Janvāris – dzemdes kakla vēža izpratnes veicināšanas mēnesis

Janvāris tiek atzīmēts kā dzemdes kakla vēža izpratnes veicināšanas mēnesis ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par dzemdes kakla vēzi un tā profilaksi.

Ik gadu Latvijā dzemdes kakla vēzi diagnosticē aptuveni 240 sievietēm, un tā ir viena no biežākajām ļaundabīgajām slimībām sievietēm līdz 45 gadu vecumam. Latvijā katru gadu ar šo slimību mirst 110 sievietes [1]. Ir skaidri izpētīts dzemdes kakla vēža iemesls – 99 % gadījumu to rada ilgstoša cilvēka papilomas vīrusa (turpmāk tekstā CPV) infekcija, ar kuru var inficēties tieša kontakta laikā caur ādu vai gļotādu, tai skaitā dzimumkontakta laikā.

Efektīvākā aizsardzība, lai novērstu saslimšanu ar CPV izraisītām slimībām (t. sk. dzemdes kakla vēzi) ir vakcinācija. Šobrīd gan meitenēm, gan zēniem vecumā no 12 līdz 17 gadiem (ieskaitot) ir pieejama valsts apmaksāta vakcīna pret vēzi izraisošo CPV. Valsts apmaksātu vakcināciju pret CPV veic ģimenes ārsti un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centrs.

Latvijā sievietēm, vecumā no 25 līdz 70 gadiem, reizi trīs gados ir iespēja veikt valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi (skrīningu). Uzaicinājuma vēstule veikt dzemdes kakla vēža skrīningu tiek nosūtīta pa pastu uz sievietes deklarēto adresi vai elektroniski uz e-adresi, ja tāda ir izveidota. Dzemdes kakla vēža skrīningu ir svarīgi veikt arī tad, ja sieviete jūtas vesela un viņai nav nekādu sūdzību. Vairāk informācijas par dzemdes kakla vēža skrīningu: ŠEIT.

[1] Latvijas veselības statistikas datubāzes dati

 

Aicinājums piedalīties onkoloģisko pacientu atbalsta un veselības veicināšanas pasākumā “Pasaules vēža pastaiga”

Zarnu vēža pacientu biedrība “EuropaColon Latvija” un dažādu NVO apvienība “Alianse Vīriešu veselībai” aicina piedalīties “Pasaules vēža pastaigā”, kuras norise Latvijā paredzēta 2025. gada 12. janvārī plkst. 12.00 Salu apkaimē Rīgā. Pasākuma sākuma vieta: sabiedriskā transporta pietura “Zaķusala”.

“Pasaules vēža pastaiga” ir globāla iniciatīva ar mērķi atbalstīt vēža pacientus, vēzi pārdzīvojušus cilvēkus un viņu ģimenes, kā arī vākt līdzekļus vēža pētniecībai. Pasākums ir 24 stundu pastaiga apkārt zemeslodei, kuras laikā secīgi pa laika zonām dalībnieki vairāk nekā 300 pasaules pilsētās noteiktā stundā dodas pastaigā. Pasaulē pasākums norisināsies jau piekto reizi.

Lai piedalītos pastaigā un paustu atbalstu globāli noritošai akcijai, dalībnieki pirms akcijas aicināti reģistrēties pasākuma vietnē:  https://www.worldcancerwalk.com/

Ar pastaigu Salu apkaimē Zarnu vēža pacientu biedrība “EuropaColon Latvija” atklās arī apkaimju pastaigu sēriju “SOli pa soLIM”, kura sadarbībā ar Rīgas apkaimju biedrībām 2025. gada pavasarī tiks īstenota dažādās Rīgas apkaimēs. Šo pastaigu laikā būs iespēja ne tikai izkustēties, bet arī izzināt Rīgas apkaimju kultūras, arhitektūras un dabas vērtības. Vairāk informācijas EuropaColon Latvija facebook lapā.

 

Projekta “Mentality” noslēguma hibrīdkonference

2025. gada 30. janvārī norisināsies projekta “MENTALITY” hibrīdkonference ✨“GARĪGĀ VESELĪBA EIROPAS SIRDĪ”✨, kuras laikā tiks risināts viens no mūsdienu aktuālākajiem izaicinājumiem – noturīgas garīgās veselības sistēmas izveide, lai spētu reaģēt uz tadām polikrīzēm kā pandēmijas, kari un klimata pārmaiņas, kā arī tiks diskutēts kā ar labās prakses piemēriem visā ES samazināt sociālo nevienlīdzību un atbalstīt neaizsargātās iedzīvotāju grupas krīzes laikā.

Nepalaid garām un reģistrējies tiešsaistē vai klātienē:
#MENTALITY

 


✨“Putting Mental Health at the Heart of Europe”✨
Join us for a hybrid conference tackling one of today’s most pressing challenges: building resilient #mentalhealthsystems to respond to polycrises like pandemics, wars, and climate change. Discover how scalingup best practices across the EU can reduce social inequities and support vulnerablecommunities in times of crisis.
Don’t miss this vital conversation—register now (online or in-person):
#MENTALITY

 

 

Noskaties tiešsaistes sarunu ierakstus par veselību sev ērtā laikā

Rīgas valstspilsētas pašvaldības Labklājības departaments sadarbībā ar SIA “Divi gani” šā gada novembrī piedāvā “TIEŠSAISTES SARUNAS PAR VESELĪBU”! Noskaties visu sarunu ierakstus sev ērtā laikā! 

1. saruna “KĀ NODZĪVOT VESELĪGU DZĪVI?”

Sarunā ģimenes ārste Rūta Plaude-Dedele izjautā PhD Kristīni Šneideri par aktualitātēm un jaunākajiem pētījumiem, kā arī par saslimšanām saistībā ar novecošanos. Tiek meklētas atbildes uz jautājumiem vai un kādas ir iespējas pagarināt kvalitatīvu un veselīgu dzīvi, kā uzlabot savas kognitīvās spējas un kāda ir to ietekme uz novecošanās procesu.

2. saruna “KĀDA IR BĒRNAM PIEMĒROTA FIZISKĀ AKTIVITĀTE?”

Sarunā ģimenes ārste Rūta Plaude-Dedele iztaujā sporta medicīnas ārsti Lailu Ušacku par fizisko aktivitāšu nozīmi bērna ikdienā un ietekmi turpmākajā dzīvē. Par to, kā fiziskās aktivitātes ietekmē bērna vispārējo attīstību, vai tam ir saistība ar liekā svara problēmām bērnu vidū. Tāpat tiek runāts par bērniem profesionālajā sportā. Kā tas ietekmē bērnu (gan psiholoģiski, gan fiziski). Pārmērīgas, neatbilstošas slodzes, sporta traumas, saslimšanas un to radītās sekas turpmākajā dzīvē. Kā arī tiek aktualizēta tēma par vecāku gaidām un vilšanos, ja bērns nekļūst par profesionālu sportistu.

3. saruna “KĀ VEICINĀT JAUNO VECĀKU PSIHOEMOCIONĀLO LABSAJŪTU?”

Sarunā ģimenes ārste Rūta Plaude-Dedele iztaujā psiholoģi Aiju Krišjāni par jauno vecāku lomu, izaicinājumiem, par to, kas ir pēcdzemdību depresija un kā to atpazīt. Tāpat tiek skaidrots, ko darīt ar apziņu, ka netiec galā ar visu, kā rīkoties šādā situācijā un kur meklēt palīdzību. Kā rīkoties arī līdzcilvēkiem, ja pamanīti pēcdzemdību depresijas simptomi.

4. saruna “VAI STRESU VAR APĒST?”

Sarunā ģimenes ārste Rūta Plaude-Dedele iztaujā Mg.sc.sal. uztura speciālisti Alisi Kindzuli-Dunavsku par to, kas tad ir stress, vai un kāda tam ir saistība ar ēšanas paradumiem un svaru. Tiek skaidrots, kā iespējams mainīt ēšanas paradumus, kas ir apzināta ēšana un kādas ir jaunākās tendences uztura “lauciņā”.

5. saruna “VAI VIEGLI BŪT MŪSDIENU JAUNIETIM?”

Sarunā ģimenes ārste Rūta Plaude-Dedele iztaujā psiholoģi Elīnu Brilu par pieaugšanas procesu, pusaudžu problēmām, attiecību veidošanos, atkarībām no vielām un procesiem. Tiek skaidrots kā veidojas atkarība, kā to atpazīt, kāda ir profilakse un palīdzības iespējas.

Diskusija “Kā nodzīvot veselīgu dzīvi?”

Pievienojies! ✨

Posted by Veselīga Rīga on Ceturtdiena, 2024. gada 7. Novembris

Diskusija “Kāda ir bērnam piemērota fiziskā aktivitāte?”

Pievienojies!✨

Posted by Veselīga Rīga on Ceturtdiena, 2024. gada 7. Novembris

Diskusijā “Kā veicināt jauno vecāku psihoemocionālo labsajūtu?”

Pievienojies!🙌🏻

Posted by Veselīga Rīga on Ceturtdiena, 2024. gada 7. Novembris

Diskusija “Vai stresu var apēst?”

Pievienojies!🌟

Posted by Veselīga Rīga on Ceturtdiena, 2024. gada 7. Novembris

Diskusija “Vai viegli būt mūsdienu jaunietim?”

Pievienojies!✨

Posted by Veselīga Rīga on Ceturtdiena, 2024. gada 7. Novembris

Latvija pievienojas Eiropas testēšanas nedēļas akcijai

Laika posmā no 19. līdz 25. novembrim Latvija pievienojas Eiropas testēšanas nedēļas akcijai. Tās laikā iespējams veikt bezmaksas HIV, B, C hepatīta un sifilisa eksprestestus dažādās Latvijas pilsētās. Izmanto iespēju un veic testu!

Spied uz zemāk esošā linka, Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā atver bezmaksas pasākumu kalendāru un atrodi sev ērtāko un tuvāko testēšanas vietu:

https://www.spkc.gov.lv/lv/atrodi-sev-tuvako-hiv-profilakses-punktu

 

 

SPKC kampaņa “Vai viss ir tik labi, kā izskatās? Veic HIV testu!”

Slimību profilakses un kontroles centrs (turpmāk tekstā SPKC) informē:

Latvijā pēdējos gados tiek reģistrēti ap 200 jaunatklātu HIV infekcijas gadījumu gadā. Lai gan vērojama pozitīva tendence, jaunatklāto HIV infekcijas gadījumu skaitam samazinoties un veikto HIV testu skaitam palielinoties, Latvija vēl aizvien ierindojas Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstu augšgalā pēc jaunatklāto HIV infekcijas gadījumu skaita uz 100 000 iedzīvotāju.

HIV infekcija attīstās lēnu, un tā var būt nemanāma daudzus gadus – cilvēks jūtas un izskatās vesels. Vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu, ir HIV testa veikšana.

SPKC rīko sabiedrības informēšanas kampaņu “Vai viss ir tik labi, kā izskatās? Veic HIV testu!”. 

Kampaņas mērķis ir skaidrot HIV testa veikšanas nepieciešamību HIV infekcijas agrīnai diagnostikai, mazināt aizspriedumus un bailes. Kampaņas galvenā mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 18 līdz 30 gadiem.

Testēšanas kabīnes darba laiki TC “Rīga Plaza”, sākot no 20. novembra līdz 10. decembrim:

Trešdienās 15:00-17:00
Ceturtdienās 15:00-17:00
Piektdienās 18:00-20:00
Sestdienās 13:00-17:00
Svētdienās 13:00-17:00

 

Testēšanas kabīnes atrašanās vieta (TC “Rīga Plaza” 1. stāvā):

Kampaņas aktivitātes:

  • kampaņas atklāšanas pasākums 20.11.2024.;
  • sadarbībā ar biedrību “Baltijas HIV asociācija” kampaņas periodā (no 19.11. līdz 10.12.) tiks nodrošināta iespēja veikt HIV eksprestestu TC “Rīga Plaza”, kā arī saņemt pirms un pēctesta konsultāciju;
  • socioloģiskā aptauja ar mērķi izmērīt sabiedrības informētības līmeni un attieksmi pret HIV un HIV testa veikšanu;
  • vides reklāma, reklāma radio, interneta portālos, sociālajos tīklos;
  • iniciēti publicitātes materiāli (intervijas, preses relīzes, ekspertu viedokļraksti) medijos;
  • aicinājums ģimenes ārstiem​ nepieciešamības gadījumā nosūtīt savus pacientus uz HIV testu.

HIV testu bez maksas un anonīmi iespējams veikt HIV profilakses punktos. Testu var veikt arī jebkurā laboratorijā ar vai bez ārsta nosūtījuma. Vairāk informācijas SPKC mājas lapā:

https://www.spkc.gov.lv/lv/vai-viss-ir-tik-labi-ka-izskatas-veic-hiv-testu


Raksta autors: SPKC

14. novembris – Pasaules diabēta diena

Ik gadu 14. novembrī tiek atzīmēta Pasaules diabēta diena. Šogad Pasaules diabēta dienā izvirzīta tēma “Pārvarēt šķēršļus, novērst nepilnības”. Tēma vērš uzmanību personu, kuras dzīvo ar cukura diabētu, labbūtībai un akcentē 2. tipa cukura diabēta riska faktoru novēršanu, kā arī taisnīgas, visaptverošas, pieejamas un kvalitatīvas ārstēšanas nodrošināšanu visām personām, kam slimība diagnosticēta.

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas slimība, kuru raksturo organisma nespēja regulēt glikozes (cukura) līmeni asinīs. Cukura diabēts ir viena no izplatītākajām neinfekciju slimībām gan saslimstības, gan mirstības cēloņu ziņā visā pasaulē.

Vismaz astoņus no desmit 2. tipa cukura diabēta gadījumiem ir iespējams novērst, veltot vairāk rūpju un uzmanības savai veselībai – uzturot normālu ķermeņa masu, regulāri nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm un lietojot veselīgu, sabalansētu uzturu. Tāpēc ir īpaši svarīgi ne tikai zināt, bet galvenais ievērot veselīga dzīvesveida pamatprincipus savā ikdienā, tādējādi samazinot 2. tipa cukura diabēta attīstības risku nākotnē.

Aicinām Pasaules diabēta dienā iepazīties ar Slimību profilakses un kontroles centra un Veselības ministrijas izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem un rekomendācijas praktiski ieviest arī savā ikdienas dzīvē!

  • Par cukura diabētu
  • Par fiziskajām aktivitātēm
  • Par veselīgu uzturu

Seminārs “Brokastis ar speciālistu”, kuru vadīs endokrinoloģe Sigita Pastare

Uzmanību! Tā kā par šo pasākumu iedzīvotāju interese ir liela, bet vietu skaits ir ierobežots, pieteikšanās semināram ir obligāta. Pēc reģistrēšanās tuvākajā laikā tiks nosūtīta ziņa par dalības apstiprināšanu. 

Informējam, ka seminārs endokrinoloģes  Sigitas Pastares vadībā notiks: 

16. novembrī plkst. 10:30 – 13:00, SIA “OnPlate” Veselības telpā, Alauksta ielā 21, Rīgā, un tā dalībnieki varēs uzzināt vairāk par saslimšanu profilaksi endokrinoloģijas jomā, kas cita starpā saistās ar cukura diabēta, vairogdziedzera saslimšanām, osteoporozi, kā arī hormonāliem traucējumiem.   

Continue reading

Nūjošanas nodarbības novembrī

Nodarbību grafiks novembrim:

 

Sīkāka informācija par nūjošanu pieejama šeit:

Apmeklējot pasākumu, tā dalībnieki piekrīt, ka pasākuma laikā var tiks uzņemtas fotogrāfijas un video, kas var tikt publicēti mājas lapā www.veseligsridzinieks.lv un Rīgas valtspilsētas pašvaldības Labklājības departamenta sociālo tīklu kontos.