstēšanās no tuberkulozes diemžēl nerada organismā aizsargspējas nesaslimt ar šo slimību atkārtoti. Lai būtiski mazinātu risku saslimt atkārtoti, ir iespējams stiprināt savu imunitāti, ievērojot veselīgu dzīvesveidu. Sieviete, tuberkulozes paciente: “No rīta jutos slikti. Sajūta bija tāda, it kā būtu visu nakti smagi strādājusi un nemaz nebūtu gulējusi. Kafijas krūze šoreiz īpaši nepalīdzēja. Atteicos no parastajām ūdens procedūrām un brokastīm. Par kosmētikas minimumu vienkārši aizmirsu. Šodien vēl jābrauc uz darbu, piektdiena. Rīt gulēšu līdz pusdienām. Laikam vienkārši esmu nedaudz nogurusi… Rīts atnāca ar vēl sliktāku pašsajūtu un augstu temperatūru. Pēc neveiksmīgiem pašārstēšanās mēģinājumiem, pirmdienas rītā man bija skaidrs, ka noticis tas, no kā baidījos visvairāk. Pēc dažām stundām saņēmu apstiprinājumu – tuberkuloze, recidīvs. Iepriekšējā reizē slimība atnāca negaidot, smagi, pēc lieliem sarežģījumiem personīgā dzīvē, vīra nāves. Šoreiz? Varbūt zemapziņā visu laiku biju ar to rēķinājusies. Ļoti sāpīgi izsvītrot no savas dzīves pusotru gadu, sevišķi tad, ja pirmā jaunība jau sen aiz kalniem un laiks skrien uz priekšu nepielūdzami ātri. Jāatsakās no daudz kā. Vai man ir izvēle? Personīgās problēmas atbīdīju malā. Galvenā problēma ir tā slimība. Neviens neizdarīs to manā vietā.. Kā gan gribas pamosties no tā visa un ar atvieglojumu saprast – tas tikai tāds nelabs sapnis… “

Latvijā ir pieejamas visas nepieciešamās un kvalitatīvākās zāles tuberkulozes ārstēšanai. Tikai speciālists var nozīmēt tuberkulozes ārstēšanas režīmu, atbilstoši tuberkulozes izraisītā baciļa zāļu jutības testu rezultātiem. Ārstēšana ir ilgstoša, bet, uzsākot ārstēšanu, pacientu pašsajūta ātri uzlabojas.

Vissvarīgākais tuberkulozes profilakses pasākums ir ātri diagnosticēt personas ar infekciozu tuberkulozi, nekavējoties sākt ārstēšanu un nodrošināt ārstēšanas kursa ievērošanu, lai izvairītos no infekcijas izplatības sabiedrībā, kā arī nodrošinātu veiksmīgu atlabšanu no tuberkulozes. Tāpat ir ārkārtīgi svarīgi katram pašam ikdienas steidzīgajā ritmā pievērst nepieciešamo uzmanību savai veselībai un pašsajūtai, ievērot veselīgu dzīves veidu – sabalansētu uzturu, veikt regulāras sportiskās aktivitātes, uzturēties svaigā gaisā un nodrošināt pietiekamu atpūtu.

 

Cilvēki, ar sūdzībām par tuberkulozei raksturīgiem simptomiem var vērsties pie ģimenes ārsta, vai pie pneimologa (plaušu ārsta), bez ģimenes ārsta nosūtījuma, lai saņemtu nepieciešamos izmeklējumus un palīdzību. Pneimonolgu ambulatorās konsultācijas ir pieejams vairāk kā 20 tuberkulozes kabinetos visā Latvijā.

Plašāka informācija:

Tuberkulozes profilakse

www.aslimnica.lv

www.spkc.gov.lv

Attēliem ir ilustratīva nozīme. Attēli no freepik.com un Reuters UK.